Според Бил Гейтс ядрената енергия може да ни помогне да постигнем целите си в областта на климата
Гейтс има вяра, че неговата нуклеарна електроцентрала Natrium ще бъде огромна победа за климата
Емил Василев преди 1 минута 1 СподелиНай-четени
IT НовиниМетоди Дамянов - 10:03 | 07.05.2023Над 600 000 Android консуматори свалили троянски кон от Play Store
IT НовиниДаниел Десподов - 16:45 | 07.05.2023„ Напишете си некролога “: Уорън Бъфет даде чудноват съвет на младите вложители
IT НовиниДаниел Десподов - 11:03 | 08.05.2023Това е светият Граал или по какъв начин по този начин IT милиардерите повярваха в нуклеарния синтез
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/Радиоактивни боклуци. Високи финансови разноски. Регулаторни условия. Сложни характерности за сигурност и сигурност. И мощна конкуренция с възобновимата сила. Това са някои от провокациите, които тормозят нуклеарната енергетика в Съединени американски щати.
Но съоснователят на Microsoft, Бил Гейтс е уверен, че неговата нуклеарна електроцентрала Natrium в Уайоминг, която ще бъде пуснато в употреба през 2030 година ще бъде победа за локалната стопанска система, енергийната самостоятелност на Америка и битката с изменението на климата.
Съоръжението се създава от TerraPower – компания за нуклеарна сила, която Гейтс започва през 2008 година. Съоръжението Natrium се създава в границите на публично-частно партньорство с Програмата за проява на усъвършенствани реактори (ARDP) на Министерството на енергетиката на Съединени американски щати. Проектът ще включва 345-мегаватов (MW) реактор с бързи неутрони с натриево изстудяване, вместо обичайния реактор на водна основа, със система за предпазване на сила въз основата на разтопена сол.
Ядрената против възобновимата сила
В изявление за ABC News Гейтс съобщи:
„ Ядрената сила, в случай че я създадем вярно, ще ни помогне да решим задачите си, свързани с климата, т.е., да се отървем от излъчванията на парникови газове, без да оскъпяваме или вършим по-малко надеждна електроенергийната система “.
Въпреки че дебатът за това дали нуклеарната сила е част от бъдещето с невисок въглероден отпечатък се води от десетилетия, критиците на нуклеарната енергетика настояват, че възобновимите енергийни източници като слънчевата, вятърната и водната сила са най-хубавите ни залозиа> за по-зелена, по-чиста и по-безопасна околна среда.
„ Ядрената сила има някои невероятни преимущества. Тя не зависи от метеорологичните условия, можете да построите централа, а количеството сила, което излиза от доста дребна централа ще е гигантско. “
добави Гейтс
„ Справихме се в всички области в които имаше провокации, свързани с сигурността, и имаме фрапантно по-малко боклуци. Чудесно е, че регулаторният орган в Съединени американски щати е най-хубавият в света и си прави доста добре работата. Така че част от процеса сред в този момент и 2030 година е извънредно обстоен обзор с тази комисия по сигурност за това по какъв начин този план е доста по-безопасен от всичко, което е било преди. “
каза още той
От една мощна технология към друга
В същото изявление за ABC News Гейтс беше запитан дали е угрижен за революционните промени, провокирани от изкуствения разсъдък. Той отговори по следния метод:
„ Всички се опасяваме, че някой неприятен човек може да го завладее “.
А разяснявайки дали регулаторните органи на Съединени американски щати са готови да се оправят с резултатите на изкуствения разсъдък, Гейтс сподели:
„ Все още не “.
Microsoft е вложила обилни средства в OpenAI – компанията, която започва ChatGPT. Гейтс сподели също по този начин какъв брой е впечатлен от фурора, изработен от софтуера ChatGPT през последната година.
„ Миналата година бях сюрпризиран, че преминавайки от GPT-3 към GPT-4, той се усъвършенства толкоз доста. “
Съществуват обаче опасения, изразени от изпълнителния шеф на Apple Тим Кук, който неотдавна предизвести за бързо разрастващата се технология, като съобщи, че е значимо да се „ обмисля по какъв начин се подхожда към тези неща “, а Джефри Хинтън, наименуван „ кръстника на ИИ “, неотдавна напусна Гугъл, с цел да може да предизвести хората за заплахите, които основава технологията.