Фактът не е неизвестен, но си струва да се припомни.

...
Фактът не е неизвестен, но си струва да се припомни.
Коментари Харесай

Фотоизложба за българина, помогнал на човека да стъпи на Луната


Фактът не е незнаен, само че си коства да се напомни. Българинът Иван Ночев, родом от Карлово, е изобретил реактивните мотори на спускаемия уред, с който е станало плавното кацане на Луната, излитането и сполучливото съединяване с обикалящия Луната транспортен съд.

При кацането двете елементи на модула "Орел" били свързани с четири болта. При противоположното политане към "Аполо- 11", болтовете били взривени и оттласнали едната половина на модула. Така тази спонтанна ракета преодолява лунното привличане и Армстронг и Олдрин доближават кораба.

Това е единствено част от достиженията на Джон Ночев, почетен при гибелта си от трима американски президенти. Тези дни в Исторически музей Карлово могат да се видят непознати до момента свидетелства за живота на авиоконструктора във връзка 101- годишнината от рождението му, съобщи кореспондентът на БГНЕС в района.

Влечението на карловското момче към небето е от ранни години, той приключва аероотдела на механотехническо учебно заведение, стажува в цех "Арсенал" в Казанлък и стартира работа при брат си Ганчо в Държавната аеропланна работилница. Двамата оказват помощ основите на такава работилница към летище "Марино поле"- Карлово. През 1942 година Иван Ночев, дружно с други майстори по ремонта на самолети, специализира в Германия. Там се записва студент в Берлинската политехника, само че поради войната се връща в България. Две години по-късно въпреки всичко става студент в Пражката политехника, откъдето се трансферира във Виенския механически университет. Там се и дипломира като инженер. Работи на летището във Виена, след това се връща у нас, само че тук към този момент властта се е сменила и не гледа на него с положително око. Затова той взема решение да емигрира и през 1951 година се открива в Канада. Трудовата му биография там е доста шарена- работил е и като старши инженер в компания, само че е брал и диви ягоди. През 1956 година той към този момент е в Съединени американски щати, където стартира устремната му кариера. За заслугите му към НАСА Американският конгрес го удостоява с отличие.

40 години откакто напуща България, Джон Ночев написа на сестра си Мария в Карлово, че има желание да посети родната си страна. Планирал е пътуването през май 1991, само че през март умира след малко боледуване.

Фотодокументалната галерия, която поставя началото на фонд за фамозния карловец, е събрана от Христо Котарев, чийто татко преди години е работил дружно с Ночев на летището в Марино поле. Тя може да се види в Историческия музей в Карлово до 25 октомври. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР