Автобусните превозвачи: 50% увеличение на билетите пак няма да покрие загубите ни
До 50% скок в цените на автобусните билети поради повишаването на горивата, тока и разноските за превозвачите, се чака от през днешния ден. Увеличението ще засегне както градския, по този начин и междуградския превоз.
30% е поскъпнало билетчето за градски превоз в Стара Загора от началото на годината – от лев на лев и трийсет.
„ Общо енергийните ни запаси за 1 година са се покачили със 120 хиляди лв. на месец, а процентното нарастване е 47-48, тъй като дизелът ни е по-високото перо от силата “, разяснява Мартин Керпеджиев, основен счетоводител на " Тролейбусни и автобусни транспорти " АД.
В взаимозависимост от това какъв брой е отдалечено обитаемото място и превозът до селата е с сред 40 и 70 стотинки по-скъп.
„ Въпреки нарастването в цената и по-големия поток ние сме доста надалеч от равнищата на 2020 година, месец първи, когато не беше оповестена пандемията. Приходите ни от клиенти в непандемичния януари са 470 хиляди, падаме на 300 предходната година и се изкачваме на 406 в този момент - надалеч от равнищата преди пандемията “, споделя Керпеджиев.
Въпреки че нарастването буди неодобрение, към момента няма отлив на пасажери, сочат данните на общинското сдружение.
От сектора настояват, че плануваните средства за отплата от държавния бюджет за градски превоз са незадоволителни, тъй като регистрират единствено понижените доходи, само че не и увеличените разноски.
„ Днес съм отишъл до Тополовград с трима индивида, и то не до Тополовград, а двама до Роза и един до Инзово. Излиза ли сметката? Никак, по никакъв начин, но хората изнемогват, не могат, на една пенсийка са възрастни хора по селата “, споделя водачът на междуселищен рейс Стоян Нейчев.
Автогарата, от която потеглят рейсовете за 44 села в Ямболско е празна. Превозвачите настояват, че ги грози банкрут поради неналичието на пасажери и високите цени на горивата. Една от огромните компании превозвачи стопира работа до месеци, даже и с февруарското нарастване на междуселищните билети.
„ В никакъв случай не можем да приказваме за компенсиране на загубите на 100% (от бюджета). Знаете, че в предходните години, като се върнем тъкмо от 2019 година, когато превозът не работи при естествени условия, загубите на сътрудниците бяха покриване на към 40 до 45% по време на пандемията. Съответно тези цели набъбнаха до 65% за 2020 година и 82% за 2021 година Но плановете за 2022 година са направени на база на 2021 година на фона на неувереното нарастване и скока в цените на горивата, а тези средства никога няма да бъдат задоволителни. Тоест тежестта върху бюджета ще бъде още по-голяма. Именно по тази причина сега се постанова да увеличим цените и на градските преводи. Важно е да кажа, че междуселищните преводи не се класират по този начин, че там нямаме никаква друга опция сега, изключително откакто беше отказано в бюджета да бъдат планувани средства за това нещо “, съобщи ръководителят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова.
„ Законът за публичните поръчки не разрешава нарастване на цената. Това, което сега обаче се случва са едни в действителност непредвидени форсмажорни условия, които нито ние, нито съответните общини възложители на транспорти са могли да плануват, тъй че на съображение на Закона за публичните поръчки имаме опция да увеличим цената до 50% в сходни обстановки. А това не значи обаче, че на всички места тя ще бъде 50%. Междуселищните автобусни линии нарастването ще бъде най евентуално сред 20 и 30%, а градските транспорти, където цената на билета е сред 80 стотинки левче надлежно ще отиде на 50%, тъй като сами разбирате, че няма по какъв начин сега един самун коства 2 лева, едно кисело мляко 1,50 лева и в действителност цената на билетчето ние да продължихме да поддържаме толкоз дълго време през последните 2 години с помощта на помощите, които получаваме като Коронавирус ограничения и по този начин нататък, само че сега даже и това не може да компенсира загубите, които поносим поради горивата “, сподели Милтенова.
По думите ѝ „ сътрудниците от Момчилград, Бургас Перник, Добрич “ също разискват нарастване на цената. А в случай, че цените на горивата са скочили с над 200%, нарастването няма да покрие загубите, само че превозвачите са наясно, че при билет от 3 лв. никой няма да се качи на рейс, сподели Милтенова.
Според нея обаче цените за градския превоз „ би трябвало да се приближат до пазарните “.
За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!
Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ