Две са предизвикателствата пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

...
Две са предизвикателствата пред бюджета на НЗОК за 2024 г.
Коментари Харесай

Станимир Михайлов: 31 млн. лв. допълнително за лекарства през 2024 г.

Две са провокациите пред бюджета на НЗОК за 2024 година Това съобщи шефът на Здравната каса Станимир Михайлов пред БНР.

„ Заради решението да бъде повишен процентът на реимбурсация на медикаментите за сърдечносъдови болести, са нужни 31 млн. лева в допълнение в бюджета за 2024 година С разноските за възнаграждение на аптеките за осъществяване на тези предписания стават почти към 50 млн. лева в допълнение. Второто предизвикателство е обвързвано с решението на Конституционния съд, че НЗОК няма право да отхвърля възнаграждение за осъществена и регистрирана активност от лечебните заведения. Направихме разбор предходната седмица и от него стана ясно, че след решението на Конституционен съд през последните шест месеца регистрираната активност се е нараснала с 9,6% средномесечно. Все още нямаме еднопосочен отговор на какво се дължи това. Трябва да проверим всички обстоятелства. Очаква се, че за 2024 година цялата сума, която би трябвало да бъде заплатена, е 3,8 милиарда лева, а това, което беше заложено в бюджета, е 3,5 милиарда лева Разликата от 300 млн. лева, която се появи, може да бъде заплатена от остатъка на запаса на Касата, както и от изключителните доходи, които би трябвало да постъпят по линия на държавния бюджет и здравноосигурителните вноски. Тези средства са доказани. Това, което не е подсигурено, е сумата за спомагателни действия “, сподели Михайлов.

Той осведоми, че са направени разбори и са извадени по РЗОК, лечебни заведения и клинични пътеки най-големите растежи. „ Там, където намерим съображение за инспекции, ще ги правим. Отделно от това сме създали лист със здравноосигурени лица, които са с огромен брой хоспитализации от началото на годината. Методологически ще бъдат прегледани клиничните пътеки, по които са били одобрявани и там, където е належащо, ще създадем анкети с приетите в болница пациенти “, добави Михайлов. Той добави, че има лица с 37 хоспитализации за годината и това би трябвало да бъде тествано.

Станимир Михайлов беше безапелационен, че НЗОК ще разплати всичко, различен е въпросът е с какви механизми ще стане това. „ За момента се обрисува някакъв дефицит, само че това е динамично състояние. Могат да бъдат осъществени икономии и по други пера “, сподели той.

По отношение на огромния брой болнични кревати, за които Касата заплаща, Михайлов съобщи, че използваемостта им е 50%. „ Може би няма потребност от 52 000 кревати, в случай, че половината стоят празни. Не можем обаче да откажем основаването на нови лечебни заведения, изключително там, където има потребност от такива. Не бива да се разделят лечебните заведения на частни и държавни. Частните лечебни заведения, както и огромните държавни академични лечебни заведения вкарват доста новаторски способи за лекуване, което е добре за пациентите. Министерството на здравеопазването би трябвало да вземе решение по какъв начин да се оправим с този проблем и да дефинира нови, по-прецизни критерии, тъй като фактически 390 лечебни заведения са доста “, сподели той.

В момента НЗОК работи по привършване финансово на годината и плана на бюджет за 2025, който би трябвало да бъде подготвен до 28 октомври, координиран с Министерство на здравеопазването, утвърден от Народно събрание на НЗОК и импортиран в Министерски съвет. Там би трябвало да се отразят както трендовете от бюджета за 2024 година, по този начин и политики, които към този момент са стартирани. Следващата седмица пък предстоят срещи със съсловните организации.

Михайлов съобщи още, че макрорамката, подадена от Министерството на финансите за НЗОК, е за 13% по-висок бюджет през 2025 година, което е 1 милиарда лв. в допълнение за опазване на здравето.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР