Фоторепортерът Вадим Гирда от Асошиейтед прес спечели награда Пулицър за

...
Фоторепортерът Вадим Гирда от Асошиейтед прес спечели награда Пулицър за
Коментари Харесай

Кадър от Буча спечели Пулицър на румънски фотожурналист

Фоторепортерът Вадим Гирда от Асошиейтед прес завоюва премия Пулицър за метода, по който е снимал войната в Украйна. Румънецът прекара 10 седмици в разрушеното от офанзиви сърце на страната и направи някои от най-разпознаваемите изображения на съветската инвазия в Донецк и Луганск. По-късно беше в Киев, с цел да документира обезверения опит на хората да изоставен страната, до момента в който към момента могат. 

Дете наднича през прозореца на рейс с взор, вторачен в незнайното. Украински военнослужещ на фона на надупчено с патрони плашило на съветския президент Владимир Путин. Млада жена с оръжие в ръка по време на бойно образование на цивилни. Плачеща жена, скрита в препълнено с хора мазе. 84-годишна жена в инвалидна количка, евакуирана от Ирпин дружно с дванадесетте си кучета. Статуя на италианския стихотворец и мъдрец Данте Алигиери, покрита с чували с пясък. Мъж с пазарски чанти в сенките на гъст пушек от опустошен от съветска бомбардировка склад. Украински военнослужещ, който избавя щраус от развален частен зоопарк. 

Така наподобява войната в Украйна през обектива на Вадим Гирда - фотографът, който към този момент 30 години работи за Асошиейтед прес. Румънецът е роден в Букурещ. Завършил е Строителeн факултет. Специализира във военна фотожурналистика и през цялата си кариера е отразявал едни от най-големите международни спорове: революцията в Румъния, войната в Приднестровието, войната в Босна и Херцеговина, спорът в Косово, бомбардировките на НАТО против Сърбия, спорът сред Израел и Палестина, филантропичната рецесия на границата сред Турция и Сирия.

През 2016 негова фотография е включена в топ 100 на списание " Time " за най-хубавите фотоси на годината. През 2017 е награден за собствен кадър на имигранти, пресичащи река, с цел да стигнат от Гърция до Македония. Снимки от войната в Украйна му печелят първото място в " Prix Bayeux " - френско съревнование за военни репортери.

Фоторепортерът на Асошиейтед прес посещава Украйна за първи път през 1991 година Снима в Лвов, когато Съветският съюз се разпада. Връща се в Украйна през 2012 година, с цел да отрази Европейското състезание по футбол, а през 2014-2015 година - с цел да стане очевидец на анексирането на Крим. Снима в Украйна и през 2019 година, по време на президентските избори, когато Володимир Зеленски е определен за държавен глава.

Ето какво показа Вадим Гирда в особено изявление за Българска телеграфна агенция, ден, откакто завоюва Пулицър.

Каква е историята на фотографията, която ти завоюва Пулицър в категорията “breaking news photo "? 

Снимката е направена в Буча. Няколко млади мъже лежат мъртви до административна постройка. Кадърът е един от първите, които разкриват следствията от съветската окупация в това предградие на Киев. 

Прекара в Украйна 10 седмици. Какво е твоето чувство за войната?  

Трудно е да се опише с думи. Войната изкарва най-лошото и най-хубавото в човешките същества. Избирам да помня единствено най-хубавото, само че не си фантазирам, че най-лошото се не помни елементарно.

Кога и по какъв начин се влюби във фотографията? Кога и по какъв начин стана твоя специалност?

Започнах да върша фотоси от дълго време, още в учебно заведение. Това беше моят метод да се слея със средата или по-скоро да бъда признат. Когато снимаш, се преструваш, че си ангажиран. Така можеш да общуваш по-малко, а това оказва помощ, в случай че не си екстровертна персона. Хората се харесват, в случай че ги снимаш добре и част от любовта им към себе си ще се отрази върху теб, тъй че още веднъж си гарантираш обществено приемане.

Отразявал си доста събития, в това число разпадането на Югославия, бомбардировките в Сърбия, спора в Босна и рецесията в Косово, рухването на комунистическия режим в Централна и Източна Европа. Много ли се промени светът от този момент, доста ли се промени Европа?

Със сигурност се е трансформирала доста, уповавам се към по-добро. Предизвикателство е да се проучва без доста думи. Мисля, че Европа стана " по-наясно " какъв брой взаимосвързана е в действителност и по какъв начин това, което се случва в една страна, неизбежно ще засегне всички доста скоро. 

Откривам те във Англия. Какви мемоари в фотоси ще запазиш от коронацията на Чарлз?  

Тези събития с марка Англия са доста зрелищни за публиката. За мен, като източноевропеец, е доста впечатляващо да видя събития, включващи голям брой хора, които са толкоз добре проведени и съвсем без стрес за участниците. Сигурен съм, че не са без стрес за уредниците (смее се). Хареса ми да следя The Mall - пътят, водещ към Бъкингамския замък, цялостен с хора, тръгнали да гледат по какъв начин крал Чарлз и кралското семейство се появяват на балкона.

Пътуваш доста. Бил ли си в България?

Много пъти. От времето на комунизма, когато пътуванията бяха лимитирани и еднодневна екскурзия до Варна за доста хора беше може би толкоз зрелищно нещо, колкото уикенд в Париж е през днешния ден за двойка млади влюбени. Отразявал съм безчет избори, митинги и даже футболни мачове в България.

Помниш ли първата фотография, която си правил в живота си?

Мисля, че беше на съучениците от гимназията.

Кой е Вадим Гирда зад фотографския обектив? 

Това е сложен въпрос. Ще кажа единствено, че съм човешко създание като всички останали. Може да си мислим, че сме разнообразни, само че единствените разлики идват от опита, който сме имали, от шанса, добър или неприятен, който ни е оформил по друг метод. По създание всички сме едно, всички сме идентични.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР