Единственото сигурно е, че фондът се закрива. Оттам нататък как

...
Единственото сигурно е, че фондът се закрива. Оттам нататък как
Коментари Харесай

Красимира Величкова: Единственото сигурно е, че Фондът за лечение на деца се закрива

" Единственото несъмнено е, че фондът се закрива. Оттам нататък по какъв начин тъкмо ще работи Здравната каса и какъв ще бъде редът, по който ще подкрепя деца, е безусловно неразбираем, тъй като следва да бъде направена разпоредба, а тя не е подготвена. " Това сподели в изявление за bTV Красимира Величкова от Българския дарителски конгрес по отношение на решението Фондът за лекуване на деца и Комисията за лекуване в чужбина да се закрият а активността да бъде трансферирана на Здравната каса.
По думите ѝ до момента Фондът за лекуване на деца е бил финансиран от бюджета, от дарения, от санкции, налагани от Агенцията за протекция на детето, както и от депозитите, които партиите дават на Централната изборна комисия по време на избори.
" Сега, с този проектозакон, законодателят споделя, че към този момент могат да се употребяват същите привилегии за дарения към касата. ", добави още тя.
В диалога взе участие и журналистът Григор Малинов, на чието дете следва надзорен обзор в Болония през януари.
" Това пренасяне на фонда дали няма да попречва този развой? ", попита той като израз на опасения, свързани с достъпа до лекуванията на децата, поради идните структурни промени.
" Другото нещо за мен е по какъв начин ще се прави контролът. Видяхме, че през вчерашния ден, 23 октомври министър Ананиев, който се води за най-хубавия бюджетар на републиката, направи крачка обратно и сподели, че още не е решено дали Общественият съвет към Фонда ще продължи да съществува или контролните функционалности ще са по някакъв различен метод ", разяснява още Малинов.
Според някогашния шеф на НЗОК доктор Нели Нешева обаче е рано да се вършат изводи за активността на Фонда, откакто функционалностите му бъдат трансферирани на Касата.
" Думата „ закриване” не е тъкмо правилната – фондът се реалокира. В момента в министерството има Комисия за лекуване в чужбина, има Фонд за лекуване на деца в чужбина - това са комисии, които са идентични на три места. Формулярите се издават само от Касата – когато преминат всички механически разбори, се стига до касата. Съвсем обикновено е да се реалокират на място, където най-адекватно могат да реагират ", разяснява Нешева.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР