Днес вятърът от северозапад ще се усили и с него

...
Днес вятърът от северозапад ще се усили и с него
Коментари Харесай

Иде студ! Синоптици предупреждават за смрязяващи градуси посред май

Днес вятърът от северозапад ще се усили и с него ще нахлува леден въздух. Ще е прохладно, със забележителна облачност. На места ще превали, само че преваляванията ще са слаби. Минимални температури - сред 5° и 10°, по Черноморието 11° - 13°, оптимални в Северна България и високите полета на Западна сред 9° и 14°, в останалата част от страната 13° - 18°. Атмосферното налягане ще се увеличи, само че ще остане малко по-ниско от междинното за май, заяви дежурният синоптик от Анна Дякова Националния институт по метеорология и хидрология.
Над Черноморието ще има забележителна облачност. На места в южната част ще превали дъжд. Ще духа сдържан северозападен вятър. Максимални температури на въздуха 16°-18°. Температурата на морската вода е 14-15°. Вълнението на морето ще бъде към 2 бала.
Над планините ще има забележителна облачност и ще превалява най-вече сняг. Ще духа мощен северозападен вятър. Температурите ще се намалят, оптималната на 1200 метра ще е към 3°, на 2000 метра - към минус 3°.
Жълт код за мощен вятър е разгласен в 18 области на страната за 7 май, сочи информация на уеб страницата на Национален институт по метеорология и хидрология. Това са Благоевград, Кюстендил, Перник, София град и област, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Търговище, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Русе, Плевен, Враца, Монтана и Видин.
В областите Благоевград, Пазарджик, Кюстендил, София град и област, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Габрово, Ловеч се чака вятър с пориви до 18 – 20 м/сек. С 22 – 24 м/сек ще бъдат поривите напразно във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново и Русе.
През нощта против сряда вятърът ще отслабне, в Югозападна България тук-там и ще стихне. От запад облачността ще се раздра и намалее до ясно и сутринта в котловините в западната половина от страната ще има слани.
В сряда в доста региони ще бъде най-вече слънчево; по-значителни краткотрайни нараствания на облачността ще има над източната половина от страната, без превалявания. Дневните температури ще се покачат.
В четвъртък вятърът ще се обърне от юг и дневните температури ще се покачат още; сутринта ще е към момента хладно. Облачността от запад ще се усилва, изначало висока и междинна, до вечерта ще се вплътни и в Западна България ще превали дъжд.
В петък валежи ще има основно в югоизточната половина от страната, където са вероятни местни интензивни извалявания, съпроводени с гръмотевици. Вятърът ще се обърне от северозапад, дневните температури едва ще се намалят, минималните ще се покачат.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР