Евростат: Делът и броят на българите в риск от бедност са намалели през 2025 г.
Евростат: Делът и броят на българите в риск от беднотия са намалели през 2025 година
Изложените на риск от беднотия хора в Европейския съюз са се нараснали през 2025 година като дял
от популацията и като брой, съгласно най-новите планирани данни
на Евростат, оповестени през днешния ден на страницата на статистическата организация.
Делът на хората в риск от беднотия в Европейски Съюз е повишен с 0,1 процентен пункта по отношение на миналата
година и е достигнал 16,3 % през предходната година. Това значи, че 72,409 млн. души в евросъюза са били в риск от беднотия през 2025 година, с 316 000 повече, в сравнение с година по-рано.
В България хората в риск от беднотия са били по-малко през предходната година в
съпоставяне с 2024 година, като са намалели както като дял – от 21,7 % на 21,2 %, по този начин и като брой – от 1,401 млн. на 1,369 млн. души, сочат данните на Евростат.
Сред страните членки на Европейски Съюз през предходната година най-голям дял на популацията в риск от беднотия са
записали Литва (22,6 процента), Латвия (22 процента) и България (21,2 процента). Трите страни
бяха с максимален % хора в риск
от беднотия и през 2024 година, само че в противоположен ред: Литва (21,5 процента) и Латвия (21,6 процента) заемаха надлежно трето и второ място,
а България (21,7 процента) бе с максимален дял на хората в риск от беднотия в Европейски Съюз, написа Българска телеграфна агенция.
За съпоставяне, през 2023 година с максимален дял на популацията в риск от беднотия в Европейски Съюз бяха Естония (22,5 процента), Латвия (22,5 процента) и Румъния (21,1 процента), следвани от България (20,6 процента).
Изложените на риск от беднотия хора в Европейския съюз са се нараснали през 2025 година като дял
от популацията и като брой, съгласно най-новите планирани данни
на Евростат, оповестени през днешния ден на страницата на статистическата организация.
Делът на хората в риск от беднотия в Европейски Съюз е повишен с 0,1 процентен пункта по отношение на миналата
година и е достигнал 16,3 % през предходната година. Това значи, че 72,409 млн. души в евросъюза са били в риск от беднотия през 2025 година, с 316 000 повече, в сравнение с година по-рано.
В България хората в риск от беднотия са били по-малко през предходната година в
съпоставяне с 2024 година, като са намалели както като дял – от 21,7 % на 21,2 %, по този начин и като брой – от 1,401 млн. на 1,369 млн. души, сочат данните на Евростат.
Сред страните членки на Европейски Съюз през предходната година най-голям дял на популацията в риск от беднотия са
записали Литва (22,6 процента), Латвия (22 процента) и България (21,2 процента). Трите страни
бяха с максимален % хора в риск
от беднотия и през 2024 година, само че в противоположен ред: Литва (21,5 процента) и Латвия (21,6 процента) заемаха надлежно трето и второ място,
а България (21,7 процента) бе с максимален дял на хората в риск от беднотия в Европейски Съюз, написа Българска телеграфна агенция.
За съпоставяне, през 2023 година с максимален дял на популацията в риск от беднотия в Европейски Съюз бяха Естония (22,5 процента), Латвия (22,5 процента) и Румъния (21,1 процента), следвани от България (20,6 процента).
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ




