ЕС планира изключения от строгите си санкции срещу Москва, които

...
ЕС планира изключения от строгите си санкции срещу Москва, които
Коментари Харесай

ЕС обмисля да деблокира някои руски банкови средства, за да не препятства износа на зърно

ЕС възнамерява изключения от строгите си наказания против Москва, които биха разрешили да се деблокират активи в съветски банки, свързани с търговията с храни и торове, предава БГНЕС. Това ставало ясно от оповестен през днешния ден документ, показан от международните организации.

Страните членки " желаят да стане пределно ясно, че в глобите няма нищо, което да забавя превозването на зърно от Русия или Украйна ", декларирал за Агенция Франс Прес посланик от Европейски Съюз, поискал анонимност. По информация на организация Ройтерс пък, новите ограничения, които ще бъдат признати в сряда, включват топене на " икономическите запаси " на ВТБ, Совкомбанк, Промсвязбанк, Новикомбанк, банка „ Откритие”, банка „ Русия” и Внешекономбанк.

Европейски Съюз възнамерява също по този начин да облекчи износа на храни от съветските пристанища, чието обслужване беше прекратено поради глобите, макар че ограниченията не засягат износа на храни.

Според проектодокумента средствата ще бъдат размразени, откакто " се откри, че тези средства или стопански запаси са нужни за закупуването, вноса или превозването на селскостопански и хранителни артикули, в това число пшеница и торове”.

В същото време Европейски Съюз има намерение да затегне режима на наказания против Сбербанк, като замрази изцяло активите ѝ в западни страни и блокира множеството ѝ финансови интервенции. Както е обяснил източник на организацията в Брюксел, включването на Сбербанк в черния лист ще докара до " заледяване на всички нейни активи на Запад, както и до прекъсване на всевъзможни нейни преводи, като се изключи финансовите преводи в търговията с храни и селскостопански торове ".
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР