Янкулов: Кризата в правосъдието е факт, до голяма степен вината е на НС
Естествено, че Висш съдебен съвет ще оправдае процедурата, която организира и ще разгласи, че е законна, законова и съобразена с духа и буквата на закона. И няма по какъв начин да има изненади в това. Отделен е въпросът до каква степен са съществени тези причини ", сподели шефът на Антикорупционния фонд Андрей Янкулов в изявление пред БНР.
В предаването " Преди всички " някогашният прокурор от СГП разяснява вчерашната позиция, изразена с декларация на Висш съдебен съвет, за избора на основен прокурор.
Според него тази позиция не е изненада и напомни, че позиции е имало против Висш съдебен съвет и при освобождението на Гешев.
" Тогава имаше позиции за държанието на Висш съдебен съвет около освобождението на Иван Гешев и тогава се получи и синхрон с Народното събрание. Коментирал съм синхронът, който се получи тогава и скоростното задвижване на Висш съдебен съвет, който не видя по-сериозните проблеми на Гешев като основен прокурор до тогава, а го освободи поради израза " политически отпадък " ", напомни Янкулов.
Според него актуалната обстановка и недоволството от избора на основен прокурор от Висш съдебен съвет с изминал мандат е в следствие от бездействието на институциите.
" Бездействието на институциите е реалност и рецесията в правораздаването, в резултат на това, също е реалност. Наистина значително има виновност на Народно събрание, тъй като не си попълня квотата във Висш съдебен съвет, което не е проблем на сегашния състав. Оттук насетне би трябвало да бъде решено, какво да се прави по метода с минимум вреди. При това състояние, това което Висш съдебен съвет би трябвало да направи, е да не пристъпва към тези избори ", предложи шефът на антикорупционния фонд.
И добави, че " при изгода и щета, въпреки всичко Висш съдебен съвет би трябвало да избере по-малкото зло и би трябвало да са слепи и глухи, с цел да не схващат тоталното привършване на професионално и публично доверие ".
" Важно е какво би приключил основният прокурор на поста, само че не за прокурорската общественост, а за обществото като цяло. " Еманципацията на магистратите " не знам какво тъкмо се схваща от това, само че в прокуратурата няма по какъв начин да има, тъй като е йерархична конструкция ", показа Янкулов.
И уточни, че съответен избор на основен прокурор минава през съответен състав на Висш съдебен съвет. А решението на проблемите той вижда в обществото - да узрее и да изиска съответни промени.
На въпроса къде да се търси излаз - в политическите решения или в системата, Андрей Янкулов разяснява:
" По метода, по който вървят процесите през последните години, в случай че е имало хора с вяра, че от системата ще пристигна смяната, животът е посочил, че това мъчно би станало, тъй като процесите, които текат там, са отрицателни. Но логиката на парламентарната демокрацията е, че фактически от там би трябвало да се задвижат тези процеси, когато обществото ни узрее и изиска съответни промени в метода на практикуване правосъдната власт ".