Европейската комисия (ЕК) ще представи след две седмици предложение за

...
Европейската комисия (ЕК) ще представи след две седмици предложение за
Коментари Харесай

EK иска криминализиране на избягването на руските санкции

Европейската комисия (ЕК) ще показа след две седмици предложение за криминализация на избягването на европейските наказания, заяви " Политико ". Това е стъпка, която ще помогне на страните от Европейски Съюз да конфискуват активи, замразени вследствие на наложените огромни наказания против Русия, оповестяват източници от Брюксел.

Предложението на Европейска комисия ще стъпи върху европейското законодателство, което и в този момент оказва помощ Комисията и Европарламентът " открият минимални правила по отношение на дефинирането на закононарушенията и наказания в областите на изключително тежки закононарушения с трансгранично измерение “.

Тази стъпка разрешава да се даде на страните от Европейски Съюз правно съображение за изземване на замразени активи, споделиха формалните лица. Към април страните от Европейски Съюз са замразили активи за към 30 милиарда евро, в това число яхти, вили и творби на изкуството, принадлежащи на глобени руснаци и съветски компании. Оттогава тази сума евентуално се е нараснала.

Продължават полемики дали тези активи могат да бъдат иззети.

Уловката в тази ситуация, че конфискацията на активи е въпрос на национално законодателство, което е друго във всяка страна. За някои страни избягването на наказания е закононарушение, само че не е по този начин в други страни.

Предложението на Комисията изисква единогласие сред столиците на Европейски Съюз, както и единодушието на болшинството от евродепутатите. То има за цел да хармонизира законодателството в другите страни. Въпросът какво да се прави с конфискурани активи ще зависи от страните от Европейски Съюз, споделиха публични лица, които прибавиха, че не престават полемиките дали да се насочат тези средства към Украйна.

Преди два дни висшият представител на Европейски Съюз за външната политика Жозеп Борел разгласи, че страните-членки би трябвало да обмислят вид за конфискация на замразените съветски валутни запаси, с цел да ги употребяват за възобновяване на Украйна след войната

Преди Financial Times той за първи приказва за методите, по които Русия да бъде принудена да заплати част от вредите в спора, който стартира.

В началото на войната Европейски Съюз и неговите съдружници замразиха валутни запаси в сметки от съветската централна банка на стойност стотици милиарди долари. Русия съобщи през март, че глобите против централната банка са замразили близо половината нейните златни и валутни запаси, които възлизат на близо 600 милиарда $.

На въпросът дали парите могат да бъдат конфискувани и употребявани за възобновяване на Украйна, министърът на финансите на Съединени американски щати Джанет Йелън сподели, че това не е нещо, което би трябвало да се прави с лека ръка, че би трябвало да се прави единствено в съгласуваност със съдружниците и че може да изисква законодателни промени в Съединени американски щати.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР