Единствените планети, до които СССР има мисии са Марс и

...
Единствените планети, до които СССР има мисии са Марс и
Коментари Харесай

Изследване на горещата Венера – сондите Венера

Единствените планети, до които Съюз на съветските социалистически републики има задачи са Марс и Венера. Марсианската стратегия е значително неуспех – единствено няколко орбитални апарата и един спускаем, който даже не съумя да изпрати фотоси след кацането си. След 1973 година за учените на Съюз на съветските социалистически републики стана ясно, че губят борбата със Съединени американски щати за Марс и се насочиха към Венера, която няма толкоз сложни за кацане условия. Именно там руските учени пожънаха огромни триумфи.

Съветските задачи от серията Венера са в действителност блестящи и съставляват едно от върховите достижения на галактическата стратегия. Към 2007 година  задачите от серията Венера са единствените, които са изпратили панорамни изображения от повърхността на планетата и наподобява тази наклонност ще продължи и за напред, тъй като в околните години не се възнамерява да бъде издигнат нов спускаем уред, който да действа на горещата повърхнина. Самото изпращане на спускаем уред на Венера е и неизгодно – в тези рискови условия той не би функционирал дълготрайно време. Затова е по-удобно да изследваме планетата от орбита.

Ранни опити на човечеството да доближи Венера

Първите опити да бъде облетяна Венера датират още от 1961 година. Тогава при старта си Венера 1 се насочва към планетата за облитане, само че по пътя сигналът е загубен.

След 1961 следват голям брой опити на Съюз на съветските социалистически републики да изпрати венериански безпилотен транспортен съд, само че заради проблеми с ракетите нито един не съумява да доближи Венера. Изстрелването на американската сонда Маринър 2 през 1962 година е сполучливо, тя съумява да изпрати данни от планетата и на този стадий Съюз на съветските социалистически републики губят в конкуренцията.

През 1965 година Венера 2 и Венера 3 най-накрая са сполучливо изстреляни. Сигналът с Венера 2 е изгубен малко преди идването, а сигналът с Венера 3 е изгубен преди навлизането в атмосферата. Макар и несполучлив, Венера 3 е първият уред от човешка ръка, който доближава до повърхността на друга планета отвън системата Земя-Луна. 

 Venera 4 capsule
Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР