До този момент са открити всякакви извънслънчеви планети – обикалящи

...
До този момент са открити всякакви извънслънчеви планети – обикалящи
Коментари Харесай

“Кеплер” откри клатушкаща се планета със странни сезони, българско участие в откритието!

До този миг са открити всевъзможни извънслънчеви планети – обикалящи към млади и остарели звезди, по-големи от Юпитер горещи колоси, самотни планети (които не обикалят към нито една звезда, а се реят в пространството), свръхземи.

Но последното изобретение е в действителност ненадейно и изненадващо. Новооткрита планета безусловно се клати към оста си, като наклонът на ротационната ос може да се трансформира с 30 градуса в границите на 11 години. Това води до бързи и капризни промени в сезоните. С други думи – представете си планета, на която не знаете кой сезон какъв е и не можете да предскажете дали би трябвало да носите къси гащи или дебела връхна дреха, въпреки че в съответния случай сравнението не е доста тъкмо. На Земята ротационната прецесия е 23.5 градуса, само че това става в границите на 26 000 години, а не 11 броени години, както е в тази ситуация с новооткритата планета.

Планетата “Кеплер-413б ” се намира на 2 300 светлинни години в съзвездието Сигнус – относително близо до нас. Тя обикаля към двойка звезди – оранжево и алено джудже. Планетата прави една цялостна обиколка към звездите за 66 земни дни, толкоз продължава една локална година. Именно поради близката си орбита не бихме могли да кажем, че горното съпоставяне с облеклата е напълно подходящо. Тук става въпрос за гореща планета, на която течна вода не може да съществува. Освен това планетата е газов колос, 65 пъти по-голяма от Земята и няма твърда повърхнина, на която може да се стъпва.

 Kepler Wobbling Star

Необичайната планета “Кеплер-413б ” обикаля към двойка звезди – оранжево и алено джудже. Credit: NASA/ESA/A. Feild (STScl)

Орбитата на планетата към двойната система също се клатушка, тъй като наклонът на равнината й е с 2.5 градуса по отношение на равнината на орбитата на звездната двойка.

Космическият телескоп “Кеплер ” открива планети посредством така наречен директен способ – когато една планета мине пред диска на звездата си, това трансформира нейната бляскавост. Обикновено планетите минават пред звездата си регулярно и елементарно се намират.

“Но до момента в който преглеждахме данни от телескопа “Кеплер ” в продължение на 1 500 дни, ние видяхме общо три преноса през първите 180 дни – един пренос на всеки 66 дни, а след това имахме 800 дни без никакъв пренос. След това ние още веднъж видяхме пет преноса подред ”, оповестява Веселин Костов, водещият откривател на изследването.

Веселин Костов е българин! Той е обвързван с университета Джон Хопкинс. По негови думи в екипа на Джон Хопкинс има и още един българин – Златан Цветанов.

Българи от дълги години работят и откриват екзопланети. На 11 декември 2013 година КОСМОС БГ даде извънредно изявление с проф. Димитър Съсълов – натиснете тук, с цел да го прочетете или да го чуете в звуков вид.

Както сами виждате, до този миг са открити доста и необикновени планети и не престават да се откриват нови необикновени планети. Но работата на Веселин Костов ни насочва към един различен въпрос – дали в действителност има болшинство от неща, които не виждаме? Такива мисли споделя Питър МакКълоу, един от учените към Спейс Телескоуп Сайънс Инститют и Джон Хопкинс. Възможно е да има и други планети, които към момента да не са открити, поради необичайния им орбитален интервал.

За повече информация: НАСА

 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР