Как се прекратява трудов договор?
Дори и да работите на идеалното работно място, още веднъж може да се наложи да прекратите трудовите ви правни отношения по една или друга причина. В този случай е значимо да познавате освен отговорностите, само че и правата си, както и по какъв начин тъкмо се приключва трудово контракт.
Първият ви вид е да прекратите трудовия контракт по взаимно единодушие. Имате право да извършите това и едностранно, т.е. като подадете документално предупреждение 1 месец по-рано, като по този начин уведомявате работодателя си, с цел да може той да откри подмяна на вашето работно място за това време.
При избрани обстановки можете да прекратите трудовия си контракт без да подавате документално предупреждение, а точно в случай че:
- в случай че работодателят забави заплатата ви за повече от 1 месец или полагащото ви се обезщетение съгласно Кодекса на труда в страната ни;
- работите като заместител на някой различен служител;
- не можете да изпълнявате вашите работни отговорности заради болест, като в този случай вашият шеф е задължен да ви обезпечи друго работно място, имайки поради вашето здравословно състояние;
- в случай че работодателят ви спре работата си за повече от 15 работни дни, като това не се постанова по индустриални или пък механически причини;
- ако вашият шеф ви е дал неплатен отпуск и направи това без вашето единодушие.
Важно е също по този начин да знаете, че и вашият шеф има правото да приключи трудовите ви връзки едностранно съгласно Кодекса на труда. Това важи за следните обстановки:
- в случай че служащ откаже да заеме длъжността, която му се предлага и е подобаваща, както и по ред други сходни справедливи причини;
- ако служителят е лишен от независимост, както и в случай че по административни или други аргументи не може да извършва длъжността си.
В Кодекса на труда са ясно изяснени и обстановките, когато работодателят има правото да приключи контракта с едномесечно предупреждение до служителя, като те са следните:
- в случай че следва закриване на фирмата;
- редуциране на част от работниците;
- прекъсване за неустановен интервал от време за повече от 15 дни;
- с случай че служителят не извършва своите отговорности качествено и професионално;
- в случай че се постанова понижаване на размера на работата в предприятието по редица причини;
- в случай че служащият доближи пенсионна възраст;
- в случай че се окаже, че предходният служащ е бил нелегално уволнен;
- в случай че се трансформират условията на заеманата от вас позиция, като вие надлежно не можете да изпълнявате новите ви отговорности качествено.
- в случай че служителят не може да извършва отговорностите си.
Заедно с това е значимо да знаете, че работодателят има правото да ви предложи преустановяване на трудовия контракт по лична самодейност и случая той ви дължи обезщетение. Имайте поради, че в случай че се съгласите, то следва да приемете документално предлагането на работодателя си в период от 7 дни и единствено в този случай то се счита за настоящо. Ако се съгласите, би трябвало да сте осведомени с обстоятелството, че в този случай работодателят ви дължи обезщетение в размер на не по-малко то 4 месечни хонорари, бруто.
Във всеки един случай откакто прекратите трудовите си връзки, можете да се запишете на Борсата по труда. По този метод, в случай че сте работили 12 или повече месеца без спиране, ще можете да получавате обезщетение при безработица, като срокът и размерът зависят от вашия стаж и трудовото заплащане, което сте имали на вашата последна работа.