Енергийното сътрудничество в региона, т.е. газопроводът TAP, новият газопровод с

...
Енергийното сътрудничество в региона, т.е. газопроводът TAP, новият газопровод с
Коментари Харесай

Мицотакис: Интерконекторът Гърция-България чертае по-добро бъдеще за региона

Енергийното съдействие в района, т.е. газопроводът TAP, новият газопровод с България, само че също и интерконекторът със Северна Македония, след сполучливо приключен маркет тест, бяха посочени от гръцкия министър председател Кириакос Мицотакис като образци за разширение на газопроводната инфраструктура на Гърция, които проправят пътя към по-добро бъдеще за целия район.

Обръщайки се на 22-ия Световен конгрес за полутечен природен газ, който се организира в Атина, Мицотакис уточни, че вниманието му е непрекъснато фокусирано върху диверсификацията на енергийните източници, както и гъвкавостта за вероятни вложения в Гърция, с цел да отбрани, както сподели той, енергийната сигурност на Европа.

„ Тази невиждана рецесия безспорно преначертава енергийната карта на Европа. Горд съм да заявя, че Гърция е в челните редици на тази смяна. Страната е котва във все по-бурните морета, а сега е експортьор на енергийна сигурност за нашите съседи и се стреми да го прави в бъдеще в още по-голяма степен “, сподели Мицотакис.

По отношение на разширението на газопроводната инфраструктура той напомни, че преди две години беше пуснат в употреба газопроводът TAP, свързващ Каспийско море с Италия, като сподели, че към този момент се обмисля разширение на активността на TAP за импорт на повече природен газ от Азербайджан.

„ На 1 октомври в София отпразнувахме комерсиалната употреба на газовия интерконектор Гърция-България (IGB). Това е вторият ни газопровод до България, където износът ни се утрои през последната година, а през последните месеци сполучливо завърши маркет теста за новия газопровод за Северна Македония. И имам вяра, че всички тези връзки проправят пътя към по-добро бъдеще за целия район. Искам да съм изцяло явен. Искаме да помогнем на нашите районни сътрудници доста бързо да се диверсифицират от съветския газ и да отстранен натиска, който Русия е наложила върху нашите съседи. Вярваме, че по този метод доста способстваме за районната непоклатимост, която значително е обвързвана с енергийната сигурност “, означи Мицотакис.

По отношение на доставките на полутечен природен газ той се базира на остров Ревитуса, където изясни, че е добавено още едно плаващо вместилище за разширение на потенциала и в това време уточни, че в края на 2023 година или началото на 2024 година се чака в Александруполис да стартира работа терминала за полутечен природен газ. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР