ЕКСПЕРТИ БИХА ТРЕВОГА: България я чака неизбежен режим на тока през зимата!
ЕКСПЕРТИ БИХА ТРЕВОГА: България я чака неминуем режим на тока през зимата!
Българският енергиен и минен конгрес с тревожна прогноза за недостиг на електрическа енергия през зимата от 600 MWh до 1600 MWh
Авариен импорт ще бъде неосъществим, тъй като и в прилежащите страни заявяват дефицит, пресметнаха енергетици
Недостигът е най-силен от 17.00 до 21.00 часа
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се индустриална и ликвидна рецесия, а анализите на енергийните експерти на Българския енергиен и минен конгрес (БЕМФ) удостоверяват тревожните прогнози, че през актуалната зима, даже при естествена аварийност на генериращите, преносни и разпределителни оборудванията и при естествен зимен ден, се чака недостиг в мощностния баланс на България от към 600 MWh. Още по-притеснителни са изчисленията, че при екстремални зимни температури, даже при естествена аварийност и при обикновено ползване на електрическа енергия, този недостиг на електрическа енергия се покачва до към 1600 MWh.
Данните за заплаха от режим на тока в България поради дефицит на електрическа енергия от БЕМФ изнесоха в декларация до представителите на всички политически партии в 51-ото Народно заседание.
Енергетиците дават образци, по какъв начин в интервалите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй ”, от чист експортьор, България внезапно се трансформира в чист вносител на електрическа енергия, като за ноември приблизително количествата са над 1200 МWh. Недостигът на ток най-силно е изразено в часовете “на вечерния връх на ползване – от 17 до 21 часа, когато фотоволтаиците зануляват производството си ”, изясняват рецесията от БЕМФ.
Според енергийните експерти дефицитът се компенсира с импорт на скъпа електрическа енергия главно от Гърция, която задейства цялостния потенциал на нейните газови Топлоелектрическа централа, които главно са реконструирани въглищни централи със средства по Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ). В продължение на 4-5 часа тези централи подвигат внезапно товар от под 1000 до над 4000 MWh и по този начин балансират българската енергийна система.
От БЕФМ обръщат внимание, че България е пропуснала опцията да модифицира част от въглищните блокове в газови с европейски средства, каквито ограничения са подхванали ръководещите в Атина и Гърция в този момент е главен вносител на електрическа енергия за контролиране на вечерния връх в товара на системата.
“България внася и ток от въглищни Топлоелектрическа централа от Сърбия, Турция и даже от Северна Македония, чиято цена не е обременена с “екологичната ” добавка за въглеродни квоти.
При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти, нашите лигнитни Топлоелектрическа централа не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови Топлоелектрическа централа ”, изясняват обстановката на енергийния пазар на Балканите от БЕМФ.
В същото време енергетиците цитират данните в рeално време на Електроенергийния систематичен оператор (ЕСО) от началото на ноември, от които е видно, че българските въглищни централи резервират ролята си на сериозен производител на електрическа енергия в страната – над 40% приблизително за ноември. На противоположния полюс е създадената от възобновими източници електрическа енергия – под 10% за енергийния баланс приблизително за сегашния месец.
Ако в предходни години тези дефицити е било допустимо да се покриват с спешен импорт на електрическа енергия от прилежащи енергийни системи, в този момент това ще бъде невероятно, заради обстоятелството, че всички прилежащи страни заявяват също високи енергийни дефицити, предизвестяват от БЕМФ.
Енергетиците показват като аргументи за сериозното положение на българската електроенергетика
неналичието на стратегически проекти за привличане на вложения в енергетиката, допускането на безконтролното създаване на мощности на възобновими източници без компенсиране, пропуснатите шансове за въвеждане на механизма за потенциал и регламентиране на позволена държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на изследванията и строителството на нови Водноелектрическа централа и ПАВЕЦ и оферират незабавни и средносрочни ограничения (виж карето, б. р.) като част от проект за минимизиране на вредите в енергийния бранш у нас, промишлеността и битовите консуматори.
Из Декларацията на Българския енергиен и минен конгрес до 51-ото Народно събрание:
Политическата рецесия не трябва да прераства в енергийна
Българският енергиен и минен конгрес (БЕМФ) показва подготвеност да провежда в действен порядък и в най-кратки периоди професионално разискване на комплицираната обстановка с необятен кръг експерти на който да се обсъдят препоръчаните решения и да бъдат набелязани управнически решения. Политическата рецесия, в която се намираме не трябва да прераства в енергийна рецесия, се споделя в декларацията до политическите партии в 51-ото Народно събрание. От БЕМФ оферират незабавни и средносрочни ограничения за стабилизация на българската електроенергетика:
– С решение на Министерски съвет в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на Топлоелектрическа централа “Контур глобал ” като се контракти с Европейска комисия приложение на краткотраен механизъм за потенциал в спешни режими.
– Да се възстановят и поддържат въглищните запаси на всички въглищни централи без изключение.
– Да се разработят и одобряват от Министерски съвет стратегия и ограничения за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни сдружения, като за задачата се преоцени обективно прага на цената на електрическата енергия от 180 лева./MWh за компенсиране на промишлеността.
Внасяме отвред, ТЕЦ-овете ни избавят
Рекордни цени на енергийната борса при „ ден напред “
Потреблението се усилва
Данните в действително време на ЕСО към 11,40 часа през вчерашния ден демонстрират по какъв начин страната ни внася електрическа енергия от всички прилежащи страни, а половината от създадената електрическа енергия у нас е от ТЕЦ-овете.
По данни към 11,40 часа на Електроенергийния систематичен оператор (ЕСО) от 15 ноември 2024 година България внася електрическа енергия от всички прилежащи страни, а половината от създадената електрическа енергия е от ТЕЦ-овете ни.
Енергийната борса затвори при междинна цена “ден напред ” за базова сила (1 – 24 часа) от 333,33 лева (170,43 евро) за MWh с ден за доставка 16 ноември 2024 година и размер от 80 243,20 MWh. Това е намаляване с 12,2% по отношение на цената при затваряне на предходната търговия. За 14 ноември обаче цената на енергийната борса беше рекордна за цялата 2024 година – над 626 лева, а ден по-късно и този връх беше “стопен ” с цена от 655 лева./MWh.
Цената на пиковата сила (9-20 часа) е 376,22 лева.( 192,36 евро) за MWh – понижение с 12.64% по отношение на цената ден по-рано, при количество от 41 864,60 MWh.
На този декор от профилираната платформа 3eNews разгласиха отчет на френската енергийна компания Engie, в който се предвижда увеличение на търсенето на сила с 1 на 100 тази година и с към 2-3% годишно в интервала 2025-2030 година
Покачването значително ще бъде водено от множеството електрически транспортни средства и потреблението на сила в цифровия бранш.
Търсенето на електрическа енергия на континента би трябвало да се удвои до 4950 TWh/година до 2050 година, като делът на възобновимите енергийни източници в микса на ползване ще нарасне до 85% до тогава. За съпоставяне този дял е бил 41% през 2023 година
Инж. Иван Хиновски, ръководител на БЕМФ: Режимът на тока през зимата е неминуем
Няма вода за ВЕЦ-овете
Тази зима ще има режим на тока. Неизбежно е! Защото всички страни към нас заявяват дефицити и нашите оперативни звена в енергетиката са вдигнали ръце. Нито от Румъния може да вземем, нито от Турция да чакаме електроенрегия. От Гърция съумяваме да получаваме все още във вечерния връх от 17 до 21 часа, само че те даже нямат тези базови мощности, които ние имаме. В сериозните интервали разчитаме на оптималните обороти на Топлоелектрическа централа “Марица Изток 2 ” и на “Бобовдол ” и имаме дефицит. Невъзможно е да се преодолее рецесия с тока, тъй като нямаме вода. Ако имаше вода, можеше да покрием тези пикове на ползване с Водноелектрическа централа.
При минусови температури потреблението се качва, само че нямаме задоволително мощности, които да го покрият и стартира “рязане ” на региони, с цел да се ограничи потреблението.
Ако ПАВЕЦ “Чаира ” работеше, можеше обедният остатък от денем да се употребява при вечерните пикове. Но няма вода, ПАВЕЦ “Чаира ” го няма, прилежащите страни споделят “нямаме непотребна електрическа енергия ” – това е ситуацията. Политиците се занимават с нелепости, а не виждат на какъв хал ще изпадне България през зимата. Никой не мисли за това, не е ясно по какъв начин продължава ремонтът VI блок на АЕЦ “Козлодуй ”. В същото време енергетиката безусловно се изцежда и с обезщетенията за бизнеса, и с орязването на облагите на ТЕЦ-овете.
Основните аргументи за днешното положение на българската електроенергетика са множеството некомпетентни дейности и бездействия. Страната ни даже пропусна и опцията да модифицира част от въглищните блокове в газови, което Гърция направи и в този момент е главен вносител на електрическа енергия за контролиране на вечерния връх в товара на системата.
Явор Куюмджиев, енергиен специалист: Ток ще има, само че на каква цена
България е в енергийна рецесия поради неналичието на балансиращи мощности
Всичко, което е разказано в Декларацията на Българския енергиен и минен конгрес, е безспорен факт. Говорим от дълго време, че когато слънцето залезе, няма друго, с изключение на въглищните централи, които да работят в националната система. Но защото те могат да работят стопански преференциално единствено при доста високи цени, газовите централи и въглищните централи от прилежащите страни умерено навлизат на нашия пазар. Ние сме в енергийна рецесия поради неналичието на балансиращи мощности.
Въпросът е в друго, България от дълго време е изпуснала периодите за възможни изключения и по-дълга работа на въглищните ТЕЦ-ове, както Полша направи. Унгария работи по нови нуклеарни блокове, а ние можеше към този момент да си свиркаме, в случай че бяхме поредни в развиването на нуклеарната си енергетика, само че уви.
Не имам вяра да се стигне до режим на тока, тъй като тези задгранични мощности, които в този момент наводняват пазара, теоретично биха могли да оказват помощ в тежки моменти при доста ниски температури през зимата, само че въпросът е първо – на каква цена. И второ – дали няма да бъдат ангажирани със облекчаване на личните си потребности, имам поради освен нашите ТЕЦ-ове, а гръцките, румънските, турските. Газовите централи на Гърция и Румъния включват доста бързо когато се вдигнат цените, тъй като за 15 минути могат да се включат в мрежата и да доставят електрическа енергия.
За първите 10 месеца на 2024 година България продължава да е чист експортьор на ток, само че производството ни понижава. В общата картина ние продължаваме да сме чист експортьор. Цената у нас става доста висока и поради износа към Украйна, а вносът, да вземем за пример от Сърбия, става по конюнктурни аргументи поради високата цена на тока.
Източник: Труд
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News