Фейлетоните на Алеко Константинов, както и целият Емилиян Станев ще

...
Фейлетоните на Алеко Константинов, както и целият Емилиян Станев ще
Коментари Харесай

Изхвърлят известни родни писатели от учебниците по български език и литература

Фейлетоните на Алеко Константинов, както и целият Емилиян Станев ще бъдат изхвърлени от учебниците по български език и литература. Това излиза наяве от новите образователни стратегии, които Министерството на образованието и науката разгласява за разискване. Промените касаят главно 11 и 12 клас. Вместо публицистиката на Щастливеца, в 11 клас ще се учи неговият “Бай Ганьо на посетители ", а Емилиян Станев изпада като наложителен създател въобще от просветителната стратегия за междинните учебни заведения. Запазва се, както до момента, проучването в последните две години в клас единствено на български създатели. Някои от досегашните текстове са орязани за сметка на нови творби на модерни създатели като Виктор Пасков и Борис Христов. Съществена разлика с досегашните стратегии е изоставянето на хронологичния принцип на проучване на творбите. Те са групирани на тематичен принцип: обич, религия и вяра, труд, природа, гибел, жанр и родно, памет, власт, принуждение и други

Тази смяна се постанова поради новия закон и въвеждането на втори гимназиален стадий, обясниха от просветното ведомство. Поемата “Септември " на Гео Милев към този момент няма да се учи, както до момента в 12 клас, а в 10-и. В 11 клас пък като чужд създател се вкара Никола Фурнаджиев със “Сватба ", написа " Труд ".

Причината е да се обслужи тематичният принцип при подбора на създатели и творби. Пълният лист с създатели и техните творби, които ще учат учениците в 11 клас, в случай че програмата бъде призната без промени, включва: “Железният светилник " – Димитър Талев; “Криворазбраната цивилизация " – Добри Войников; “При Рилския манастир, “Новото гробище над Сливница " и “Паисий " от “Епопея на забравените " – Иван Вазов; “Спи езерото " от цикъла “Сън за благополучие " – Пенчо Славейков; “Градушка " и “Нощ " – Яворов; “До моето първо либе " и “Борба " - Христо Ботев; “Сватба " – Никола Фурнаджиев; “Андрешко " – Елин Пелин; “Приказка за стълбата " – Христо Смирненски; “История " – Никола Вапцаров; “Бай Ганьо на посетители " – Алеко Константинов. Ето и листата с творби за 12 клас: “Аз желая да те помня все по този начин " – Димчо Дебелянов; “Колко си хубава " – Никола Фурнаджиев; “Любов ", “Молитва " – Атанас Далчев; “Спасова могила " и “Ветрената мелница " – Елин Пелин; “Вяра " – Никола Вапцаров; “Песента на колелетата " – Йордан Йовков; “Балада за Георг Хених " – Васил Пасков; “Две души " – Пейо Яворов; “Потомка " – Елисавета Багряна; “Честен кръст " – Борис Христов.

От Министерството на образованието показаха, че с цел да няма реакции против отпадането на създатели и творби, учителите ще имат право сами да сортират спомагателни текстове. Преподавателите обаче са на мнение, че и в този момент часовете не стигат за всичко, още повече за спомагателна литература. Освен това те са на мнение, че новият принцип на проучване – тематичен вместо последователен, ще затрудни и обърка учениците. Промяната сега е обект на полемики в МОН.

Според специалисти на ведомството новият принцип е бил единомислещо признат от всички участвали на изработването на метод и асортимент на проби. Преподаватели от СУ " Св. Климент Охридски ": Тематичният принцип е по-добрият вид Тематичният принцип е по-добрият вид от хронологичния принцип, считат преподаватели по педагогика от университетските среди. Подредбата в тематичния предпоставя отнасянето на разнообразни творби към една тематика. Така погледът в просветителния развой е в по-мащабен, а учениците ще могат да обзет процеси освен от българската литература, само че и от европейската. “Преди години се направи опит тематичното проблематично образуване да бъде наложено в кандидат-студентския изпит с към 15 тематични ядра. Така в продължение на три години кандидат-студентската идея по български език и литература беше проведена по тематики, само че защото в учебните заведения не се работеше по този метод, бъдещите първокурсници бяха затруднени ", обясниха пред “Труд " преподаватели от СУ “Св. Климент Охридски ".

Именно това е повода и концепцията на кандидат-студентския изпит да се върне на изходна позиция – водената от хронологичния принцип. Опасенията, които експертите изпитват, са свързани с акомодацията на учителите по новия препоръчан от МОН способ. Мотивите са, че доста от учителите са привикнали на един вид на образование и новият може да докара в началото до комплициране “Фейлетоните постоянно са се приемали доста мъчно в учебно заведение. Учениците изпитват компликации при четенето и разбирането им, само че считаме, че те са нужни от позиция на това да се онагледи авторовата сериозна позиция към обществото. Хубаво е всяко общество да има сходно сериозен глас, а това в тази ситуация е публицистичният глас на фейлетониста ", упорстват експертите, само че прецизират, че ролята на учителя сега е извънредно забележителна.

В образователната стратегия, препоръчана от МОН, часовете по български език и литература в 11-и клас са 108: 54 часа за български език и 54 часа за литература.

От министерството показват за целесъобразно учителите да разпределят часовете си по този начин, че близо 40% от занятията да са отдадени на нови познания и упражнение, а останалите за преговор, резюме, контролни и класни работи. По отношение на оценяването срочните и годишните оценки на учениците ще са образувани от по 20% от контролни работи и работа в клас. Текущите оценки, устните и писмени изпитвания ще носят 60% за годишните училищен бележки.

В образователната стратегия за 2018/2019 година Министерството на образованието и науката предлага в 12-ти клас да са заложени 93 часа по БЕЛ (български език и литература).

От тях 46,5 ще са ориентирани за занятия по български език и също толкоз по литература. Препоръчителното систематизиране на часовете по литература е сходно на подялбата в 11-ти клас, а точно: близо 40% от тях да са заделени за нови познания и за извършения. ​​​​​​​Оценяването на бъдещите зрелостници в клас е огледално на единадесетокласниците, при което оценката се образува основно от настоящите оценки от устни и писмени изпитвания (60%), а по 20% за оценки от контролни и класни работи, както и от работа в часовете.
Източник: blagoevgrad24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР