Филмова селекция мечта ни очаква на тазгодишната Киномания, която ще

...
Филмова селекция мечта ни очаква на тазгодишната Киномания, която ще
Коментари Харесай

Киномания 2022: От Макдона и Йостлунд до Бунюел и Пазолини

Филмова селекция фантазия ни чака на тазгодишната Киномания, която ще се организира от 17 ноември до
4 декември. Превъзходен микс от най-новите и ярки заглавия на фестивалното небе плюс безапелационни класики, които от десетилетия не сме имали опция да гледаме на огромен екран в България. Забравете същинския живот, време е за доста, доста, доста кино! Повече – на. „ Идиотският триъгълник “
реж. Рубен Йостлунд

На борда на първокласен круизен транспортен съд се е събрало „ отбрано “ общество – милионери, инфлуенсъри, модели и други герои на нашето време, обхванати от същински бяс да имат (всичко, всички, в този момент и веднага). Истински карнавал на човешката суетност и лакомия, трагикомедия на актуалните нрави и консуматорски пристрастености, безподобна ирония на световното цивилизовано общество. На фестивала в Кан през май тази година „ Идиотският триъгълник “ донесе втора „ Златна палма “ на шведския режисьор и сценарист Рубен Йостлунд (след „ Квадратът “ от 2017 г.). Прожекцията е на 20 ноември в зала 1 на НДК.  „ Майка “ реж. Зорница София

Копродукцията „ Майка “ (България–Германия–Хърватия) на режисьора Зорница София („ Мила от Марс “, „ Воевода “) е въодушевена от същинската история на театралния режисьор и възпитател Елена Панайотова и нейните прекарвания, до момента в който осъществя програмата си за прибавен спектакъл „ Артисти за деца “ в с. Широка лъка, в Кения и Танзания. В основните функции са актрисите Дария Симеонова и Дария Димитрова, както и хърватският артист Леон Лучев. Филмът е сниман в България и Кения, сякаш далечни една от друга земи, а както се оказва – с много сходни проблеми, най-малко що се отнася до ориста на изоставените и забравени от всички институции деца от гетата. Българските ромски деца и тези, които екипът на кино лентата снима в Кения, са същинското богатство на кино лентата и очите и гласовете им носят в себе си всичко – тъгата, страданието, вярата и насладата. И няма потребност от думи.  „ Майка “ беше българското предложение за „ Оскар “ за неанглоезичен филм, само че кандидатурата му не бе призната поради противоречие с някои от условията на Академията за съответната категория. На тазгодишния фестивал за българско игрално кино „ Златна Роза “ продукцията получи 4 награди – Голямата премия, за най-хубава актриса на Дария Симеонова, за операторско майсторство на Крум Родригес и диплом за децата от Широка лъка и от гетото в Кения, взели участие във кино лентата.  „ Баншите от Инишерин “
реж. Мартин Макдона Баншите са митични същества от ирландския фолклор – дами призраци, предвещаващи гибелта. Мартин Макдона пък е един от най-дръзките и харизматични модерни създатели, прочут както с пиесите си („ Пухеният “, „ Ръко-
махане в Спокан “, сложени у нас от Явор Гърдев, и др.), по този начин и с филмите си („ В Брюж “, „ Седемте психопата “, „ Три билборда отвън града “). Действието на кино лентата се развива по време на едногодишната революция в Ирландия през 20-те години на предишния век, а историята е за двама остарели другари, които се озовават един против различен в спора. В основните функции са Колин Фарел и Брендън Глийсън, с които Макдона работи и в „ В Брюж “. На тазгодишния кинофестивал във Венеция „ Баншите от Инишерин “ получи награди за сюжет (за Макдона) и за най-хубава мъжка роля за Колин Фарел. Единствената прожекция в границите на Киномания е на 26 ноември в Зала 1 на НДК.  „ Семейство Фейбълман “ реж. Стивън Спилбърг

Ще можем да гледаме дълго чакания автобиографичен филм на Спилбърг на „ Киномания “ и това го броим като първия коледен подарък за годината. Големият американски режисьор споделя историята на своето юношество в Аризона след Втората международна война, историята на своите родители, на фамилията си и на любовта си към киното, въпреки и основният воин да не се споделя Стивън Спилбърг, а Сами Фейбълман. Мишел Уилямс е в ролята на Мици, майката на Сами, а Пол Дейно е Бърт, бащата. Самият Дейвид Линч пък се превъплъщава в облика на именития американски режисьор Джон Форд. Прожекцията е на 25 ноември в зала 1 на НДК.  „ Дискретният сексапил на буржоазията “ (1972)
реж. Луис Бунюел

През 2022 година шедьовърът на Бунюел навършва 50 години! Подобно на героите от „ Ангелът разрушител “, основан 10 години по-рано, които по неразбираема причина не могат да изоставен празненството, на което се намират, тези от „ Дискретният сексапил на буржоазията “ по този начин и не съумяват да провеждат един взаимен обяд. А героите са повече от забавни – посланици, дипломати и наркотрафиканти. Плановете им се осуетяват всякога от съвсем неуместно стичане на събитията. Сюрреалистичната „ закваска “ на Бунюеловото кино си остава вечно ярка отличителна линия на неговия авторски жанр. Сценарият е дело на Бунюел и Жан-Клод Кариер, а в функциите са някои от огромните звезди на френското и международното кино от 60-те и 70-те – Фернандо Рей, Делфин Сейриг, Бюл Ожие, Стефан Одран. Вече го казахме – шедьовър, роден за огромен екран. Не пропускайте опцията!  „ Теорема “ (1968)
реж. Пиер-Паоло Пазолини

100-годишнината от рождението на гениалния италианец „ Киномания “ уважава с прожекцията на този филм, в който млад хубав мъж – един от обичаните артисти на Пазолини Нинето Даволи – идва в богато буржоазно семейство, а наличието му обръща с главата надолу и с хастара на открито всички правила и модели, открити в това семейство. Оригиналната музика е на Енио Мориконе. Във кино лентата блестят паметни артисти на италианското кино като Силвана Мангано и Масимо Джироти, както и една от музите на Жан-Люк Годар – Ан Вяземски.
Източник: eva.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР