Финландският разработчик на малки модулни реактори Steady Energy ще изгради

...
Финландският разработчик на малки модулни реактори Steady Energy ще изгради
Коментари Харесай

Във Финландия строят прототип на атомен ТЕЦ

Финландският разработчик на дребни модулни реактори Steady Energy ще построи неядрено пилотно оборудване в остарял Топлоелектрическа централа в центъра на Хелзинки, с цел да показва сигурността на своята технология, която ще се употребява за централно отопление, написа World Nuclear News.

Пилотната версия на реактора LDR-50 ще е в цялостен мащаб, само че ще употребява електрически радиатор, а не нуклеарно гориво. Инсталацията ще има топлинна мощ от към 6 MW.

Steady Energy и енергийната компания Helen подписаха съглашение за наемане на постройката на изведената от употреба въглищна Топлоелектрическа централа Salmisaari, като строителството ще стартира до края на тази година. Бюджетът е сред 15 и 20 млн. евро.
 Финландците ще се отопляват с... дребни нуклеарни реактори
Финландците ще се отопляват с... дребни нуклеарни реактори

Първият атомен Топлоелектрическа централа може да проработи до края на десетилетието

Целта е да бъдат внедрени до 10 реактора с мощ 50 мегавата всеки.

Използването на компактни реактори, които не се нуждаят от комплексната инфраструктура на общоприета АЕЦ, е привлекателно за Helen, която има мрежа за топлоснабдяване с обща дължина от 1400 км - една от най-големите в Скандинавия.
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР