Една десета от жертвите на опустошителното наводнение в Либия са

...
Една десета от жертвите на опустошителното наводнение в Либия са
Коментари Харесай

Ужасът в Либия: Молех се да умрат бързо и да приключат мъките им

Една десета от жертвите на опустошителното наводняване в Либия са от други страни. Някои от тях са работили в Либия, за други тя е била единствено междинна спирка по пътя им към Европа, пише . 

Изминаха съвсем две седмици от опустошителните наводнения в Източна Либия, само че Айша ал-Имам към момента няма новина от най-големия си наследник. След два месеца е щял да се дами. Мъжът отпътувал за Либия, с цел да работи в строителството и да завоюва пари за сватбеното си празненство, споделя майка му през сълзи.

orders 23 officials arrested after flood: prosecutor In a statement, the Public Prosecutor’s Office said it was decided to detain 16 officials responsible for managing the country’s facilities, 6 officials from the Water…
— Anchor Manish Kumar (@manishA20058305)
" Загубата за нас е невъобразима " , споделя дамата от провинция Бани Сувайф в Централен Египет - един от най-бедните региони в Египет. Около 60% от хората там живеят под прага на бедността. От почти 250-те починали египтяни, разпознати от либийските управляващи, към половината са от село Назлет ел-Шариф в региона на Бани Сувайф. Разстроената майка има едно само предпочитание - да види тялото на своя наследник. " Само тъгата ми е останала ", признава Ал-Имам.

Египетската общественост в Дерна, либийския крайбрежен град, обиден най-тежко от потопа, провокиран от проливни дъждове и скъсването на двe язовирни стени, наброява към 2000 души, споделя Тарек ал-Хараз, представител на Министерството на вътрешните работи, което управлява Източна Либия. Голяма част от тези хора към момента се намират в неопределеност. Предстои други жертви също да бъдат разпознати, добави той.

Около 10% от жертвите са чужденци

Според Международната организация по миграция (МОМ), организация към Организация на обединените нации, преди наводненията, породени от бурята Даниел, в Източна Либия са живели над 230 000 мигранти. Заради противоречащи си информации от разнообразни организации и управляващи, към момента съществува известно комплициране по отношение на броя на починалите при бедствието. По последна информация към този момент те са към 4000 души, като над 500 са чужденци.

Властите в Судан оповестиха, че 276 от починалите са жители на страната. Базираната във Англия Сирийска обсерватория за човешки права, която нормално брои жертвите на войната в Сирия, заяви за над 110 починали сирийски жители. Идентифицирани са и телата на 10 поданици на Бангладеш. Но измежду изчезналите също има чужденци. Все още няма диря от към 10 000 души. Надеждите за разкриване на още оживели понижиха през седмицата.

Мигранти има и измежду хората, които останаха без дом поради наводненията. Най-малко 40 000 души са били принудени да изоставен местата, в които живеят, съгласно данни на МОМ. От останалите без дом след бурята Даниел, разразила се на 10 септември, мнозина вземат участие в издирването на изчезналите. Други няколко хиляди откриха заслон в градове и села на изток, а няколкостотин се насочиха към Западна Либия, оповестяват още от МОМ.

: The Libyan Attorney General issued an order on Monday to detain eight officials as part of the investigation into the that claimed the lives of thousands in eastern.
— LBCI Lebanon English (@LBCI_News_EN)
Защо Либия притегля мигрантите?

Либия е дестинация за доста мигранти от Африка и Близкия изток. Петролният бранш в страната дава работа и прехранване за едни, за други Либия е просто междинна спирка по пътя им към Европа.

Малцина, търсещи леговище, са публично регистрирани от либийските управляващи. Според Международната организация по миграция в Дерна към хиляда души са претендентите за бежански статут - от към 8000 непознати жители в града. Повечето от тях са от Египет, Чад, Судан и Нигер и са най-вече млади мъже сред 18 и 30 години, опитващи се да изкарат пари, с цел да устоят фамилиите си. Много от тях работят незаконно.

От 2014 година Либия на процедура е една разграничена страна - източните западните региони на страната са под контрола на враждуващи фракции. 

Още преди наводненията " Хюман Райтс Уоч " изрази угриженост за отношението към имигрантите в Либия. В предишното организацията е документирала безчовечен условия в центровете за задържане - от претъпканост до мъчения. След наводненията обстановката единствено се е влошила.

" Станах очевидец на гибелта "

27-годишният Мохамед Абдел-Рабах от Сирия се смята за късметлия. Той е дошъл в Дерна предходната година. Открили са го жив под руините. Сега той се намира в болница в Бенгази, където го лекуват. Мохамед описа пред Дъждовни води по какъв начин е бил отвеян от наводнението, на е съумял да се хване за парче дърво. За благополучие бил изхвърлен на място, на което водата не била прекомерно дълбока. " В тези ужасни мигове станах очевидец на гибелта ", споделя той. Тела лежаха до мен, над мен и под мен. "

Преди да бъде отвеян, той видял неща, които в никакъв случай няма да не помни: " От покрива на постройката видях деца да крещят и гребат с ръце, до момента в който водата ги отнасяше към морето. Молех се на Господ да им разреши да умрат бързо, с цел да приключат болката и мъчението. Техните облици ще ме преследват вечно. "

 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР