До 10 дни в парламента ще бъде внесен законопроектът на

...
До 10 дни в парламента ще бъде внесен законопроектът на
Коментари Харесай

До 10 дни законопроектът на БСП за развитие на Северозападна България влиза в парламента

До 10 дни в Народното събрание ще бъде импортиран законопроектът на Българска социалистическа партия за стабилно развиване на Северозападна България, стана ясно на конференция във Враца с присъединяване на регионалния шеф Ивайло Лилов и народния представител Анастас Попдимитров.
Областният съвет на Българска социалистическа партия е внесъл предложенията от региона за изменение и допълнение към плана на Закона за държавен фонд за стабилно развиване на Северозападна България. Законопроектът подсигурява явен меанизъм за отплата и стимулиране на капиталовата активност. От регионалният съвет обявиха, че обръщат пирамидата на законотворческата активност и дават опция на жителите и представителите на бизнеса да създадат оптимално ефикасен механизма за финансиране и развиване на активността им. В предлагането се упорства за професионално ръководство на Фонда, явен мандат от изпълнителната власт и обезпечени средства за всяка една от областите в района. Задължително изискване за адекватност на активността му и ангажираността към района е изнесеното ръководство на територията на района и ангажиране на локалните хора за осъществяване на активността му. За задачата е приложено предложение до ръководителя на ПГ “БСП за България “ Корнелия Нинова в едно с претекстовете към тях.

Ето какви са те:
В чл.2, ал.1, изр. 2 – думите „ ръководител и 8 членове” се заменят с думите „ ръководител, двама зам.-председатели и петима членове”.
В чл.1, алинея 2 - думите “чрез държавно подкрепяне “ се заменят с думите „ посредством социално-икономически ограничения, ориентирани към жителите, извършващи стопанска активност, стопанските субекти и общините в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч “.
В чл.2, ал.2 - текстът отпада и се заменя с “министрите на финансите, стопанската система, енергетиката и туризма и на районното развиване и благоустройството, могат да дефинират отраслов зам.-министър, който взе участие в ръководството на фонда и реализира координацията със съответните министерства “.
В чл.2, ал.3, т.1 - думите „ петимата регионални шефове на областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен “ се заменят с думите „ по един представител от всяка област, избрани с решение на Министерски съвет, по предложение на министър-председателя “.
Чл.2, ал.3, т.2 - отпада.
Чл.2, ал.4 - отпада и се заменя със „ основава се Консултативен съвет към фонда, формиран от регионалните шефове на съставните области, по двама представители на локалната власт за всяка област и по един представител от национално показаните работодателски организации. В случай, че не бъдат излъчени представители от локалната власт в период от 14 дни от уведомяването им, право на присъединяване получават - кмета на най-голямата и най-малката община в съответната област. При разискване на характерни тематики, ръководителят може да кани и представители на други съсловни, работодателски и синдикални организации, както и специалисти. Консултативния съвет се ръководи от отраслов зам.-председател на Фонда. УС приема правила за работата на Консултативния съвет “.
Чл.2, ал.5 – отпада и се заменя с „ ръководител и зам.-председател на Фонда се назначават с решение на Министерски съвет, по предложение на министър-председателя “.
Чл.2, ал.6 - отпада и се заменя с „ Членовете на УС, отвън представителите на отрасловите министерства, би трябвало да имат висше икономическо или юридическо обучение с добита образователно-квалификационна степен „ Магистър “ и управнически стаж не по-малък от три години “.
Чл.2, ал.7 – отпада и се заменя с „ Членовете на УС, като се изключи тези по функционален принцип, се назначават за период от 3 години, по предложение на министър-председателя с решение на Министерски съвет “.
Чл.2, ал.11 – отпада и се заменя с „ Седалището и ръководството на Фонда се реализират на територията на Северозападен район за развиване, като във всяка област се основава териториално поделение на Фонда “.
Чл.4, ал.1 – се основава т.6 „ е в спор на ползи или е обвързвано лице с лица или сдружения, финансирани от Фонда и не е уведомил навреме УС за наличиет им”.
Чл.4, ал.2 – отпада и е заменя с „ Контролът на цялостната активност на Фонда и определяне на събитията по ал.1 се прави от звено Главен инспекторат и Вътрешен одит, към Министерски съвет. Освобождаването на член на УС се прави с решение на Министерски съвет, по предложение на минитър-председателя”.
Създава се чл.6а с текст „ За реализиране на съответна капиталова цел, Фонда може да записва еднолични акционерни сдружения или еднолични сдружения с лимитирана отговорност, по смисъла на Търговски закон. Управителните и контролни органи на записаните сдружения се назначават и освобождават по решение на Фонда “
Чл.7, ал.1 – отпада и се заменя със „ средствата на фонда могат да бъдат “
Чл.7, ал.1, т.1 – Временно подадени или държани в разплащателни сметк и на Българска народна банка, депозитни и разплащателни сметки в търговски банки, само че не повече от 7 на 100 във всяка от тях или в съответната финансова група “.
Чл.7, ал.2, т.3 - отпада и се заменя с: „ Държавни скъпи бумаги, до 10 на 100 от общите активи на фонда “.
Чл. 7, ал.1, т.4 отпада и се заменя с „ Общински скъпи бумаги или финансови гаранции, според Закона за общинския дълг, в размер до 20 на 100 от общите активи на фонда “.
Чл.7, ал.1, т.5 към думите „ акции на сдружения, регистрирани на територията на общините “, след думата „ регистрирани” се прибавят думите „ и упражняващи активността си на територията на съставните области “.
Чл.8, ал.2 – отпада и се заменя с „ Активите на Фонда се ръководят посредством един главен и пет обособени капиталови портфейла, по един за всяка от административните области в района. Средствата в главният портфейл не може да надвишават 15 на 100 от общата сума на годишното финансиране, а за обособените области не повече от 20 на 100. Изключение се позволява единствено след единомислещо решение на управителният орган “.
Чл.7, ал.5 - думите „ в период до три години от тяхното придобиване “ се заменят с думите „ в период до пет години от тяхното придобиване “.
Чл.7, ал.6 - отпада изречението „ Те могат да се употребяват единствено за нови вложения по ал.1 “.
Чл.8, ал.2 - думите „ посредством един или няколко обособени портфейла “ се заменят с думите „ един общ и пет обособени портфейла, по смисъла на чл.8, ал.2 на актуалният закон и по ред избран от управителният съвет на Фонда “.
Чл.8, ал.3 – отпада и се заменят с „ Вида, структурата, съответната стойност, хоризонта и разпоредбите за ръководство на капиталовите портфейли се дефинират от управителните органи на Фонда в сходство с сегашния закон и след координиране с Консултативният съвет “.
Чл.8, ал.4 - отпада и се заменя с „ Управлението на капиталовите портфейли се прави въз основата на Регионална капиталова стратегия, съответстваща на целите в Регионален проект за развиване на Северозападен район и ориентирано към социално-икономическото възобновяване на района “.
Чл.8, ал.5 – отпада и се заменя с „ Регионалната капиталова стратегия е средносрочна капиталова стратегия, която се приема с решение на Министерски съвет и дефинира предпочитаните капиталови посоки в активността на Фонда. “
Чл.8, ал.6 - към думите „ като обезпечения в интерес на други лица “ се прибавят думите „ като се изключи финансови гаранции към общините “.
Наименованието на Глава пета ”Субсидиране – цели и критерии” отпада и се заменя с думите „ Инвестиционна активност “
Чл.9, ал.1 отпада и се заменя с „ Фондът финансира: “
„ Т.1 Физически и юридически лица, извършващи стопанска активност на територията на Северозападен район за развиване както и общини, осъществяващи действия или реализиращи планове ориентирани към социално-иконимическото развиване на района “.
„ Т.2 Проекти за поощряване на капиталовата интензивност, рационализация, създаване и ръководство на индустриални бази, офис и индустриални зони, складови и логистични бази и прилежаща инфраструктура “.
„ Т.3 Проекти за цифровизация, съгласуваност, рационализация, внедряване на ноу-хау и нововъведения в индустриална, комерсиална и туристическа действия “.
„ Т.4 Проекти за повишение на приходите посредством енергийна успеваемост, възстановяване на продуктивността на труда, образование, подготовка, преквалификация и превеждане работната мощ в сходство с условията на пазара на труда. Инвестиции свързани с привличане, дълготрайно ангажиране и реализация на лица с висока подготовка и характерни качества на районния пазар на труда “.
„ Т.5 Проекти за създаване на логистична и комерсиална мрежа, в страната и чужбина, за намиране на нови и разширение на съществуващите пазари, обезпечаване на конкурентноспособност на районното произвеждане и услуги “.
„ Т.6 Проекти за поощряване на локалното произвеждане и възстановяване на конкурентноспособността на дребните и междинни земеделските стопанства. Осигуряване на благоприятни условия за споделена доставка на семена, торове, препарати и горива, както и на дълготрайни гаранции за изкупуване, предпазване и реализация на създадената продукция “.
„ Т.7 Проекти за поощряване на културни и туристически действия, развиване на положителни практики, регистрация на марки и характерни за района търговски марки, с акцент върху екологични, селски, културни, исторически и религиозни туристически артикули “.
Чл.9, алинея 2 – отпада и се заменя с „ Условията и реда за финансиране на жители, юридически лица и общини, се дефинират от Управителният съвет на Фонда, в съгласуваност с Консултативния съвет “.

Мотивите за препоръчаните промени на Законопроекта за стабилно развиване на Северозапада са:
- Фондът, който се учредява с сегашния законопроект е с ясно изразена капиталова цел и механизми за влияние върху икономическите субекти и общините в Северозападна България. Социалното и икономическо развиване на района е ясно изразен приоритет, само че следва да се означи, че с механизмите на капиталовата политика не е допустимо да се прави държавно подкрепяне (в смисъла на безплатно финансиране). По тази причина и с цел да не се основава двусмислие в законопроекта, думите „ подкрепяне и държавно подпомагане” са сменена във всички текстове от закона. Като механизма на деяние ясно се дефинира в чл.1, ал.2 на законопроекта „ посредством социално-икономически ограничения, ориентирани към стопанските субекти – физически и юридически лица и общините в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч.”
- Предлага се и следната смяна в структурата на ръководство на Фонда. В чл.2, ал.2 да се добави представител на Министерството на стопанската система, енергетиката и туризма, като в това време се даде опция на министрите да дефинират отраслови зам.-министри, които да вземат участие в работата на УС и координират работата на Фонда с отрасловото министерство. Считаме, че ангажирането на регионалните шефове от района с функционалности, радикално различаващи се от вменените им отговорности би затруднило, както работата на Фонда, по този начин и Областната администрация. В тази връзка ви предлагаме да обмислите опцията в управителните органи на Фонда да бъде включен по един представител от всяка област, избрани с решение на Министерски съвет. Това решение дава опция да се съчетаят професионалните качества на лицата с ясно изразена политическа поддръжка и отговорност за изпълняваната активност. В този смисъл предлагаме да отпадне и присъединяване на двама представители от НСОРБ. Мотивите за това предложение са свързани с дребният брой представители (двама от над 50 общини), възлагането на асортимент без ясни критерии и опция за слагане на условия за професионална подготвеност и не на последно място предвид на огромните разлики сред дребни общини и регионални центрове, както и отразяване на спецификата на обособените области.
- За превъзмогването на изброените компликации, включването на представители на стопанския бранш и опазване на салдото сред представителите на локалната и изпълнителната власт, сме Ви предложили основаването на Консултативен съвет на фонда, който да сплотява напъните на всички регионални шефове, по двама представители на локалната власт от всяка област и по един районен представител на национално показаните работодателски организации. Предложена е и опция за уравновесено посланичество на локалната власт, при неспособност за реализиране на единодушие и лъчение на представители от съответната област. Фиксирано е и председателството на Консултативния съвет от отраслов зам.-председател на УС, което ще способства за тясна връзка и ангажираност на управителните органи с активността на съвета.
- За да се подсигурява непоклатимост на ръководството на фонда и явен мандат за осъществяването целите в ръководството от изпълнителната власт, се предлага ръководителя и заместниците му в УС да бъдат утвърждавани от Министерски съвет по предложение на министър-председателя. За членовете на УС да има облекчение на условията за добита съответна компетентност, понижаване на периода и въвеждане на наложително изискване за управнически, а освен професионален опит. С оглед на тригодишният небосвод на капиталовата стратегия, нуждата от последователност и резистентност на управителните органи, предлагаме членовете (извън отрасловите министри или зам.-министри) да бъдат назначени с три годишен период в УС. Ясен политически знак към района ще бъде позицията, ръководството на Фонда да бъде позиционирано на територията на Северозападна България, като за възстановяване на достъпа до активността и контрола по осъществяването сме предложили основаване на териториални подразделения във всяка една област.
- Контролът върху активността на Фонда, ефикасното, законосъобразно и оправдано разходване на средства както и установяването на събитията по чл.4, ал.1 извеждат нуждата от вменяване на обвързване за надзор на външна за Фонда конструкция. Предвит уговорките на Министерския съвет към назначение и освобождение на Управителния съвет, приемане на стратегическите документи за развиване на фонда, които обрисуват и главните посоки в активността му, Ви предлагаме това да са звената на Главен инспекторат и Вътрешен одит към Министерския съвет. Във връзка с гореизложеното е належащо да се намерения и върху опцията Фонда да бъде конституиран като вторичен разпоредник с бюджетни средства, по сметка на Министерски съвет.
- С цел разширение на капиталовите благоприятни условия и по-голяма независимост на деяние в чл.6а предлагаме на УС да се даде опция да записва и независими търговски сдружения със 100% капитал и специфична капиталова цел.
- По мотив на капиталовата активност в чл.7 се оферират ограничения за възстановяване на финансовата успеваемост на Фонда, при ръководство на краткотрайно свободните средства и понижаване на опцията за рефинансиране на средствата назад в държавните сметки, а не към цели и действия, присъщи за Фонда. Предложените промени в чл.7,ал.1, т.5 лимитират опцията за злоупотреби с сдружения, регистрирани на територията на Северозападна България, само че не упражняващи активността си в района. За превъзмогване на вътрешната конкуренция сред областите и гарантиране на заслужено систематизиране на ресурсите, локалните сенатори от Враца оферират и фиксиране на броя на капиталовите портфейли, както и ограничаване за оптималните им стойности. С оглед на запазването интереса на сътрудниците и недопускане на изпадането им в зависимости в края на капиталовия интервал с присъединяване на фонда се предлага и нарастване на периода на задържане на активите от три на пет години.
- Невъзможно е в границите на един закон да се обзет всички предпочитани действия и посоки в развиването на района, още повече в тяхната динамичност. По тази причина и предвид на стартиралата процедура за подготовка на нов Регионален проект за развиване на Северозападна България, средносрочните цели да бъдат детайлно създадени в него и възприети от ръководството на фонда. За реализиране на оптимални резултати и слагането на цели, съпоставими с капиталовият небосвод на фонда, вкарваме и понятието Регионална капиталова стратегия, която да е подчинена на районния проект за развиване, само че да има не толкоз стратегически, а по-скоро целеви темперамент. Не на последно място още един път слагаме акцента върху социално-икономическата цел за възобновяване на района.
- В чл.8, ал.6 да се вкара едно изключение и то да е обвързвано с предоставяне на гаранции и то единствено за общините. Смятаме този инструмент за ефикасна опция за опазване на разполагаемите средства на Фонда и в това време за обезпечаване на нужния финансов запас за съфинансиране на планови действия на общините.
- Чл.9 разказва същинската капиталова активност на Фонда и нейните съществени посоки. В него общинските съветници са се постарали да обзет оптимално необятно направленията и дейностите присъщи за един капиталов фонд, като в това време сме следвали и нишката на общественият аспект в активността му. Започвайки от въвеждането на жителите – аграрни производители и упражняващи свободни специалности, като индивид на стопанската активност, завършвайки с огромни капиталови планове в района, а и нужните за развиване на пазарните връзки и налагане на нови пазари на създаденото и предлагано като артикули и услуги в Северозападна България.
Определянето на изискванията и реда за финансиране на субектите е напълно делегирано на Управителният съвет на Фонда, в съгласуваност с Консултативния съвет.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР