Джеймс Уеб улови Стълбовете на сътворението с нова дълбочина и яснота
Едно от най-прочутите изображения в актуалната астрономия – на колоси от междузвезден газ и прахуляк, наречени Стълбове на сътворението, беше снимано с по-голяма дълбочина и изясненост от галактическия телескоп " Джеймс Уеб ", заяви Ройтерс.
Стълбовете на сътворението станаха известни, когато бяха снимани през 1995 година от предшественика на " Джеймс Уеб " - галактическата обсерватория " Хъбъл ". След това с нея бяха направени по-ясни фотоси през 2014 година Те станаха културно събитие – отпечатани върху всичко, от чаши до тениски.
Телескопът " Джеймс Уеб " ги снима в близката инфрачервена област от спектъра с още по-голяма акуратност, разкриваща контурите на доста повече звезди и облаци от газ и прахуляк.
Новите изображения " ще оказват помощ на откривателите да преработят своите модели на звездообразуването, като дефинират доста по-точно броя на новопоявилите се звезди, дружно с количествата газ и прахуляк в района ", се споделя в текста на НАСА, съпътстващ фотосите, написа Българска телеграфна агенция. Ярките червени кълба, които са тъкмо до стълбовете, са млади звезди измежду сриващи се под личната си гравитация и постепенно загряващи се възли от прахуляк и газ. Подобните на лава червени петна на края на някои стълбове са изхвърлена материя от звезди, които към момента се образуват измежду прахуляк и газ, и са едвам на няколко стотици хиляди години.
Телескопът " Джеймс Уеб " беше изстрелян на 25 декември 2021 година Той е взаимен план на НАСА, Европейската галактическа организация и Канадската галактическа организация. Местоназначението си доближи месец по-късно. Очаква се да революционизира астрономията, като разреши на учените да надникнат по-далече и с по-голяма точност в космоса, до зората на познатата Вселена.