Двама 17-годишни младежи пострадаха тежко при инцидент в района на

...
Двама 17-годишни младежи пострадаха тежко при инцидент в района на
Коментари Харесай

Двама младежи пострадаха тежко, след като бяха поразени от електрическа дъга от контактната мрежа с високо напрежение

Двама 17-годишни младежи пострадаха тежко при случай в региона на жп гарата в Стара Загора. Те се качили на покрива на товарен вагон. В този миг били изумени от електрическа дъга от контактната мрежа с високо напрежение. Пострадалите са настанени в Клиниката по изгаряния в Пловдив. Състоянието им продължава да е сериозно.

" На 19 юни към 21:00 часа двама младежи се качват на вагон, който е предопределен за транспорт на зърно по софтуерна стълбица и нарушават рисковата зона до контактната мрежа, която е два метра. Попадат напрегнат, образува се волтова дъга, протича ток, който може да развие до 6000 градуса, въздухът става на плазма. В резултат те са получили контузии и сега са в болница ", описа в Българска национална телевизия " Денят стартира " инж. Емил Симеонов - началник ревизия по сигурност в НКЖИ.

По думите му контактната мрежа на пръв взор наподобява безобидна - няма светлина, няма тон, не предизвестява по някакъв метод, означи той и акцентира:

" Но в действителност това са 25 000 волта. По тази контактна мрежа се зареждат влакове, които могат да транспортират по 30 вагона. Напрежението, което протича през контактната мрежа е такова, че на 2 метра от нея е рисковата зона. Не е нужно да пипаш контактната мрежа, задоволително да е нарушиш това изолационно разстояние от 2 метра, с цел да попаднеш напрегнат... Във всички случаи качването върху вагони и върху локомотиви е извънредно рисково и води до голям риск за живота и здравето на хората, които го вършат. "

Инж. Симеонов посочи, че случаят се случва в товарния парк на гарата, където защитата е ангажимент на превозвача, и означи:

" Върху всеки един вагон има предупредителни табели, които осведомят, че качването върху вагоните носи риск за здравето. На фотография на съответния вагон, на който са се качили децата, ясно се вижда, че има такива осведомителни табели на самата стълбичка, по която те са се качили. Това са 17-годишни младежи, които трябвало да осъзнават, че има значителен риск за техното здраве при качване върху вагоните. "

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР