Франсоа Бугон за МЕДИАПАРТВ събота на остров Тайван, територия, за

...
Франсоа Бугон за МЕДИАПАРТВ събота на остров Тайван, територия, за
Коментари Харесай

Тайван: Антипекинските сили печелят президентските избори, но губят парламентарните

Франсоа Бугон за МЕДИАПАРТ

В събота на остров Тайван, територия, за която претендира Пекин, беше определен за президент претендент, считан за рисков сепаратист в очите на Китайската комунистическа партия - актуалният вицепрезидент Уилям Лай Чин-те. Неговата партия, ДПН, обаче загуби болшинството си в Народното събрание, което е знак за износването във властта и за недоволството на огромна част от популацията.
Китайците в континенталната част на страната не могат да си разрешат лукса да избират директно своите представители посредством либерален развой. От другата страна на пролива близо 20-те милиона гласоподаватели в Тайван - територия, която Китайската комунистическа партия афишира за своя и не изключва потреблението на мощ против нея - могат. А 70 % изборна интензивност на президентските и парламентарните избори в събота, 13 януари, демонстрира, че тайванците не се тормозят изключително.
В края на акцията, белязана от напън и закани от страна на Пекин, те избраха досегашния вицепрезидент, 64-годишният Уилям Лай Чинг-те, който

отхвърля всякакво доближаване с Китай

при изискванията избрани от Пекин. По време на акцията обаче, претендентът Чинг-те не повтори позицията си за самостоятелност, която защитаваше в предишното. Това не попречи на Пекин да го упрекна, че съставлява " сериозна заплаха ", като се стреми към самостоятелност на острова. Китай беше призовал гласоподавателите да създадат " верния избор ".

Пекин получи своя отговор

Уилям Лай Чинг-те, който ще встъпи в служба на 20 май, завоюва повече от 40 % от гласовете съгласно резултатите от 98 % от изборните секции, изпреварвайки двамата си противници, които се застъпваха за политика на отстъпки пред Пекин: Хоу Ю-и от Куоминдан (КМТ) (повече от 33 % от гласовете) и Ко Уен-дзъ, някогашен кмет на столицата Тайпе от Тайванската национална партия (ТНП) (26 % от гласовете). И двамата признаха провалянето си още преди формалното оповестяване на резултатите.

Без болшинство в Народното събрание

Изборите бяха доста по-близки от тези преди четири години, когато актуалният президент Цай Инг-уен завоюва с над 8 милиона гласа (57,13%). Освен това на парламентарните избори ДПН загуби болшинството си в Народното събрание, което е знак за известно изхабяване на властта и неодобрение, изключително измежду по-младото потомство, в изискванията на стопански и обществени компликации.
Както показва тайванската медия Liberty Times, " от общо 113 места в Законодателния юан, Куоминдан ще завоюва 52 места и ще стане най-голямата партия в Конгреса, до момента в който местата на Демократичната прогресивна партия са намалели до 51. Тайванската национална партия се чака да завоюва 8 места и да остане третата по величина партия в Народното събрание.
Според тайванския уеб страница " Блум " резултатите демонстрират, че ДПН е можела да загуби и президентските избори, в случай че плануваното преди време обединяване на опозицията беше съумяло. Хоу Ю-и от Куоминдана (КМТ) и Ко Уен-дже от ТПП са получили малко над 8 млн. гласа. Реагирайки на успеха на Лай, Ко Уен-дже даже съобщи: " След четири години сигурно ще управляваме. За Блум " бъдещето на тайванската политика остава значително незнайно. Много ще зависи от динамичността сред законодателната власт и президентството, както и от ролята, която ще играе ТТП ".

В следизборната си тирада Уилям Лай Чинг-те прикани за единение и отбрана на демокрацията: " Казваме на интернационалната общественост, че сред демокрацията и авторитаризма ние ще застанем на страната на демокрацията ". Той също по този начин се ангажира да резервира статуквото в връзките с Китай.
След избирането на Цай Инг-уен през 2016 година Китай ускори дипломатическия и военния напън върху Тайван. В новогодишната си тирада китайският водач Си Дзинпин съобщи, че " целият китайски народ от двете страни на Тайванския пролив би трябвало да бъдат обвързани от обща цел и да споделят славата на обновлението на китайската нация ".
Статутът на Тайван е един от най-взривоопасните въпроси в съперничеството сред Китай и Съединените щати, които са главният боен покровител на територията, и Вашингтон възнамерява да изпрати " неофициална делегация " на острова след гласуването. В петък, ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкен се срещна във Вашингтон с Лю Цзянчао, началник на интернационалния отдел на Централния комитет на Китайската комунистическа партия. Той му подсети още веднъж за значимостта на " поддържането на мира и стабилността в Тайванския пролив ".
Превод: Faktor.bg
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР