Двустранното партньорство между България и Турция в туризма и други

...
Двустранното партньорство между България и Турция в туризма и други
Коментари Харесай

България и Турция ще привличат туристи от далечни пазари с общи маршрути и продукти

Двустранното партньорство сред България и Турция в туризма и други сфери е извънредно значимо за нас и положителните връзки сред двете страни са към този момент традиция.

Провеждането на първата сесия на смесената комисия за съдействие в туризма е доказателство за това, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова при откриването на форума в София. Тя уточни, че туризмът е хоризонтална политика и зависи от взаимната работа на цялото държавно управление, като посочи особено поддръжката на премиера Бойко Борисов за превръщането на бранша в приоритет. През последната година двустранните контакти се задълбочиха и ръководителите на двете държавни управления показват отлични връзки. Силен знак за това е реставрацията на църквата „ Св. Стефан “ в Истанбул. След възобновяване й хиляди българи посетиха Истанбул, посочи министър Ангелкова.

Делегацията от турска страна се води от зам.-министъра на културата и туризма на Турция Йомер Аръсой. Форумът се организира в навечерието на втория Международен конгрес на международните цивилизации и историческите направления, проведен от Световната организация по туризъм към Организация на обединените нации, чийто хазаин за втора година е България.

Българският министър подчертава, че изключително значима за насърчаването на това съдействие е сферата на туризма, което е доказателство за доверието сред двете страни. Вярвам, че има огромен капацитет България да бъде разпространявана още по-активно като дестинация пред Турция, както и за повече благоприятни условия за пътувания на българите в южната съседка. Чрез трансграничното съдействие и разработваните взаимни направления ще можем дружно да привличаме далечни и перспективни пазари като Китай, Близкия изток, Съединени американски щати и други, а в това отношение разчитаме и на съдействието с турските авиолинии, разясни тя.

Министър Ангелкова напомни инициираната от България концепция за основаване на Общ балкански маршрут, разискван през февруари тази година на интернационалната кръгла маса за развиването на туризма в границите на българското европредседателство. Маршрутът е обвързван с културно-историческото завещание на страните в района и обектите на ЮНЕСКО, което ще притегли в допълнение още туристи.

Министър Ангелкова осведоми, че над 636 хиляди турски туристи са посетили България през предходната година, което е 12,5 на 100 растеж по отношение на миналата. Турция е била на четвърто място в класацията за входящ туризъм. За първите девет месеца на актуалната година още веднъж се регистрира растеж. Потенциалът е още по-голям, уточни тя и увери, че работата на комисията ще даде опция в експертен порядък да бъдат разисквани ограничения и да се вземат работещи решения за увеличение на двустранния продан на туристи.

Турция е главен наш пазар за зимния туризъм и разчитаме представителите на профилираните ни курорти, а също и турският бизнес да споделят в елементи нужното за усилване на потока туристи. Един от предпочитаните въпроси пред нас и сътрудниците от Министерството на външните работи е визовият режим. Мога да ви уверя, че всичко, което е в подтекста на спазването на европейското и българското законодателство, се прави, с цел да бъде улеснено издаването на визи. В рамките на интернационалното ревю WTM в Лондон обсъдихме тези въпроси с турския министър на културата и туризма Мехмет Ерсой, добави министър Ангелкова.

Промотирането на опциите на Бранд Черно море в туризма също е доста значим акцент в нашата работа и ще се веселя да активизираме начинания в това направление, уточни още тя, като обърна внимание, че сега Турция ръководи тематичната група за Черноморско икономическо съдействие. Много са опциите също за взаимно промотиране на круизния туризъм и разпространение на гурме спецификата на Черноморския район, стана ясно от думите й.

Министър Ангелкова съобщи, че приоритет на българското държавно управление е понижаване на административната тежест, което ще насърчи използването на туристически услуги и артикули. Министерството на туризма вкарва електронни услуги за всички регистрационни режими.

Тя заяви за съглашението за образование на фрагменти за туризма, подписано сред Министерството на туризма и Министерството на труда и обществената политика. Партньорството с Турция може да е доста потребно и за образование на фрагментите, тъй като има сериозен опит в тази област. Разчитаме на експертизата на вашите експерти и желаеме да се възползваме от първото съвещание на комисията, с цел да поканим ваши лектори в образованията, които ще организираме, анонсира българският министър.

Турският зам.-министър на културата и туризма Йомер Аръсой приветства свикването на комисията и благодари на българските домакини за организацията. Такива формати сме основали с доста страни, само че от огромно значение е работата със прилежаща и другарска страна, означи той. Основната ни цел е увеличение на туристопотока сред двете страни. Като позитивна процедура зам.-министър Аръсой уточни и реставрирането на културно-исторически монументи в двете страни със взаимни старания, което също ще подтиква притока на туристи. Зам.-министърът на културата и туризма на Турция предложи стажове в Турция за български фрагменти за туризма, както и да се провеждат Дни на културата и туризма на България в Турция и на Турция в България.

В съвещанието на смесената комисия за съдействие в туризма вземат участие водещи представители на туристическия бизнес от двете страни.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР