Дончев ще трябва да внесе и план за въвеждането на

...
Дончев ще трябва да внесе и план за въвеждането на
Коментари Харесай

Защо след години и похарчени милиони няма е-управление?

Дончев ще би трябвало да внесе и проект за въвеждането на електронните услуги в администрацията, още веднъж в този период. Планът ще би трябвало да бъде утвърден от Министерски съвет.

Това реши Народното събрание със 104 гласа "за " и 49 гласа "против ".

Депутатите взеха решението след разисквания по питането от народните представители Димитър Данчев, Георги Свиленски и Кристиан Вигенин към заместител министър-председателя Томислав Дончев по отношение на политика за създаване на електронно ръководство.

„ Непрекъснато получаваме информация за некомпетентна, бавна и неприятно проведена работа на разнообразни административни органи и на разнообразни равнища в администрацията. Убедени сме, че забележителна част от проблемите, свързани с работата на администрацията, могат да бъдат решени със средствата на електронното ръководство, само че си задаваме и въпроса - за какво след няколко годишна работа и милиони изхарчени лв. от държавните управления на ГЕРБ, на практика няма използваеми резултати в построяването на е-Управление? “, съобщи националният представител от ПГ на „ Българска социалистическа партия за България “ Димитър Данчев от парламентарната естрада.

Той напомни, че за електронно ръководство в България се приказва от 1998 година

„ Оттогава до през днешния ден, за създаване на електронно ръководство в държавната администрация са „ усвоени “ най-малко няколкостотин милиона лв.. Писани са няколко тактики, регистрирани са доста триумфи, само че практическият резултат е доста под упованията на жителите и бизнеса “, сподели още той.

По неговите думи в България има 265 общини и общо над 500 администрации.

„ Основната част от административните услуги за жителите и бизнеса - близо 80%, се дават от общинската администрация. Вярно е, че до преди 10-тина години едвам половината общински администрации имаха някакво наличие в интернет, до момента в който през днешния ден, на практика, няма администрация без уеб страница “, посочи той. Според него тъкмо в общинските администрации проблемите са най-тежки и за жалост са редовно неглижирани, за сметка на централната администрация, където се влагат към 90% от всички средства за електронно ръководство.

„ Обикновено мерилото за триумф са „ усвоените “ средства и броят на въведените електронни услуги. Но развиването на е-управление в България не трябва да цели електронизация на хартиените процеси в администрацията, а по-скоро тяхната оптимизация посредством въвеждане на електронизирани процеси и осведомителни системи, които да покачват качеството на административното обслужване и да понижат административната тежест върху неговите участници и ползватели “, сподели още националният представител.

„ Кой знае за какво, обаче, господин Дончев, отдели повече от половината от своето време за отговор от тази естрада, от преди няколко дни, с цел да ни убеждава, че компютър и електронно ръководство са несъвместими понятия, а бъдещето на е-управлението в България се криело в "свързване на електронни регистри ". Ако в действителност „ електронизацията на администрацията “ и „ електронното ръководство “ нямат нищо общо, то аз и в този момент се запитвам - допустимо ли е да имаме е-управление без компютри в администрацията? “, попита Данчев. Според него това е допустимо, колкото е и допустимо да караш кола без мотор.

„ Когато зададохме въпроса до всеки един министър- какъв брой пари са изхарчени за въвеждане на електронно ръководство в България, оказа се, те не знаят какво е електронно ръководство. Искаме да се сътвори комисия, с цел да стане ясно- какъв брой пари са изхарчени за е-Управление, какъв брой за принтери, какъв брой за тонери, какъв брой за мобилни телефони и повече това да не се случва “, съобщи зам.-председателят на ПГ на „ Българска социалистическа партия за България “ Георги Свиленски.

Той акцентира, че електронното ръководство е приоритет на ръководещите.

„ Преди една година трансформираха закона, направиха държавна организация „ Електронно ръководство “ и няма и година и сменихте шефа на тази организация. Защо го сменихте? Така ли ще вършат всяка година – с нов шеф ще вървим към електронно ръководство или ще чакаме идващия спор, след осем месеца, отново да питаме какъв брой пари са изхарчени за електронно ръководство “, разяснява Свиленски. Той акцентира, че тази комисия е за това – да се види какво е изхарчено, какво е направено, да се каже кой носи отговорност.

„ Когато изхарчим 100 млн. лева.-да забележим какво ще имаме, тъй като единственото нещо, което са създали в електронното ръководство, е да сложат апаратче за билетчета в Национална агенция за приходите, „ Митници “ и Здравна каса, вместо хората да стоят прави и да се записват в описи. Сега стоят с листчета и си чакат същия ред, на същите опашки “, сподели още Свиленски.

Имаме пътна карта за развиване на електронното ръководство с ясно финансиране, дати и проект, сподели вицепремиерът Томислав Дончев пред депутатите. Електронното ръководство не може да се сведе до пазаруването на компютри, уточни той. Имаме явен законов пиедестал за електронното ръководство, обвързван с смяната на доста закони, добави Дончев. Не бива да живеем с илюзията, че електронното ръководство е нещо на ниска цена. Естония дава един % от Брутният вътрешен продукт, а Швеция и Англия даже повече пари за него, сподели Дончев.

"Гишето е власт и администрацията не може да реформира сама себе си. Ние би трябвало да отнемем властта на този, който стои на гише. Няма по какъв начин обаче да се оправим с електронното ръководство с аналогови политици ", сподели Дончев.

Относно изнесени данни от народния представител Кристиян Вигенин, че потреблението от хората на електронната информация от българските ведомства е ниска и даже понижава, до момента в който в Европейски Съюз наклонността е противоположната, Дончев сподели че е изцяло склонен с тези данни. Дончев уточни, че е нужно да се сътвори атмосфера на доверие към електронните услуги.

Според депутата Данчев от отговора на вицепремиера Дончев излиза наяве за какво до този миг той и ДАЕУ не са създали опит да дадат точна оценка на това - защо, по кое време и какъв брой пари са били изхарчени у нас за въвеждане на електронно ръководство.

„ Обяснението за това може да бъде единствено едно – боязън от ужасяващата истина за изхарчените в последните години стотици милиони, без осезаеми резултати в административната промяна и без действително въвеждане на е-управление “, изясни депутатът от левицата.

Той акцентира, че през последните 7-8 години ГЕРБ позволи всеобщото финансиране на безсмислени планове, само за „ асимилиране “ на средства, което докара и до актуалните резултатите в административната промяна и електронното ръководство.

Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР