Около 80 % от инсултите са предотвратими и лечими, а

...
Около 80 % от инсултите са предотвратими и лечими, а
Коментари Харесай

Около 80% от инсултите са предотвратими според експерти

Около 80 % от инсултите са предотвратими и лечими, а ограниченията за ефикасна първична профилактика могат да оказват помощ за облекчение на тежестта на здравната система на България. Около това мнение се сплотиха специалисти по време на конференция на тематика " България в битката с инсулта: Преодоляване на провокациите за реализиране на прогрес " в Националния пресклуб на Българска телеграфна агенция в София.
Проф. доктор Димитър Масларов, шеф на Клиника по неврология към Първа Многопрофилна болница за интензивно лекуване (МБАЛ) - София и народен координатор за България на Европейския проект за битка с инсулта, показа данни от 2016 година до 2024 година на Националната здравнoосигурителна каса (НЗОК), които демонстрират, че има към 20 % понижение на броя на исхемичните инсулти в България. Проф. Масларов уточни, че към момента съществуват благоприятни условия, които да понижат тежестта на инсулта и дълготрайните му последствия. Той напомни, че Българското сдружение по неврология е предложило Национален проект за битка с инсулта през 2024 година
Проф. Масларов означи и основните достижения на България през предходната година във връзка с подобряването на информираността и лекуването на инсулт. Създаването на Националния проект за битка с инсулта и внасянето му в Министерството на здравеопазването е първото основно достижение. На второ място е актуализирането на Националния консенсус, в който се включват нови способи и лекарства за лекуване на инсулт, и на трето, само че не на последно място, е удължаването на периода за лекуване на пациентите, в границите на клиничната пътека. Това даде опция на пациентите да получават по-добра здравна помощ, означи още проф. Масларов. 
Имаме триумфи за последните четири години във връзка с просветителните акции за инсулт, само че за жалост осведомеността към момента не е приемлива, означи инж. Дорина Добрева, ръководител на Управителния съвет (УС) на Асоциацията за инсулт и афазия и народен координатор за България на Европейския проект за битка с инсулта. Добрева описа и за задачите на Европейския проект за битка с инсулта до 2030 година Първата цел е да се понижи възрастовата стандартизирана периодичност на инсулта с 10 % от 2020 до 2030 година Друга цел е лекуване на 90 % от всички пациенти с инсулт в Европа като първо равнище на грижи, изясни инж. Добрева. 
Тя уточни, че до 2030 година би трябвало да има национални проекти за инсулт, обхващащи цялата верига от грижи - от първична профилактика до живота на пациента след инсулт. Председателят на Асоциация за инсулт и афазия изясни, че съществена цел е и цялостното използване на националните тактики за многосекторни интервенции в региона на публичното здраве за поощряване и улеснение на здравословния метод на живот. 
Важно е да се приказва за инсулта, тъй като това е съществена причина за смъртност в света, сподели президентът на Европейската организация по инсулт (ESO) проф. Симона Сакко. Тя означи, че измежду всички неврологични болести инсултът е най-тежкото. Сакко добави, че инсултът може да бъде предотвратим и лечим, стига да има национално и европейско съдействие.  
Ние се борим с едни остарели схващания във връзка с лекуване на инсулта, към този момент имаме благоприятни условия да го лекуваме, само че трябваше да се промени и визията на невролозите, означи ръководителят на Българско сдружение по неврология акад. проф. доктор Иван Миланов. Той изясни, че към този момент в 40 лечебни заведения се предлага обновено лекуване на инсулта. Миланов уточни, че при лекуването има малко промени в условията, предстоят и промени в клиничната пътека. Той добави, че от тази година ще влезе и нов медикамент, който се употребява при острата фаза на инсулта. 
БТА
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР