Днес е първият ден от Великия пост, наричан от народа

...
Днес е първият ден от Великия пост, наричан от народа
Коментари Харесай

„Чист понеделник“: Днес е първият ден е от Великия пост

Днес е първият ден от Великия пост, именуван от народа " чист понеделник ". На този ден домакините измиват съдовете от блажните храни, тъй като през идващите седмици ще готвят единствено постни ястия, без скотски артикули. Почиства се и домът, а всичко това е знак на чистотата, душевна и телесна, в която би трябвало да живеят християните, изключително през Великия пост в очакване на Христовото възкресение.
Вечерта през днешния ден, както и в идващите дни - вторник, сряда и четвъртък на първата седмица, се чете по една четвърт от Великия покаен канон на свети Андрей Критски. Това е най-дългата религиозна ода в православното богослужние. Тя се извършва изцяло единствено вечерта в сряда на петата седмица от поста. Съдържанието е покайно и кара читателя или слушателя да се замисли за своята прегрешение и да се обърне към Иисус Христос за амнистия на греховете си.
Честваме и паметта на свети Кирил Йерусалимски. Той произхождал от Палестина. Родил се в към 315 година в Йерусалим. Бил ръкоположен за духовник в светия град, който след разрушаването му от римляните в 70 година носел името Елия Капитолина. А в тогавашния основен град на Палестина Кесария свещеник бил Акакий, еретик-арианин. Той съумял да прогони и заточи епископа на Елия (Йерусалим) Максим, а след него и свети Кирил, който го заместил. Причината била, че свети Кирил защитавал православната религия, открита на Първия космополитен събор в 325 година
С декрет на императора-арианин Констанций светителят бил пратен в заточение в Тарс, който е родният град на деятел Павел, в Киликия. Завърнал се при император Юлиан Отстъпник и почнал да се грижи за паството си, само че идващият държател Валент още веднъж изпратил свети Кирил на изгнание за цели 11 година Подобно на съвременника си свети Атанасий Велики и той прекарал в заточение множеството от времето си като йерусалимски свещеник. Завърнал се в Йерусалим едвам при император Теодосий Велики. На Втория космополитен събор в Цариград, в 381 година, свети Кирил сполучливо защитил православното обучение.
Светият свещеник бил толкоз грижлив овчар, че по време на огромен апетит събрал и продал църковните скъпоценности, с цел да бъдат изхранени всички бедстващи хора. През време на неговото епископство на 7 май 351 година в Йерусалим станало отлично предсказание - в небето се появил Христовият кръст.
Свети Кирил оставил скъпа поредност от огласителни, т.е. въвеждащи във вярата слова (общо 23), които произнесъл през Великия пост и Светлата седмица (след Великден) на 348 година, в йерусалимския храм " Възкресение Христово ". С тях готвещите се за кръщение се вкарват в главните учения на християнската религия и нравствеността. Стойността им е неизмерима, тъй като създателят ловко показва цялото богослужебно благосъстояние на Църквата. Светителят се упокоил в 386 г.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР