Фандъкова: Собственикът на Симеоновския лифт може да бъде санкциониран с 8,3 млн. лева
Договорът за Симеоновския въжен превоз е до 2032 година. Ако не бъде изпълняван, той може да бъде разтрогнат и да има наказания. Собственикът, който при новите условия нарушава контракта, търпи глоба в размер на 8,3 млн. лв.. Това е цялата сума по приватизация. Това съобщи някогашният кмет на София и сегашен претендент за народен представител от ГЕРБ Йорданка Фандъкова по NOVA NEWS.
Фандъкова изясни, че би направила две неща, в случай че в този момент е в кметския стол.
„ Щях да издам заповед за възобновяване на Симеоновския въжен превоз, както има такава за Драгалевския. Има закони, има контракт, те би трябвало да бъдат защитавани от общината. Чух обвинявания към мен, към ГЕРБ, само че не и към притежателя. Чии ползи пази управата на София – ползите на града или на притежателя ”, запита тя.
Като претекст да се яви в листите за народен представител, Фандъкова сподели, че цялостен живот се е занимавала с социална работа, добре познава проблемите на общините и би могла да помогне. Като образец тя уточни измененията в Закона за придвижване по пътищата, които разрешават общините да влагат в камери за премерване на скоростта и да събират санкциите.
Относно идните избори тя изясни, че нито една партия няма да може да ръководи сама след вота на 9 юни.
„ Въпрос на правила с кого може да водиш диалози, най-много – културата на разговора. Ако ще има коалиция, да е с написани съглашения, с цел да може и политиците, и хората да знаят какво ще се случва с страната през идващите години. Ние подготвихме ясна управническа стратегия за всички браншове, тя ще бъде показана обществено. Части от нея се разискват към този момент ”, добави Йорданка Фандъкова.
Скандалът със Симеоновския въжен превоз
Това е последният работещ въжен превоз, той возеше от Симеоново до високите елементи на планината. Причината за прекъсването съгласно притежателя е, че няма елементи за поддържката на кабинковия въжен превоз.
Новината, че Симеоновският въжен превоз стопира вечно и няма елементи за него, нажежи ситуацията в СОС. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС - Георги Георгиев, Прошко Прошков, Антон Хекимян и Мирослав Боршош, желаеха " кметът Васил Терзиев неотложно да освободи заместника си по правни въпроси.
Със прекъсването на Симеоновски въжен превоз притежателят на лифтовете „ Витоша ски “ нарушава приватизационния контракт. Това е изцяло нова обстановка, която задължава Столична община да наложи плануванаъа по контракт неустойката в размер на 8,3 млн. лева Веднага след налагане на глобата идната стъпка, която би трябвало да се предприеме е повреждане на приватизационния контракт и връщане на лифтовите уреди на общината, обявиха общинските съветници от ГЕРБ-СДС.
„ За пръв път нямаме нито едно работещо лифтово оборудване, което значи, че за пръв път имаме фрапиращо несъблюдение на контракта. Това дава опция общината да скапе приватизационния контракт. Приватизаторът ще се окаже в обстановката на хитрата сврака с двата крайници “, изясни Георги Георгиев.
„ Още в понеделник привиквам изключително съвещание на Надзорния съвет на Столичната общинска организация по приватизация. Внасяме отчет за налагане на глобата от 8,3 млн. лева на „ Витоша ски “ и предприемане на дейности по повреждане на контракта “, съобщи Прошко Прошков.
„ Обоснованите ни опасения са, че групата на „ Промяната “ в София пазят ползите на приватизатора. Нищо друго не може да изясни изцяло погрешното изказване на ръководителя на общинския съвет Цветомир Петров, че срокът за следприватизационен надзор е изминал. Това е неистина. Срокът е 25 години, а точно до 2032 година “, съобщи Георги Георгиев. Той напомни, че решението за приватизацията на лифтовете на Витоша е взето на 26 юли 2007 година от Столичния общински съвет.
„ Припомняме датите поради опитите на Васил Терзиев да употребява всеки мотив да прави предизборната акция на „ Промяната “. Към тази дата партия ГЕРБ няма нито един консултант в общинския съвет “.
„ Проблемът сега е в бездействието и в незнанието на новите ръководещи. Освен да се пишат изявления във фейсбук, би трябвало да се четат и документи. До момента Васил Терзиев и Цветомир Петров повтарят защитната теза на приватизатора и изясняват, че нищо не могат да създадат, което изрично не е правилно “, съобщи Георги Георгиев.
Общинските съветници припомниха, че „ Витоша ски “ са правили опити да спрат Симеоновския въжен превоз и по времето на кмета Фандъкова, само че тя в никакъв случай не го е допускала. „ След диалози с Фандъкова, притежателите внезапно сменяха държанието си, намираха аварийни елементи и лифтът тръгваше “.
„ В момента Терзиев дава обещание, че единственото, което ще направи, е да възвърне Драгалевския въжен превоз. Това, което комфортно пропусна да спомене, че всички заповеди за възобновяване му и продобиване на всички каузи в съда против „ Витоша ски “, беше направено персонално от Фандъкова и екипа й “, напомни Георги Георгиев.
„ Сега видяхме една хвърчаща записка на британски език от поддържаща компания, в която се споделя, че лифтът е в неприятно положение и поддръжката му е стопански неизгодна. Призовавам новото управление в лицето на Васил Терзиев да демонстрира повече подозрителност и да не приема сходни скалъпени „ извинителни бележки “. Настояваме да спре да се изненадва и да изясни, какво свърши от тогова до момента. Започнати ли са процедурите по Закон за устройство на територията от кмета на регион „ Витоша “ и по какъв начин общината е защитила обществения интерес от този момент до момента. След хаоса на бул. " Витоша ", който сътвориха, в този момент се пробват да го пренесат на планината Витоша “, сподели Георги Георгиев.
От своя страна Терзиев се оправда, че " нашият ангажимент, който сме заявявали, е до края на нашия мандат да има най-малко един работещ въжен превоз. Надяваме се да има много по-всеобхватно решение, а освен един, с цел да може планината да бъде налична. За това работим. " А ръководителят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свика две изключителни съвещания на СОС на 23 май.
Премиерът Димитър Главчев пък разпореди на Държавна организация „ Национална сигурност “ инспекция на обстоятелствата и събитията, довели до прекратяване на действието и на последното лифтово оборудване в Национален парк „ Витоша “.
Собственикът на оборудването " Витоша ски " прикани политиците да подходят държавнически и да решат проблемите, основани в нормативната среда, с цел да може да се възвърне достъпът до планината.