ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Инфлуенсъри дават здравни съвети. Защо може да е опасно?

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.

Лошите здравни препоръки и “магическите лекове ” са остарели и добре познати. Ранните християни са били увещавани да гълтам изображения на светци, с цел да се излекуват от заболявания и премеждия, а през XVIII век шарлатани продавали по този начин нареченото „ змийско масло “ като панацея за здравословни проблеми.

В епохата на обществените медии здравната дезинформация се популяризира доста по-бързо, в сравнение с който и да е пътуващ самозванец би могъл да я популяризира преди години. С милиони почитатели, до които се стига единствено с едно придвижване на ръката, инфлуенсърите видимо имат сериозна власт, когато става въпрос за здравни и медицински препоръки.

Ново изследване, оповестено в медицинския вестник JAMA Network Open, откри, че към 85% от изявленията в обществените медии, отнасящи се до здравето, съдържат подвеждащи или евентуално нездравословни и погрешни медицински препоръки, в които се премълчават някои значими вреди като свръхдиагностика или несъразмерна приложимост. „ Тези данни демонстрират нуждата от по-строго контролиране на подвеждащата здравна информация в обществените медии “, пишат създателите на проучването.

Медицинската дезинформация процъфтява в обществените медии

Публикациите в обществените медии способстват за свръхдиагностиката и водят до увеличено търсене на ненужни лекувания, написа още в изследването. Това са проблеми, които са сериозна опасност за здравето на хората.

Свръхдиагностиката отклонява ресурсите на опазването на здравето от битката с заболяванията, които са незадоволително диагностицирани и лекувани, показват още те. Прекомерната приложимост на дадени лекарства пък може да докара до странични резултати, като провокирано от медикаменти главоболие.

Изследователите са анализирали 982 изявления в обществените медии Инстаграм и ТикТок на инфлуенсъри с към 200 милиона почитатели, с цел да оценят тяхната акуратност и евентуалното им влияние върху потребителите. На фокус са били сложени постове, в които се разискват пет съответни медицински проучвания, като да вземем за пример ядрено-магнитен резонанс на цялото тяло и инспекция на равнището на тестостерона.

От тях единствено в 15% се загатва евентуалната щета, обвързвана с медицинските проучвания.

Финансови тласъци въздействат медицинските препоръки в обществените мрежи

Почти всички инфлуенсъри от извадката нямат медицинския опит, необходим с цел да дават точна информация. Само 6% от изявленията включват някаква форма на здравно доказателство.

Вместо това инфлуенсърите нормално разчитат на “разкази ” за доказателства или деликатно подбрани данни, които да обслужват съответната им теза, с цел да предлагат проучвания, които може да не са нужни или даже да са нездравословни.

Например тестванията за ранно разкриване на доста типове рак и за чревен микробиом постоянно са промотирани в обществените мрежи. Тези проучвания постоянно се популяризират като значими за поддържане на положително здраве, само че научните доказателства в поддръжка на необятното им потребление са нищожни. В тази връзка създателите показват потребността от съответен отговор на тази процедура, който да помогне за ограничение на свръхдиагностиката и несъразмерната приложимост на лекарства.

Проучването също по този начин е открило, че над две трети от инфлуенсърите са имали финансови тласъци да разпространяват проучванията, за които приказват в изявленията си. Това може да докара до необективна информация, при която изгодите от проучванията се преувеличават, а рисковете се омаловажават, предизвестяват откривателите.

Как да се отбраните?

Намирането на надеждни и научно обосновани здравни препоръки онлайн може да се окаже мъчно, само че изследванията демонстрират, че всеки може да направи няколко неща, с цел да се защищити от здравна дезинформация в онлайн пространството:

- Проверявайте източника: Винаги проверявайте кой е индивидът, който ви дава препоръки за здравето ви. Възможно е инфлуенсърът да няма нужния медицински опит, с цел да предлага надеждна информация.

- Защитете се от подвеждаща информация: Мислете сериозно за наличието, което гледате. Запитайте се дали информаторът се базира на научни доказателства от авторитетни източници.

- Проверявайте обстоятелствата: Използвайте надеждни източници, с цел да ревизирате обстоятелствата, споделени от инфлуенсърите. Редица уеб страници, да вземем за пример на английската Национална здравна работа (NHS) или на Световната здравна организация (WHO) оферират точна и настояща информация.

- Помислете, преди да споделите: Преди да разпространите нещо, помислете дали то не е погрешно или дали не може да навреди. Проверката на информацията в влиятелен източник може да понижи разпространяването на дезинформация.

- Повишавайте медийната си просветеност: Това може да стане даже по занимателен метод - да вземем за пример благодарение на видео игри с научна информация като Spot the Troll или Bad News.

Автор: Фред Шуалър

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР