Енцелад е един от големите спътници на Сатурн. Повърхността му

...
Енцелад е един от големите спътници на Сатурн. Повърхността му
Коментари Харесай

На Енцелад са открити всички елементи на живота

Енцелад е един от огромните спътници на Сатурн. Повърхността му е покрита с пълен пласт лед, а от разломите в леда понякога бликат гейзери. Това демонстрира, че там, на дълбочина, има много просторен океан от течна вода. Това прави Енцелад едно от най-обещаващите места за търсене на извънземен живот. Тази опция се показва и от разбора на неговата вода - в нея е открит и метан, и по-сложни органични молекули.

През годините на проучвания в гейзерите на Енцелад са открити съединения на водород и О2, въглерод, азот и сяра - съвсем всички съставки, които построяват биомолекулите. А неотдавна към този лист беше прибавен и последният детайл, фосфор, който служи като основен съставен елемент на нуклеиновите киселини. Това оповестява ЯсухитоСекине на среща на Американското геофизично общество (AGU), извършена неотдавна в Чикаго.

Секине и сътрудниците му от Токийския софтуерен институт са употребявали данни от сондата „ Касини ". Работейки в системата на Сатурн, апаратът е събрал информация за химическия състав освен на газовия колос и спътниците му, само че и на неговите искрящи пръстени. В този случай учените се интересували от веществата на пръстен Е, където попада веществото, изхвърлено от гейзерите на Енцелад. В него са открити частици, извънредно богати на натриев фосфат.

Съдейки по тяхното количество, подледниковият океан на спътника може да съдържа това вещество в концентрации от един до 20 милимола, което е на порядъци по-високо, в сравнение с в океаните на Земята, където фосфорът е извънредно липсващ и издирван детайл. Авторите на проучването допускат, че на Енцелад той попада във водата от дъното, при разтваряне на апатитите, които се намират в обилие в състава на някои астероиди. Това значи, че те са участвали и в ранната Слънчева система, когато се е формирал спътникът.

Откритието прави Енцелад още по-интересно и обещаващо място от позиция на търсенето на следи от извънземен живот. Може би това ще форсира работата по такива планове, в това число задачата на ESA, която към този момент е планувана да започва едвам след 2035 г.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР