Договорите за строителство и за строителен надзор на тунела под

...
Договорите за строителство и за строителен надзор на тунела под
Коментари Харесай

Подписват договорите за строителство на тунела под Шипка

Договорите за строителство и за строителен контрол на тунела под Шипка ще бъдат подписани в сряда, заяви организация " Пътна инфраструктура " (АПИ). Това става след близо 3-годишна процедура по Закона за публичните поръчки, която беше стартирана през 2019 година и мина през обжалване в съда.

Изграждането на оборудването е топ приоритет по новата стратегия " Транспортна съгласуваност " 2021 - 2027 година, която чака утвърждението от Европейската комисия.

С подписването на договорите действително може да стартира реализацията на плана. Първо ще би трябвало да бъде направено проектирането на оборудването, защото поръчката е на инженеринг, което се чака да отнеме към година. Самото строителство ще започва през 2023 година и би трбвало да завърши до 2027 година

Проектът

Проектът планува построяването на сектор с дължина от 10.5 км. От тях близо 8 км са ново строителство, а 2.5 км е реорганизация на съществуващия първокачествен път Габрово - Казанлък.

Заложено е построяването на 5 тунела с обща дължина 4 км. Тунелът под Шипка ще е с дължина от 3.22 км, а останалите 4 тунела са по-малки - надлежно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м.

Ще бъдат издигнати още и 6 моста и един подлез.

Тунелът под връх Шипка стартира на 1 км западно от прохода и на 1 км източно от връх Малуша. Северната част на оборудването ще бъде в област Габрово, а южната в област Стара Загора. Той ще е с две ленти за придвижване, две водещи линии и два тротоара.

Тунелът е основна точка за пътния трафик в посока Север - Юг и през него ще се реализира прекосяването през Стара планина в централната част на България.

Основните транспортни посоки, които ще бъдат обслужвани са Русе - Велико Търново - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа) и Оряхово - Севлиево - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа).

Строителите

Обществената поръчка за планиране и строителство беше извоювана от ДЗЗД " Консорциум ПСВТ ", в което вземат участие " Пътни градежи - Велико Търново " АД, " Хидрострой " АД и " Пътинжеренигстрой-Т " ЕАД.

Стойността на контракта с тях е 358 милиона лв. с Данък добавена стойност .

Срокът за планиране на оборудването е 240 дни (8 месеца), а на строителството 1280 дни (около 3.5 години).

Същият консорциум построи и обходния път на Габрово през миналия програмен интервал, което беше първата фаза на реализацията на плана.

Строителният контрол ще бъде предоставен на ДЗЗД " Трансконсулт - Свеко " , в което вземат участие " Трансконсулт – БГ " ООД и " Свеко Енергопроект " АД. Техният контракт е за 6 479 935,20 лева с Данък добавена стойност.

Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР