е са несметно богати и очакват да управляват дълго, дълго

...
е са несметно богати и очакват да управляват дълго, дълго
Коментари Харесай

Политико: Как напрежението в Персийския залив накара Катар да потърси приятели в Брюксел

е са изобилно богати и чакат да ръководят дълго, дълго време.

Монарсите, които управляват Катар, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, може да наподобяват в профил като трио съидейници на автократите от Персийския залив. Въпреки това районното им съревнование е мощно, а западните столици се трансфораха в основно място в борбата за известност, написа в собствен разбор „ Политико ”.

" Всички тези държавни управления... в действителност желаят да имат най-голямото поле за деяние пред западните държавни управления ", споделя Джон Б. Алтерман, шеф на Близкоизточната стратегия във вашингтонския Център за стратегически и интернационалните проучвания.

Тъй като страните от Персийския залив се стремят да се откажат от петрола, който ги направи богати, те знаят, че ще имат потребност от другари, които да им оказват помощ да трансформират стопанските системи си (и да модернизират обществата си).

" Те считат, че е значимо да не бъдат заклеймявани като елементарни производители на въглеводороди, които унищожават планетата ", прибавя Алтерман.

След като тогавашният заместник-председател на Европейския парламент е в пандиза, а белгийски прокурори желаеха да лишават имунитета на още членове на Екологичен потенциал, наподобява, че обвиняванията в парични подкупи и непозволено въздействие от страна на катарски заинтригувани лица ще повлекат още играчи с властта в Брюксел.

Правителството на Катар изрично отхвърля всякакво нелегално държание, като декларира, че " работи посредством взаимоотношение сред институциите и работи в цялостно сходство с интернационалните закони и разпореждания ".

На фона на районните съперничества този ангажимент става все по-силен. Докато напрежението с Рияд през последните няколко години понижа, взаимният конфронтация на Катар с Обединените арабски емирства е изключително мощен.

Стратегия за оцеляване на Катар

През 2017 година районните съперничества излязоха отвън рамките на Близкия изток в опълчване, което ще промени районната динамичност.

Дотогава Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха всъщност врагове. Като членове на Координационния съвет на страните от Персийския залив те работеха за построяването на общ пазар и валута в района - не толкоз разнообразни от Европейския съюз.

Но другите реакции на Арабската пролет изостриха връзките до точката на изкривяване.

Базираната в Катар новинарска мрежа " Ал Джазира " даде естрада на " Мюсюлмански братя " - ислямистката партия, която пристигна на власт в Египет на вълната на вълненията и провокира държавните управления в целия арабски свят. И Доха не просто даде публичност - тя даде на " Мюсюлмански братя " директна финансова поддръжка.

Междувременно Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства считат " Мюсюлмански братя " за терористична формация.

Заедно с Бахрейн, Саудитска Арабия и ОАЕ прекъснаха през юни 2017 г.дипломатическите си връзки с Доха, като по този метод не разрешиха достъпа на Катар до въздушното пространство и морските маршрути; Саудитска Арабия затвори границата си, блокирайки единствения сухопътен преход на Катар.

Сред настояванията са: закриване на „ Ал Джазира ”, преустановяване на военната съгласуваност с Турция и оттегляне от Иран. Катар отхвърли, макар че времето беше сериозно за създаване на инфраструктура преди Световното състезание по футбол през 2022 година и 40 % от питателните доставки на Катар идваха през Саудитска Арабия.

Борбата с това, което той наричаше противозаконна " обсада ", се трансформира в екзистенциална задача за Доха.

" Единственото нещо, което Катар можеше да направи, беше да се увери, че всички знаят, че Катар съществува и е хубаво място ", сподели евродепутатът Хана Нойман, ръководител на делегацията на Парламента за връзки с Арабския полуостров (DARP).

" Те в действителност усилиха дипломатическите си старания по целия свят, с цел да покажат: " Ние сме положителните ", сподели Нойман от немските Зелени.

Катар се нуждаеше от Брюксел, тъй като към този момент беше изгубил още по-голям съдружник - Вашингтон. Тогавашният президент Доналд Тръмп освен застана на страната на противниците на Катар в борбата; той също по този начин като че ли си приписа заслугата за концепцията за уединяване на Катар, макар че най-голямата военна база на Съединени американски щати в района се намира югозападно от Доха.

Катар към този момент работеше най-малко от 2014 година с консултантската компания Portland Communications със седалище в Лондон, когато семейството на Световната купа се превръщаше в PR призрачен сън с появяването на истории за подкупни чиновници на ФИФА и експлоатирани служащи мигранти.

Излизане на сцената на Европейски Съюз

В Брюксел Доха разчиташе за активизиране на връзките с европейските страни на ръководителя на задачата си в Европейски Съюз Абдулрахман Мохамед Ал-Хулаифи, който се реалокира в Белгия през 2017 година от Германия.

В рамките на няколко дни след разрива Ал-Хулаифи се появи на срещи в НАТО, а след няколко месеца откри мозъчен концерн, наименуван Център за близкоизточен разговор, с цел да усъвършенства имиджа на Доха като открит уредник на диспути (за разлика, както твърди, от съседите си) и да оказва напън върху Европейски Съюз да се намеси в Близкия изток.

През идната година той взе участие в полемики за битка с насилствения екстремизъм дружно с нидерландската и белгийската федерална полиция. Към края на 2019 година Ал-Хулайфи беше хазаин на " работна вечеря " на първата среща на групата за другарство сред Катар и Европейски Съюз към посолството.

" Ситуацията след блокадата подтикна Катар да откри по-близки връзки отвън подтекста на районната рецесия, да вземем за пример с Европейския съюз ", съобщи през 2018 година пред Euractiv Пиер Антонио Панцери, тогава ръководител на парламентарната подкомисия по правата на индивида.

На идната година Панцери участва на проведената от Катар " Международна конференция за национални, районни и интернационалните механизми за битка с безнаказаността и обезпечаване на отчетност според интернационалното право " и изрече похвали за постигнатите от страната резултати в региона на правата на индивида.

Понастоящем Панцери се намира в белгийски затвор по обвиняване в корупция, а неправителствената му организация " Борба с безнаказаността " е обект на интензивни инспекции за вероятно прикритие.

Нойман съобщи, че тактиката на Катар за оцеляване се е отплатила. " Абсолютно, тя проработи ", сподели тя. " Мисля, че е задоволително заслужено, в случай че не са го създали с противозаконни средства ".

Пряко или непряко през този интервал Катар означи няколко огромни победи, в това число голям брой резолюции в Народното събрание по отношение на правата на индивида в Саудитска Арабия и апел за преустановяване на износа на оръжие за Рияд след убийството на журналиста Джамал Хашоги. През март 2018 година Доха подписа съглашение за съдействие с Европейски Съюз, което сложи началото на по-тесни връзки.

Отново врагове

Откакто Саудитска Арабия и Катар подписаха преди две години съглашение за преустановяване на рецесията, връзките сред Рияд и Доха като цяло се размразиха. 37-годишният саудитски престолонаследник принц Мохамед бин Салман пътува до Катар през ноември за Световното състезание по футбол и прегърна емира на Катар, 42-годишния шейх Тамим бин Хамад ал Тани, като носеше шал в цветовете на домакините.

Въпреки това връзките сред Катар и Обединените арабски емирства, ръководени от шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян, 61 година, остават хладни.

Тъй като Персийският залив се трансформира, Обединените арабски емирства " започнаха да възприемат тази си роля като мощ на статуквото ", сподели Алтерман. " Катар възприема тази роля като присъединение към силите на смяната в района и това поражда известна взаимна злост. "

По-малките мащаби на Катар способстват за възприятието за вътрешна сигурност на Доха, подхранвайки отвореността ѝ към взаимоотношение с групировки, които други считат за екзистенциална опасност.

Катарците се възприемат като " първенци на Давидите против Голиатите ", споделя Андреас Криг, доцент в Кралския лицей в Лондон, който в предишното е работил като съветник за катарските въоръжени сили. Организациите на гражданското общество, учредени от " редица разнообразни опозиционни фигури, саудитски опозиционни фигури на Запад, също са били подкрепяни финансово от Катар ", добави Криг. (Хашоги, един от най-изтъкнатите саудитски опозиционери в епохата, е имал връзки с подкрепяната от страната фондация " Катар " ). " Ето за какво Катар постоянно е бил възприеман като един тип бодил в очите на своите съседи. "

И въпреки че иззетите от белгийската федерална полиция 1,5 млн. евро в брой наподобяват като умопомрачителна сума, те сигурно бледнеят в съпоставяне със сумата, която страните от Персийския залив харчат за правно лобиране в Брюксел. А тази сума, от своя страна, бледнее спрямо разноските на тези страни във Вашингтон.

" Брюксел не е толкоз значим ", споделя Криг. " Ако погледнете парите, които тези страни от Персийския залив харчат във Вашингтон, това са десетки милиони долари всяка година за мозъчни тръстове, университетски среди... основават свои лични медии, влагат стратегически във Fox News, влагат в големи PR интервенции. "

Въпреки това Европейски Съюз остава съществена цел. Абу Даби укрепва " дългогодишното си партньорство " с Брюксел по въпросите на стопанската система и районната сигурност " посредством задълбочено, стратегическо съдействие с институциите на Европейски Съюз и страните членки ", се споделя в изказване на формален представител на ОАЕ.

" Брюксел постоянно е бил център за основаване на разказ ", споделя Криг.

И тъкмо в този момент всеки от мощните играчи в района е съществено стимулиран да промени този разказ.

Алтерман се базира на необятно публикуваното усещане за страните от Персийския залив като за " хора, които имат повече пари от Бога и желаят да върнат света в VII век ".

„ Но това не е правилно ”, сподели той. " Става дума за образуване на бъдещето със удивително високи залози, бездънен дискомфорт по отношение на това по какъв начин светът ще се отнася към тях през идващите 30-50 години - и почтено казано, за поредност от управници, които виждат себе си на власт през идващите 30-50 години. " /БГНЕС
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР