ГЕРБ и ДПС са в менгеме, което ги задължава да

...
ГЕРБ и ДПС са в менгеме, което ги задължава да
Коментари Харесай

Проф. Димитър Вацов: ГЕРБ и ДПС са в менгеме, което ги задължава да направят правителство

ГЕРБ и Движение за права и свободи са в менгеме, което ги задължава да създадат държавно управление.

Това сподели пред БНР проф. Димитър Вацов, мъдрец и политически анализатор, и предвижда кабинет да се сформира още с първия мандат, в случай че не - с втория, " с цел да не дадат ГЕРБ и Движение за права и свободи топката на Румен Радев ".

" Те са хванати в менгеме сред ниската електорална легитимност, която имат, защото доста малко хора гласоподаваха въобще на последните избори. Но в това време те имат най-висока електорална легитимност, тъй като имат най-голям % от всички политически партии, като общо депутатите им са 115 и съвсем сами имат болшинство ", посочи той.

Според него сега всичко зависи от Има Такъв Народ:

" Това е най-вероятният сътрудник, а и единствено те не са направил стъпка обратно, отказвайки по някакъв метод да сътрудничат и да се явят на срещата с ГЕРБ ".

Прогнозата на анализатора е Има Такъв Народ да поддържат държавно управление на ГЕРБ и Движение за права и свободи:

" Ще го разгласят, че е в името на стабилността, а за самото държавно управление ще измислят по-благовидна формула, примерно - експертно ".

Проф. Вацов позволи Има Такъв Народ " да се фръцнат " и тогава да се търси с втори или с третия мандат държавно управление с частична поддръжка от Българска социалистическа партия, от " Величие " или от обособени депутати.

" Очаквам Българска социалистическа партия да не промени държанието си, с цел да избегнат обвиняванията в непоследователност, откакто към този момент Корнелия Нинова не е водач. А въпреки това чакат президентът да им връчи на тях третия мандат, в случай че вероятно се стигне до това да се прави държавно управление на националното избавление ", счита анализаторът и акцентира, че този вид е малко евентуален, а и той не има вяра Румен Радев да връчи на Българска социалистическа партия третия мандат този път.

По думите на проф. Димитър Вацов оставането в съпротива би трябвало " да поизчисти малко физиономията на ПП-ДБ, което акцията не съумя да направи ":

" Някакъв тип вътрешна промяна те евентуално би трябвало да претърпят. Вероятно Радан Кънев е прав, само че това в този момент не може да се предвижда.... Много е мъчно да се излъчи обща политика, това е коалиция в обединението. Радан Кънев е мощен водач и може би прави политическа поръчка, че би лидирал един развой на превръщане и промяна на този комплициран политически индивид в нещо по-хомогенно и по-консолидирано, както преди Иван Костов направи с ОДС. Радан Кънев има качествата, само че няма предпоставките да направи това ".

Политтехнолозите на Румен Радев се целят в негласуващите и в електората на радикалите, така наречен популисткото ляво-дясно, счита анализаторът и разяснява:

" Има доста искащи за план на Радев - негови министри от служебните държавни управления, които той съумя да придърпа към себе си, леви интелектуалци, гравитиращи към тогавашното списание " Аспекто ", социолози към организация " Галъп ".

Илияна Йотова: Важното е България да излезе от безвремието
Според проф. Вацов възможен план на президента Румен Радев ще срещне сериозен отпор от политическите обединения:

" ГЕРБ и Движение за права и свободи като остарели клиентелистки партии няма елементарно да се дадат. Те имат 1 милион устойчива електорална база, която не може да бъде пометена. Градската демократична общественост ще противодейства. " Възраждане " и Българска социалистическа партия ще противодействат, тъй като той ще им яде електорат. " Величие " са всеобщата подривна мощ в българското общество. Тя не може да бъде незабавно опитомена ".

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР