Евгений КъневБългария е на дъното в още една европейска класация

...
Евгений КъневБългария е на дъното в още една европейска класация
Коментари Харесай

Хора, които държат лостовете на държавата, имат интерес от родното медийно блато

Евгений Кънев

България е на дъното в още една европейска ранглиста - по медийна просветеност. Можем единствено да мечтаем за учебните заведения във Финландия, където децата ги учат да разпознават подправените вести в доста аспекти: по математика и статистика - по какъв начин се манипулират данни; по публични науки - по какъв начин се познава една реклама на примерно шампоан, че е фалшива; по езиците - по какъв начин едно есе може да бъде основано на внушения и по какъв начин на проверими обстоятелства. И по този начин граничещата с Русия Финландия е минимум засегнатата страна в Европа от съветските хибридки. Мечти…

Резултат на острия недостиг на сериозно мислене у българите, ниската освен медийна просветеност е дюшеш за нашата олигархия, която процъфтява в средата на путинска агитация. Последното нещо от което има потребност тя са мислещи жители, които си търсят правата, ориентират се в геополитическата среда, вършат разлика сред положително и зло.
Това е повода нашата страна - ръководена от службите и военните след 2009 г - да “пропуска ” на воля ширещата се съветска агитация по всички национални медии. Да сте чули за някакъв спор, проектозакони, решения за нейното ограничение? Не, медийната империя на Пеевски за жълто-кафяви вести поддържаше 12 години властта на ББ, като посредством държавните институции се блокираше всяка смяна на медийното и всяко друго статукво. А двете назначения на пРезидента в Съвет за електронни медии - циментираха хора на статуквото отпред на БНР и Българска национална телевизия. Спомняте си по какъв начин беше по нехайство позволен до БНР някогашния му началник - по чието време за пръв и финален път в своята история националното радио бе спряно без следствие и последици (!), а той - откакто си откри разрушен жилището с ясно обръщение - реши, че въпреки всичко животът му е най-мил.

Пропагандата има една съществена цел: 

под формата на отбрана на нашите обичаи и “ценности ” против “културната експанзия ”

на Запада, провеждана у нас от “американски сътрудници ” - да не позволява следствия за огромната политическа корупция у нас и нейната връзка с Кремъл. Така станаха вероятни партийни субекти с евроатлантическа черупка (за асимилиране на фондове) и Путинска субстанция. А България стана просто страна муфтаджийка на пари от Европейски Съюз и сигурност от НАТО без съвсем нищо отсреща.

В осъществяване на главната пропагандна цел, истината постоянно се пакетира с други гледни точки за основаване на комплициране и парализиране на протестна, в това число изборна интензивност. А единствено на кремълските представители се обезпечават цялостни излъчвания без друга с изключение на путинската позиция. В БНР е главно Волгин, който без значение в кое предаване се появява го съпътстват 10-15 външни “анализатори ” с отявлени кремълски тези. В националните малките екрани това са коментарни излъчвания, нормално след новините. А самите вести постоянно са транслация непосредствено на съветски хибридки, представяни като безспорен факт - както стана с “българския камион бомба ”. А множеството канени коментатори - сякаш поради опита - са някогашни сътрудници и офицери на Държавна сигурност.

Всичко това е допустимо, тъй като хората, които държат лостовете на страната или ги управляват имат интерес от това медийно тресавище. А политическите сили, които желаят смяна са малко, едва проведени и с липса на качествени хрумвания какво да се прави.

Примерно, в случай че представителят на Политическа партия в Съвет за електронни медии знаеше по какъв начин с индивида на Демократична България да отиграе избора в Българска национална телевизия - нямаше през днешния ден да поносим още Кошлуков. Или който получи естрада просто да пита - “А това, което оферирате къде го има в Европа? Примерът на коя сполучлива страна ни давате? ”. Рупорите постоянно засичат на такива въпроси.

Вместо това - отново ще чакаме новата политика на Европейски Съюз против дезинформацията да стигне до нас. Но в случай че нямаме хора като Божидар Божанов във властта, самата й имплементация ще бъде като правосъдната промяна - належаща, само че невъзможна.

Алтернативата е да чакаме положение на страната като 1996-1997 г, когато българите въпреки всичко ще изберат най-сетне реформатори, откакто са пробвали всички прокремълски мошеници.

Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР