Експерти смятат, че ситуацията на българо-турската граница е ескалирала и

...
Експерти смятат, че ситуацията на българо-турската граница е ескалирала и
Коментари Харесай

Николай Радулов: Хората, които охраняват, трябва да са готови на въоръжени стълкновения

Експерти считат, че обстановката на българо-турската граница е ескалирала и постанова нови ограничения за защита.

" Това е нова фаза. Досега е имало опити за принуждение при мигрантите, прекосяващи границите, само че очевидно насилието ескалира. Сред тях има въоръжени, което постанова преосмисляне на пазенето на границата. Хората, които охраняват, би трябвало да са подготвени на въоръжени стълкновения ", съобщи по bTV Николай Радулов, специалист по национална сигурност и някогашен основен секретар на Министерство на вътрешните работи, представен от Dir.bg.

" Бях преди месеци на границата и мисля, че тя е добре обезпечена. Предстои и спомагателното въвеждане на информационна система, с цел да има връзка сред обособените патрули ", уточни той.

" Необходимо е управление на Министерство на вътрешните работи, което схваща от тактики за бранене на границата. Това сега не е по този начин, тъй като ръководителят на Гранична полиция е правист. Проблемът е, че до момента никой не е очаквал, че при опити за влизане в границата ще има въоръжена опозиция ", добави Радулов

" С или без този случай е нужна по-специална защита по нашата граница, като главно спомагателният запас би трябвало да се потърси от армията ", безапелационен е проф. Веселин Вучков, учител по наказателно право и някогашен министър на вътрешните работи.

Вътрешното министерство няма капацитет да обезпечи толкоз спомагателни щатове, разяснява Вучков пред БНР. Той счита, че " някакви квазиполицейски пълномощия биха могли да се плануват и на законодателно равнище ".

" За мен е доста значимо да се обясни стрелбата от кое място е пристигнала, дали стрелците са евентуални мигранти. Трудно ми е да си показва, че сътрудници на нашите служители на реда и военнослужещи от страна на граничната стража на Турция ще създадат такова нещо. Но можем да създадем извод, че обстановката на българо-турската граница ескалира. Тя е прекомерно сериозна и в някои връзки надвишава като проблем обстановката от интервала 2013-2014 година, заради което ще би трябвало да се вземат по-категорични ограничения ", разяснява някогашният министър на вътрешните работи.

Необходимо е целеустремено финансиране на " Гранична полиция ", безапелационен e той.

" Необходим е спомагателен щат, в допълнение окомплектоване на " Гранична полиция " съответно и поради това, че сме външна граница на Европейски Съюз. Много по-активно би трябвало да се потърси помощ от Европа по линия на финансиране на нашата взаимна интервенция " Гранична полиция " - Армия, на границата ", счита Вучков.

" Такъв случай не ми е прочут да има до момента ", разяснява и някогашният министър на вътрешните работи Валентин Радев пред Би Ти Ви.

Според него случаят е престъпен, тъй като едва ли турски граничари ще стрелят по българските си сътрудници. Радев счита, че е пресечен канал за мигранти.

" През последната година, две по границата има всеобщ напън. Прекъснати са канали за доста пари и някъде са пресечени ползи ", сподели той.

Изпращат граничари от други обитаеми места, които не познават региона е едната причина за случилото се, другата е честото сменянето на управлението, скоро бе заменен и шефът на гранична полиция, даде образец той, разяснява Радев.

Предложението ми е да пращат по-подготвени служители на реда на границата, сподели някогашният министър на вътрешните работи.

Това в действителност е невиждан случай и освен на българските граници, само че и въобще на европейска такава, защото няма случаи на пукотевица със починали гранични служители на реда ", съобщи и някогашният зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

Според него този случай демонстрира, че нашата граница е незащитена и в действителност пропуща мигранти. Той акцентира, че през границата ни минават освен мигранти, само че и евентуални доста рискови детайли.

" Този случай е доста тежък и от европейска позиция България би трябвало да предприеме няколко дейности. Ние би трябвало да се обърнем доста бързо към Европейска организация за гранична и брегова защита (Frontex), която да изпрати в допълнение сили, тъй като се вижда, че екипите у нас изнемогват ", сподели Керемедчиев.

По думите му от тук на нататък ние би трябвало да сме доста деликатни и да изградим оборудване, което да дава отговор на международните стандарти.

По границите ни се командироват служители на реда, които не са готови за работата там, счита Валентин Попов от Синдикалната федерация на чиновниците на Министерство на вътрешните работи в ефира на " Здравей, България ".

" Човекът може да е най-хубавият областен контрольор или най-хубавия патрулен служител на реда в София. Това не значи, че е квалифициран да се сблъска с нещата, които го чакат при граничното наблюдаване ", разясни Попов.

Според него би трябвало да се назначават нови чиновници, да се образоват и да се изпращат по застрашените сектори на границите. Той изясни, че край границата има региони, в които няма даже радиовръзка.

" В такива обстановки патрул от двама души, изправен против 20, 30 или 50 мигранти, просто да не е в положение да извика подкрепление ", сподели още представителят на чиновниците на Министерство на вътрешните работи.

Важно е какви ограничения ще вземат от Вътрешното министерство, с цел да се сведат до най-малко сходни произшествия, счита той.

" Съмнявам се, че от другата страна на границата съответните служби са в незнание какво се случва ", заключи Попов.

Според криминалиста Иван Савов е допустимо трагичният случай да не е нахлуване от трафиканти на мигранти. Тази ограда не е същинската държавна граница. Тя се явява буфер против извършители на държавната граница и се намира наоколо до нея, а патрулирането се споделя от турска и българска страна, изясни специалистът.

" Заради неприятното положение на ограда се разчита най-вече на полицейски чиновници от вътрешността на страната. Без безусловно никакво съоръжение, без дълго оръжие, без военна подготовка. Тези хора се изпращат там като засищане на региона с човешки запас. Дори нямат съответна радиовръзка между тях ", сподели още криминалистът.

" Пращат ги в гората да охраняват границата с каска и щит, и в най-хубавия случай - с револвер ", добави Савов.

Според него, в случай че починалият служител на реда е имал бронежилетка трети клас, е можело случаят да бъде предотвратен.

Криминален случай на каналджии, които се пробват да продължат своята незаконна активност, за жалост с цената на един човешки живот. Мерки ще бъдат взети - ще приготвяме нашите военнослужещи по-добре с нужните защитни средства. Това сподели министърът на защитата Димитър Стоянов пред NOVA.

Той посочи, че служителите на реда и военнослужещите имат право да стрелят, в случай че от отсрещната страна също са разкрили огън. Относно военнослужещия, който е бил на мястото на стрелбата, Стоянов съобщи, че " той не се е отдръпнал, в противен случай взел е нужната позиция, като се е прикрил ".

Според него оградата на границата не би трябвало да бъде телена, а с бетонни стени и загради с три метра височина. Той бе безапелационен, че сега преградното оборудване по границата с Турция не прави нужната работа.

" Мигрантите вършат дупки, доста са изобретателни, а даже и камерите са сложени на дребна височина и не обгръщат огромен периметър, стана известно от думите му. Освен това видеонаблюдението е ориентирано към българската граница, а е по-добре да е обърнато към турската страна ", уточни той, като аргументацията му е да се вижда какъв е методът на мигрантите.

Димитър Стоянов не скри, че част от отговорностите на военнослужещите по граница е и " кърпенето " на оградата.

Близо 40 военни сега се занимават с това, други над 150 чиновници на Министерството на защитата също са командировани по границата.

" Мигрантският поток е мощен. Мигрантите демонстрират досетливост, само че това, че натискът е мощен, не значи, че е пропуснат ", означи още МО шефът.

Бившият министър на вътрешните работи и народен представител от ГЕРБ Младен Маринов също разяснява трагичния случай на границата и видя в повода за него политическите чистки в системата на Министерство на вътрешните работи.

" От две години в Министерство на вътрешните работи се организира политически чистки, занимава се с политическа активност. Когато се прави това нещо не може да се чака друго. Както се видя и при случая в Бургас, стана ясно че виновността е напълно в управлението и организацията ",  каза Маринов пред bTV. Той акцентира, че на границата се командироват патрулни служители на реда, които не са осведомени с работата, а на място няма кой да им изясни какво да вършат.

" Причините би трябвало да се търсят по-нагоре. Такива случаи ще се случват до момента в който в Министерство на вътрешните работи се организира такава политика. Само преди два дни уволниха дипломиран чиновник, заместник-директор към гранична полиция с довода, че сме се справили с мигрантския напън ", съобщи още той.

По мотив думите на служебният министър на защитата, че оградата по границата би трябвало да е от бетон и не е надеждна, Маринов напомни, че по времето на ГЕРБ тази ограда е била оборудвана и тактически е работела, като мигрантския напън беше редуциран до нула.

" Две години обаче никой не я поддържа. 5-те милиона лв., които отпуснахме не е ясно какъв брой са усвоени и къде са изхарчени. Камерите се ръководят от оператори, от две години ние не управляваме Министерство на вътрешните работи и виждате какво е положението ", съобщи той и добави, че камерите могат да гледат както към българска, по този начин и към турска страна.

" Системата не работи, тя е разрушена и работи на парче. Това ще е по този начин до момента в който Министерство на вътрешните работи се занимава с политически внушения. За страдание когато имаме жертва и когато системата е разрушена надолу по веригата се стига до такива нещастни случаи ", сподели още Маринов.

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР