Фашизмът е последната уж спасителна идеология на агонизиращата днес Европа.

...
Фашизмът е последната уж спасителна идеология на агонизиращата днес Европа.
Коментари Харесай

Фашизмът ♥ Гео МИЛЕВ

Фашизмът е последната сякаш избавителна идеология на агонизиращата през днешния ден Европа. Европа, поклонница на „ демокрацията “, в ужаса на своето обезсърчение, пред прага на гибелта си снема маската на „ демокрацията “ и оголва същинския си лик – фашизма. Демокрацията значи реакция – най-черна реакция – и в Европа, и у нас. Тъмните сили на едно минало, което е към този момент нравствена, биологическа и историческа неспособност, се надигат озверени срещу идеалите на бъдещото човечество, което се заражда днес; надигат се с целия боеприпас на минали нелепици, които звучат като парадокс в днешния век – и с тях сякаш желаят да спасят света. Това е реакция, това е фашизъм – един исторически парадокс, освен това – невероятна за XX в. нелепост. Думата не е мощна. Защото ето по какъв начин формулира дилемите на фашизма един от видните мъже на днешна Европа, Джовани Папини, създател на фамозна книга „ Животът на Исуса “:

„ Фашизмът е противопоставяне на латинския разум и на католицизма срещу чудноватостите и изражданията в модерния дух. Модерната мисъл, която се е родила в протестантската реформация, е изгубила силата си към този момент. С фашизма и неговия дух на ретроградност настава една нова епоха.

Ние протестираме срещу всички секти.

Оставете на италианците тяхната бедност – това е вдовицата на техния почитан св. Франциск.

Оставете им тяхното незнание – то е незнанието на рибаря деятел Петър.

Оставете им тиранията на папата, тя е тиранията, основана от Христа. Ние сме от междинните епохи и имаме вяра, че никой не може да бъде избавен, в случай че не е дисциплиниран гражданин на римския митрополит.

Ние сме срещу електричеството и машините.

Ние сме срещу просветата. Изискваме, щото незабавно 70% от националните учебни заведения да бъдат затворени и 70% от учителите неотложно да бъдат уволнени. В учебните заведения, които ще останат, настояваме да се преподава: граматика, катехизис, свещена история, Новия завет и по аритметика да се учат единствено таблиците. И всичко би трябвало да се преподава от правилни католици.

Да се понижи радикално цифрата на междинните учебни заведения и да се одобряват в тях единствено най-способните деца, които желаят да се приготвят за университета. Основата на всичко, което се преподава в междинното учебно заведение, би трябвало да е католическото богословие.

Да има единствено два университета, които да наподобяват на храмове и в които да се преподават основно богословието и средновековната философия.

Тая величествена (?) стратегия може да се реализира единствено посредством папата, господаря на света, след идното срутване на „ демократическата цивилизация “.

Ясно и малко – пристъп от искреност. Реакцията споделя: аз съм реакция – черна, хищна, жадна за подчиняване. Това се написа от създателя на благочестивата книга „ Животът на Исуса “, преведена на всички езици, също и на български (само част – в сп. „ Хиперион “, год. II). Това, което за здравия разум е невероятна в XX в. нелепост, е съкровено желание на днешната реакция – и в Европа, и у нас, – на днешната буржоазна народна власт в съюз с религията. Може да се каже: една интрига срещу човечеството.

* Статия, оповестена в списание „ Пламък “,
Снимка: Гео Милев (1895-1925), Институт за литература; dictionarylit-bg.eu

Източник: webstage.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР