Мистерията е разгадана! Учени намериха обяснение за експлоадиращите кратери в Сибир
Експлоадиращите кратери в Сибир постоянно са били мистерия за редица учени. Нов физически модел планува, че разстопената вода от размразяването на безконечната заледеност на съветския полуостров Ямал може да отключи източници на метан в дълбочина.
Така той провокира детонации, които отварят големи кратери на повърхността
Огромните кратери във безконечната заледеност на Сибир може би най-сетне намират своено изрично пояснение. Оказва се, че те се образуват, когато разстопената вода от размразяването на безконечната заледеност проникне под налягане до източници на метан в дълбочина провокира ненадейно избухливо освобождение на газа, което отваря големи кратери на повърхността.
Тънещите в тайнственост кратери са с дълбочина 50 метра и широчина до 70 м и се появяват за първи път на полуостровите Ямал и Гидан в Русия през 2014 година Парчетата канара и лед, разпръснати към кратерите, демонстрират, че са породени от великански детонации. Тези странни кратери в никакъв случай не са били намирани другаде в Арктика.
От 2014 година повече от 20 такива кратера са експлодирали, осейвайки пейзажа на полуостровите Ямал и Гидан в северозападен Сибир. Последиците от последната детонация са открити през август.
Сега ново проучване може най-сетне да изяснява за какво тези детонации се случват само в Сибир.
Случаят с експлодиращия безконечен лед
В случая са „ доста, доста характерни условия, подчертава съавторът на проучването Ана Моргадо (Ana Morgado), докторант и инженер-химик в университета в Кеймбридж, Англия. „ Говорим за доста нишово геоложко пространство. “
Без значение какъв брой са нишови, детонациите могат да провокират противоположна връзка, водеща до още големи изпускания на мощния парников газ метан.
„ Това може да е доста рядко срещано събитие “, разяснява Моргадо. „ Но количеството метан, което се отделя, може да има много огромно въздействие върху световното стопляне. “
Според специалистите, кратерите се образуват, когато газове, уловени под тундрата – в това число метан – се натрупват подземен. Така те предизвикват появяването на подутина на повърхността. Когато налягането изпод надвиши тежестта на почвата от горната страна, издутината експлодира, изригвайки газове.
Това, което към момента предстои на спор, са по-специфичните механизми на Сибир за това по какъв начин се построява налягането и от кое място тъкмо идва газът.
Много пояснения за кратерите се появиха през последните 10 години, приписвайки детонациите на струпване на газ метан подземен заради топенето на безконечната заледеност или на близостта на кратерите до ресурси от природен газ.
Но създателите откриват, че стоплянето на безконечната заледеност единствено по себе си не би било задоволително, с цел да провокира детонация. Новото пояснение гласи, че стоплянето на повърхността води до бърза смяна на налягането надълбоко подземен, причинявайки освобождението на избухлив газ метан.
“Знаехме, че нещо предизвиква разлагането на метановия хидратен пласт “, споделя Моргадо. “Това е малко като детективска работа. “
Новото проучване потвърждава, че необикновената геология на района, съчетана със стоплянето на климата, е стартирала развой, който е довел до освобождение на газа метан от метанови хидрати във
Загадъчните кратери са с дълбочина 50 метра и широчина до 70 м и се появяват за първи път на полуостровите Ямал и Гидан в Русия през 2014 година Парчетата канара и лед, разпръснати към кратерите, демонстрират, че са породени от великански детонации. Тези странни кратери в никакъв случай не са били намирани другаде в Арктика.
От 2014 година повече от 20 такива кратера са експлодирали, осейвайки пейзажа на полуостровите Ямал и Гидан в северозападен Сибир. Последиците от последната детонация са открити през август.
Осмозата провокира детонации
Изследователите вземат решение пъзела изпод нагоре, като първо преглеждат главния въпрос: Дали детонациите са породени от физически или химически процеси?
„ Има единствено два метода, по които може да се провокира детонация “, изяснява Джулиан Картрайт (Julyan Cartwrigh), геофизик в Испанския народен съвет за научни проучвания и един от създателите на проучването. „ Или протича химическа реакция и има детонация като взривяване на динамит, или се помпа като гумата на велосипед, до момента в който се взриви – това е физика. “
В този случай няма доказателства, че детонациите са породени от химически реакции, тъй че би трябвало да има физически източник. “И тогава би трябвало да помислим каква е помпата, която помпа гумата на велосипедм? “, споделя откривателят.
Авторите считат, че помпата е осмозата – методът, по който течността се движи, с цел да изравни концентрацията на веществата, разтворени в нея. Солената вода е типичен образец. Ако съществува преграда, която ще разреши да премине водата, само че не и солта, налягането може да се усили върху солената страна, до момента в който водата тече към нея.
Дебелият покрит с глина пермафрост на полуостров Ямал работи като осмотична преграда – и стоплянето я трансформира.
Този пласт с дебелина от 180 до 300 метра остава непрекъснато заледен през цялата година. “Активен пласт “ от горния пласт на почвата над него се размразява и замръзва още веднъж сезонно.
Разпръснати из цялата тундра и притиснати във безконечната заледеност лежат необикновени, дебели един метър пластове от незамръзнала вода с висока соленост, наречена крипогеги, поддържана течна посредством композиция от налягане и соленост. Под криопегите се намира пласт от кристализирани твърди частици метанови хидрати, които се поддържат постоянни от високото налягане и ниската температура.
Но по-високите температури дестабилизират тези пластове.
Изменението на климата е предиздвикало дейния пласт да се стопи и да се разшири надолу, до момента в който доближи криопега, освобождавайки вода, която се движи посредством осмотично налягане в криопега, откриват откривателите.
Но в криопегите няма задоволително място, с цел да задържи спомагателната разстопена вода, под налягане от осмозата, тъй че налягането се усилва. Увеличаващото се налягане основава пукнатини в почвата, които се уголемяват нагоре от криопега към повърхността. След това градиентът на налягането се обръща: напуканата почва предизвиква неочакван спад на налягането в дълбочина. Тази смяна на налягането поврежда метановите хидрати под криопега, което предизвиква освобождение на газ метан и физическа детонация.
Проучването открива, че подготовката за детонацията може да продължи десетилетия. Така явлението съответства на възходящото стопляне на климата, започвало през 80-те години.
Новото обяснение показва по какъв начин стоплянето на климата и геологията на района си взаимодействат, с цел да основат детонациите, които са неповторими за полуостров Ямал.
Източник: OffNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News