До края на декември работниците или служителите трябва да представят

...
До края на декември работниците или служителите трябва да представят
Коментари Харесай

НАП с много важна новина за родителите, които ползват данъчни облекчения

До края на декември служащите или чиновниците би трябвало да показват нужните документи пред своите работодатели по главното трудово правно отношение, в случай че желаят посредством тях да употребяват данъчните облекчения за деца, оповестяват от Национална агенция за приходите.

Две са декларациите за прилагане на данъчното облекчение - за деца по член 22в и данъчното облекчение за деца с увреждания по член 22г от Закона за налозите върху приходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Отпадна условието за показване на писмена декларация от другия родител, че той няма да употребява данъчното понижение.

Дадена е опция двете облекчения – за деца и за деца с увреждания, да се употребяват от двамата родители, когато приходите на единия не са задоволителни, с цел да употребява облекченията в цялостен размер. В тези случаи разликата може да се употребява от другия родител посредством подаване на годишна данъчна декларация по член 50 от ЗДДФЛ. Чрез шеф могат да се употребяват и други типове данъчни облекчения, напомнят от приходното ведомство.

Данъчните облекчения не могат да се употребяват посредством работодателя, в случай че родителят не е заявил, че няма подлежащи на наложително осъществяване обществени отговорности, или че ще подава годишна данъчна декларация по член 50 от ЗДДФЛ.

Най-лесният метод да се ревизират отговорностите към бюджета е като се направи информация посредством портала за електронни услуги на Национална агенция за приходите, налични с личен идентификационен код (ПИК), който може да се получи във всеки офис на приходната организация.

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2020 година могат да се употребяват по два метода.

Първият метод е посредством работодателя по главното трудово правно отношение, който е длъжен да извърши годишно облагане на приходите от трудови правни отношения на съответното лице, в период до 31 януари 2021 година

В този случай е належащо служащият или служителят да даде на работодателя си декларацията по член 22в, алинея 8 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца) и/или декларацията по член 22г, алинея 7 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца с увреждания), както и останалите нужни документи, в период от 30 ноември до 31 декември 2020 година

Вторият метод за прилагане на данъчно облекчение е с подаване на годишната данъчна декларация за 2020 година – до 30 април 2021 година Към годишната данъчна декларация се ползва и съответния пример на декларация за облекчение за деца, като е належащо към датата на подаване на годишната декларация в приходната организация, родителят да няма подлежащи на наложително осъществяване обществени отговорности.

Данъчните облекчения за деца с увреждания дават опция сумата от годишните данъчни основи да се понижи с 2000 лева за развъждане на дете с 50 или с над 50 на 100 тип и степен на увреждане. Към формуляра се ползва копие от годно решение на ТЕЛК/НЕЛК, напомнят от Национална агенция за приходите.

Данъчното облекчение за деца (по член 22в от ЗДДФЛ) понижава сумата по годишната данъчна основа според от броя на децата: с 200 лева за едно дете до 18 г.; с 400 лева – за две деца; или с 600 лева за три или повече деца, ненавършили пълноправие.

Допълнителна информация за понижаване на налога и подаването на данъчни заявления може да се получи на осведомителния телефон на Национална агенция за приходите 0700 18 700 (на цена, съгласно цената на съответния оператор).
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР