Европейската комисия трябваше да обяви в края на февруари разпределението

...
Европейската комисия трябваше да обяви в края на февруари разпределението
Коментари Харесай

Полша, Германия и Румъния получават половината от новия европейски фонд за борба с климатичните промени

Европейската комисия трябваше да разгласи в края на февруари разпределението на помощите от Фонда за обективен преход, само че в действителност го направи ден след представянето на своя механизъм за финансиране на Европейския зелен пакт. Както се очакваше, Полша ще получи най-вече, следвана от Германия и Румъния. Трите страни ще употребяват 50 % от помощите или 3,6 милиарда евро, оповестява платформата за устойчиви финанси и виновни вложения Новетик (Novethic)

Механизмът за обективен преход планува подкрепяне на страните да се откажат последователно от промишлените браншове с най-големи въглеродни излъчвания, съобщи Българска телеграфна агенция.

Целта на комисията е фондът да стане действен от 2021 година.

От него Полша ще получи най-вече средства, оптималните 2 милиарда евро или 27 % от помощите. Страната е с най-голяма претовареност в добива на въглища и лигнит - към 2 милиона души.

Следва Германия, която може да получи 877 милиона евро (11,7 % от помощите). Румъния е трета (757 милиона евро), следвана от Чехия (581 милиона евро), България (458 милиона евро), Франция (402 милиона евро), Италия (364 милиона евро), Испания (307 милиона евро) и Нидерландия (220 милиона евро).

В листата на Брюксел нито една страна няма да бъде изключена. В него е планувана минимална помощ от 6 евро на човек от популацията. При разпределянето на средствата са приложени точни критерии като парниковите излъчвания от промишлени браншове в райони, където въглеродните излъчвания надвишават междинните за Европа (този аршин взе участие в 49 % от случаите). Взети са поради и процентът на заетостта в тези браншове със мощен въглероден отпечатък (50 процента), както и делът на производството на шистов нефт и торф.

За да бъде разпределението заслужено и ориентирано към най-слабо развитите страни е планувана промяна според от междинния приход на човек от всяка от страните. Това изяснява за какво Германия е отпред, защото откри доста въглищни централи след закриването на нуклеарните си реактори. Тя е преди всичко по нездравословни излъчвания, само че на второ след Полша по претовареност в тези браншове.

Неправителствените организации показаха страдание, че помощите не са обвързани с проекти за отвод от изкопаемите сили. /БТА
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР