Днес, в Деня на археолога, бе открита Осемнадесетата национална археологическа

...
Днес, в Деня на археолога, бе открита Осемнадесетата национална археологическа
Коментари Харесай

Боршош откри изложбата „Българска археология 2024“

Днес, в Деня на археолога, бе открита Осемнадесетата национална археологическа галерия „ Българска археология 2024 “.

Събитието бе публично намерено от министъра на туризма Мирослав Боршош и шефа на НАИМ-БАН доцент доктор Христо Попов в Централната зала на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН).

Министър Мирослав Боршош изрази своята поддръжка и благодарност към археолозите и уредниците на изложбата: „ Честит празник, уважаеми археолози!

Вие сте най-важните през днешния ден.

Свършили сте си прелестно работата в едни доста сложни условия.

Знам какъв брой труд стои зад всички открития, които виждаме пред нас.

Уверявам ви, че в лицето на Министерството на туризма ще виждате извънредно предан сътрудник.

Вие откривате – а на нас разчитайте да разпространяваме богатото ни културно наследство по света “, съобщи министър Мирослав Боршош и добави: „ Тепърва ще ви представим програмата за културно-исторически туризъм “.

„ Българска археология 2024 “ се провежда с поддръжката на 19 други музея, които са показани с повече от 500 артефакта, в това число златни, сребърни и бронзови декорации, изящни керамични фигурки и съдове, мраморни скулптури, сечива, оръжия, монети и доста други.

Всички те илюстрират развиването на културите в българските земи от неолита до Късното средновековие.

Изложбата и каталогът към нея разкриват най-интересните и впечатляващи открития и изследвания от археологическия сезон през 2024 година, като 32 обекта демонстрират разнообразието и значимостта на българското археологическо завещание.

Изложбата ще бъде отворена за гости от 15 февруари до 8 юни 2025 година в Централната зала на НАИМ-БАН.
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР