Доналнд Тръмп неведнъж е казвал, че ще спре войната в

...
Доналнд Тръмп неведнъж е казвал, че ще спре войната в
Коментари Харесай

Кийт Келог, специален пратеник на Тръмп за Украйна. Какво да се очаква от това назначение?

Доналнд Тръмп нееднократно е казвал, че ще спре войната в Украйна още в първия си ден като президент. На 28 ноември той избра генерал-лейтенанта от запаса Кийт Келог за собствен специфичен делегат за Украйна и Русия. Стефан Попов написа какво може да се чака от това предопределение.

В края на ноември Доналд Тръмп уточни Джоузеф Кийт Келог за специфичен делегат на президента за Украйна . Тази служба в президентската администрацията се основава за пръв път.

Келог е 80-годишен генерал-лейтенант и някогашен консултант по националната сигурност на вицепрезидента Майк Пенс .

Назначението му значи, че Тръмп взема изцяло съществено заявката да спре войната “за 24 часа “. Генерал Келог няма да има огромни компетенции, само че ще би трябвало да приготви прословутите 24 часа. Задачата му е при встъпването си в служба Тръмп да взема дефинитивни решения, а не занапред да стартира договаряния.

Пред Кийт Келог има две воюващи страни с изключващи се претенции. Неговата цел е войната да спре, а с нея и убийството на хора, както повтаря Тръмп. Постигането на такава цел не значи завършек на войната, а прекъсване на военните дейности, т.е. краткотрайно помирение.

Какво обаче може да се чака от Кийт Келог по дълготрайно решение на казуса?

Казвам „ проблем “, „ спор “, „ война “, и прочие, а не инвазия, противозаконна война, незаконна експанзия и така нататък, защото изходната позиция на Тръмп ще избегне ценностни квалификации. Тръмп и неговият дипломат ще влязат в ролята на медиатори без предварителна настройка за отговорен и почтен.
Как казусът ще бъде решен дълготрайно
За страдание, по този въпрос не може да се каже доста. Кийт Келог е създател, дружно с Фредерик Флайц , на главния документ в акцията на Тръмп по въпроса за войната в Украйна. В това есе от близо 30 страници информацията за политиките по отношение на войната е към 2-3% от целия текст. В по-голямата си част то е унищожителна рецензия към Байдън, защото текстът е част от акцията. И въпреки всичко, какво се споделя в тези къси параграфи?

Генералният проект може да се опише по следния метод:
Съединени американски щати ще продължат да подкрепят Украйна, с цел да може да се опълчва на военното придвижване на Русия в територията ѝ.САЩ обаче ще продължат помощта си, при изискване че Украйна се съгласи да взе участие в мирни договаряния.Украйна ще се откаже за неопределен срок от желанието си за участие в НАТО.Украйна няма да слага въпроса за връщане на окупираните от Русия територии като изискване за мир.Украйна обаче няма да бъде принуждавана да признава, че завзетите територии принадлежат на Русия.САЩ и съдружниците им ще вдигнат част глобите против Русия, само че огромно облекчение ще се договаря след твърди гаранции за дълъг мир.Русия ще заплати с такси върху енергийните си доходи отчасти възобновяване на Украйна.
Съществен миг в такава стратегия е основаването на демилитаризираната зона по продължение на фронта. Този въпрос обаче не участва в отчета като желание за политика, а с позоваване на публикация във ForeignAffairs от Ричард Хаас и Чарлз Къпчан .

Ричард Хаас, един от най-сериозните външнополитически специалисти в Съединени американски щати, е и най-авторитетният самостоятелен критик на политиката на „ ще оказваме помощ, до момента в който би трябвало “ на Байдън. От началото на войната той повдига въпросите за задачата, т.е. каква тъкмо цел преследват Съединени американски щати. Този въпрос, както е ставало дума доста пъти в този уебсайт, няма отговор и до през днешния ден, тъй като „ помагаме… вечно “ не е цел, даже не е средство, а положение.

Идеята за демилитаризирана зона се разисква от дълго време, само че в разбори на Хаас и Къпчан в списание, което има огромно въздействие върху външната политика на Съединени американски щати, е сложена за пръв път по явен метод. Келог/Флайц я заемат, без да се ангажират с нея, само че очевидно са нейни последователи.
Какво значи назначението на Келог
Какво може да се каже за войната, допустимо помирение и дипломацията на Тръмп от назначението на Кийт Келог, имайки поради по този начин изказаните планове за политики?
Не единствено непосредствена, само че и най-съществената цел на администрацията на Тръмп ще бъде прекъсването на военните дейности.САЩ няма да спрат поддръжката за Украйна, до момента в който не се реализира помирение с гаранции в средносрочен проект, да речем 3-5 години.
Това са дейностите, които могат да се чакат от Тръмп. Но огромният въпрос за Украйна и нейното място на границата сред два свята остава отворен.

Най-сериозните рифове пред сходна политика са:
Какви са съответните измерения на гаранции за сигурност за Украйна, с какви оръжия, доставки, интернационалните задължения и пр.Как се провежда и охранява демилитаризираната зона от 1200 км, с какви сили, с чии средства.Каква ще бъде ориста на блокираните активи на Руската централна банка, които са над 330 милиарда $?Как ще се договарят по-трайните условия за мир със страни в Европа, изключително Балтика, Полша, Финландия и прочие?Какви са следствията от това, всъщност, краткотрайно положение от позиция на бъдещия международно-правен статут на окупираните територии.
При тези условия прекъсването на войната ще бъде краткотрайно, с нестабилно бъдеще. Но това въпреки всичко е късмет за изтощената Украйна, която последните месеци губи позиции на фронта.

Два основни момента могат да се отделят в такава политика:
Присъствие на Съединени американски щати в Украйна. Съединени американски щати ще се ангажират и няма просто да тръшнат вратата на излизане.Демилитаризираната зона. Ако тази структура се измисли добре, тя може да сложи в изолираност архаичните имперски инстинкти на Русия.
От тези две точки по-неясната, несъмнено, е единодушието на Русия. Пространствената карантина върху Русия е нещо, което по не се вписва в сметките на имперската позиция. Този миг има психическа страна, отнасяща се до Путин, на който основателно ще му се коства, че го слагат в усмирителна риза. Но той има и по-дълбок митологически или метафизически смисъл. Русия като политическо тяло не е в положение да живее в личните си граници. Оттук се пораждат всички съответни проблеми. В тази обстановка Съединени американски щати ще би трябвало или да притиснат доста мощно Путин, или да правят отстъпка пред негови неприемливи условия.

Като цяло, сходно развиване е излаз от актуалната безизходна обстановка. За по-нататък… ще се мисли по-нататък. Въпросът има процесуални измерения, той е в развиване, не е неподвижен.

*Становищата, изказани в рубриката „ Мнение “, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР