Едно от най-честите заболявания на дисковите прешлени са шиповете. Наричат

...
Едно от най-честите заболявания на дисковите прешлени са шиповете. Наричат
Коментари Харесай

Съветите на лекар при появата на шипове: Намалете храната, плуването е добра профилактика

Едно от най-честите болести на дисковите прешлени са шиповете. Наричат ги остеофити и могат да се появят във всички стави. В неврологията са доста значими шиповете на гръбначно – мозъчните прешлени, споделя доцент доктор Олга Григорова, неврохирург. Тези шипове се появяват на най-натоварените места на гръбначния дирек – това е преходът сред шийни и гръдни прешлени, сред торакални и разясни и изключително постоянно сред разясни и кръстови прешлени. Тези места на гръбначния дирек се натоварват най-много от тежестта на индивида. Най-често шиповете се следят при хора с специалности, при които има отвесно натоварване на дисковете сред прешлените и при непрекъснато повтарящи се идентични придвижвания – водачи, работата на компютър, при някои типове спорт, при които има внезапни придвижвания и усуквания на тялото.

Шиповете съставляват костни разраствания по края на прешлените, като доста рискови са тези, които порастват обратно, тъй като притискат нервни коренчета, до момента в който предните и страничните не притискат нервни структури. Много е значимо да се знае, че преди да се появяват шиповете, настъпват промени във  междупрешлените дискове. Какво се случва – понижава водното наличие, понижават на височина и разтегливост – т.е. те изгубват качеството си на амортисьори при придвижване. В резултат на тези първоначални промени стартират да се разрастват шипове. И когато те са обратно или задно странични, стартират до водят до съществени недоволства.

Диагностиката на шиповете е относително лесна, тъй като те се виждат на елементарна рентгенова снимка- амфас, профил и полупрофил. Докато измененията в дисковете се нуждаят от по-специфични образни проучвания – като скенер и магнитно резонансна томография.

Лечението стартира при подозрения за засягане на дисковете и се назначава така наречен хондорпротектори, които съдържат глюкозаминсулфат, хондруитин- сулфат, има доста препарати на пазара, с цел да се предотварти развиването на шипове. Развият ли се един път към този момент няма по какъв начин се лекуват, стартира да се лекува единствено болката. Използват се препарати  – нестеродини противовъзпалителни средства, само че с тях би трябвало доста да се внимава, да не се одобряват доста дълго,  тъй като в множеството случаи нервират стомаха и по тази причина по едно и също време пациентът приема и протектор за стомаха. Може да се употребяват и противовъзпалителни гелове за мазане.

Много уместно при лекуване на болката от шипове е човек да се възползва от разнообразни типове физиотерапии. Тук обаче би трябвало да се реши има ли пациентът други съпътстващи болести. Така че е значимо физиотерапевтът, взаимно с невролог  да предложат на болния схемата за физиотерапията. Доц. Григорова показва също, че хората не трябва сами да избират кинезитерапевт, без той да е предложен от лечебно заведение, тъй като някои от кинезитерапевт ползват мануална терапия, а тя може да бъде и рискова процедура, изключително в шийната област. Същото се отнася и за масажите, които не са предложени от физиотерапевт.

Когато има мощни болки и обездвижване се предлага да се носят така наречен –  имобилизиращи колани  – това са шийна яка, колан за поясната част, само че те не са дълготрайно решение.

Най-добрата профилактика, с цел да не навредим на дисковете и след това да развием шипове, е да понижим храната и надлежно тежестта си, да не седим дълго в една поза, на всеки час работа на компютър да се прави отмора. Плуването е доста уместно за профилактика, поучава доцент Григорова.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР