Финландия се сблъска с нуждата да внася биомаса, въпреки че

...
Финландия се сблъска с нуждата да внася биомаса, въпреки че
Коментари Харесай

Защо страната с най-много гори в Европа трябва да внася биомаса отвън?

Финландия се сблъска с потребността да внася биомаса, макар че е най-залесената страна в Европа. Тя няма да може да отговори на предстоящото нарастване от 70 % на търсенето на гориво, откакто се отхвърли от въглищата.

През февруари Финландия утвърди решението да спрат да се употребяват въглища за електрическа енергия до 2029 година. Това постанова потребността предприятията да потърсят нови източници на електрическа енергия, защото въглищата в този момент съставляват 20% от нея, написа Reuters.

Понеже потреблението на природен газ също е лимитирано в скандинавската страна, а геотермалната и слънчевата сила не са необятно застъпени, потреблението на биомаса наподобява най-подходящият вид.

Биомасата включва горска дървесина, останки от дървесина и дърводобивни артикули. Изследвания на консултантската компания Poyry демонстрират, че Финландия ще има потребност от 64 тераватчаса електрическа енергия, създадена от биомаса, през 2030 година спрямо 38 тераватчаса в този момент.

Прогнозите обаче са, че генерирането на сила от биомаса, която е вътрешно произвеждане в страната, ще се усили единствено с 8 тераватчаса до 2030 година. В резултат на това страната ще би трябвало да внася огромно количество извън и да ръководи по-добре потреблението и поддържането на горския си масив.

Специалисти от енергетиката считат, че в действителност наподобява необичайно Финландия да внася биомаса за произвеждане на ток, в случай, че в нея има доста гори.

Те заемат ¾ от площта на страната, само че дървеният материал се употребява най-вече за целулозната индустрия и няма по какъв начин държавното управление да го пренасочи за произвеждане на електрическа енергия.

Необходимият импорт на биомаса може да бъде от страни към балтийското крайбрежие като Русия, макар натиска от Европейския съюз страните членки да не разчитат на нея.

Според прогнозите биомасата ще съставлява близо 60% от горивната примес в комбинираните топлоелектрически централи във Финландия през 2030 година, при по-малко от 30% сега.

Освен биомасата, страната ще употребява по-голяма част от топлинните помпи, непотребната топлота от центровете за данни, както и решения за предпазване на топлота.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР