До колегите на две и четири колела в Пловдив: Една

...
До колегите на две и четири колела в Пловдив: Една
Коментари Харесай

Не ви виждаме в мъртвата зона: Шофьор разказа за опасна ситуация с моторист в Пловдив

" До сътрудниците на две и четири колела в Пловдив: Една неуместна преживелица от през днешния ден и малко сурова действителност.
​Приятели, пиша това по едно и също време като водач на огромно работно МПС и като човек, който също кара мотор и знае какво е на две гуми. Днес бях участник в обстановка, която е съвършеният образец за какво градското каране в Пловдив става все по-опасно и за какво културата ни на пътя куца брутално ", по този начин стартира описа си гражданин на Пловдив.

С думите си Семир Хаджи провокира оживена полемика в обществените мрежи, откакто той и моторист се разминаха с минимални материални вреди, само че с взаимни обвинявания. Мъжът, който управлявал буса, описа, че при маневра на заден ход несъзнателно закачил мотор, спрял съгласно него в така наречен „ мъртва зона “ зад автомобила. След случилото се той насочи зов към мотористите да заобикалят сходни позиции, защото са невидими за водачите на по-големи транспортни средства.

Публикацията му провокира десетки мнения, като мнозина поддържаха тезата, че придвижването в мъртвите точки на колите крие сериозен риск. Други приканиха както мотористите, по този начин и водачите да бъдат по-внимателни и толерантни на пътя, с цел да не се стига до по-тежки произшествия.

Ето и цялата история: 

" Паркирам на заден ход – постепенно, както се прави с бус. Оглеждам огледалата, чисто е. В идващия миг слушам изпукване на пластмаса и заковавам спирачките на секундата. Слизам и какво да видя: моторист с пътник зад него се е мушнал компактно в средата, тъкмо под задната врата – в най-мъртвата допустима сляпа зона, където физически няма по какъв начин да бъде забелязан в страничните огледала. Щетата? Около 5 см спукан пластмасов калник.

​Абсурдът:
Вместо естествен човешки диалог, бях посрещнат с викове пред целия квартал, закани с мутри и обвинявания, че съм пийнал или дрогиран (разбира се, пробите ми пред КАТ са безусловно чисти). Но черешката на тортата беше " научнофантастичното " пояснение на моториста: вредата била дребна, тъй като той... давал обратно с краката си, до момента в който бусът тръгвал, с цел да избегне удара. Всеки, който е бутал мотор с пътник от горната страна (над 300 кг), знае какъв брой " стремително " се реагира по този начин с крайници на асфалта.
​КАТ пристигнаха по моя молба,след закани за разпра и обвинявания че съм пийнал или дрогиран, написаха Акт по правилник (защото законът при заден ход е безмилостен към маневриращия), мотористът си взе ламарините и циркът завърши.

​Молбата ми към мотористите:
Момчета и девойки, градът ни е претъпкан, трафикът е жесток, а културата ни за шерване на пътя е дребна. Като моторджия ви апелирам – мислете за личния си инстинкт за самозапазване!

Когато спирате зад бус, камион или бусче:
НЕ съдебна експертиза КРИЙТЕ по средата зад задната врата. Там сте изцяло НЕВИДИМИ.
Заставайте постоянно настрана, тъй че да виждате очите на водача в неговите странични огледала. Ако вие не виждате неговите огледала, и той не вижда Върховен административен съд.

​Днес се разминахме с 5 см пластмаса, тъй като имам инстикт и стопирах на милисекундата. Утре на мое място може да е някой заплеснат водач, който няма да спре и тогава физиката и килограмите ще си кажат думата.
​Пазете се, мислете на пътя и не правете панаири за неточности, които сами предизвиквате в слепите зони. Лек и безавариен път на всички! "
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР