Днес е Международният ден на патологията, време да отпразнуваме безценния

...
Днес е Международният ден на патологията, време да отпразнуваме безценния
Коментари Харесай

18 ноември – Международен ден на патологията

Днес е Международният ден на патологията, време да отпразнуваме скъпия принос, който нашите експерти по патология и криминалистика и аналитични науки вършат за опазването на здравето.

Знаете ли, че съвсем 70% от медицинските решения разчитат на патология? Патологията играе неоценима роля в откриването, диагностиката и лекуването на заболяването.

Персоналът, работещ в нашите лаборатории, е от решаващо значение за множеството аспекти на вземането на клинични решения в лечебни заведения и здравни заведения. Независимо дали става въпрос за обикновен здравен обзор, диагностика на рак или кръводаряване – пациентите зависят от патологията и нашите хора са тук за вас на всеки стадий от живота.

Наличието на най-новата технология, с цел да бъде в крайник с възходящите условия за диагностична технология, е от решаващо значение за обезпечаване на навременна грижа на пациентите. Патологията учи етиологията, патогенезата, морфологичните и функционални промени в кафези, тъкани и органи. Много постоянно тези експерти нямат пряк контакт с пациентите, а в реалност имат значима роля в консултацията на лекуващите лекари, за слагане на точна диагноза.

Патолозите познават всички аспекти и специфики на клетките и тъканите, интерпретират микроскопските промени и резултатите от молекулярните проби, слагат детайлна и точна морфологична диагноза, като в същото време вършат прогноза за хода на заболяването.

История за Международния ден на патологията

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

По самодейност на Кралския лицей на патолозите във Англия и с присъединяване на национални научни сдружения от други страни на 18 ноември се празнува Международният ден на патологията. През последните години в този месец известност придобива и различен формат – „ Седмица на патологията “. Целта е в общественото пространство да се приказва повече за лекарите-патолози, чийто труд е решителен за вярната диагноза и подобаващото лекуване, само че постоянно остава на назад във времето, съвсем неусетен спрямо напъните на други експерти.

Това е единствено една от аргументите, патолозите у нас да са не повече от 90, като близо 20% от тях са в пенсионна възраст. Тази печална статистика БЛС нееднократно показва пред изпълнителната власт и предизвестява, че недобрите условия на работа, ниското възнаграждение, липса на финансиране на избрани процедури, са фактори които отдалечават младите лекари от патологията. Научният напредък обаче прави тъкмо тези експерти извънредно нужни в лаборатории, университети, лечебни заведения, лечебни центрове.

Основни посоки в патологията:

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

Анатомична патология

Изследва структурните промени в органите и тъканите, породени от болести.
Основни способи: биопсия, аутопсия и хистопатология (микроскопско проучване на тъкани).
Често се употребява за диагностициране на рак.

Клинична патология

Анализира телесни течности (кръв, урина, гръбначно-мозъчна течност и др.) за идентифициране на аномалии.
Включва специалности като хематология, микробиология и биохимия.
Съдебна патология

Свързана с определяне на повода за гибелта при неестествени условия.
Често включва аутопсии за юридически цели.

Молекулярна патология

Фокусира се върху проучване на заболяванията на генетично и молекулярно равнище.
Включва модерни способи като PCR (полимеразна верижна реакция) и генетични проби.

Значение на патологията:

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

Патологията е фундаментален клон на медицината, който се занимава с проучването на болесттите, техните аргументи, механизми, развиване и влияние върху организма. Тя има сериозно значение както за диагностиката, по този начин и за лекуването на необятен набор от здравословни положения.

Ето главните аспекти на нейното значение:

1. Диагностика на болести
Патологията е в основата на здравната диагностика. Чрез проучване на тъкани, кафези и телесни течности патолозите:

Определят точния тип и етап на болестта (например тип и степен на рак).
Разграничават разнообразни болести с сходни признаци.
Предоставят сериозни данни за започване на вярното лекуване.

2. Подобряване на лекуването
Резултатите от патологичните проучвания насочват клиницистите към най-ефективните лечебни подходи:

Избор на лекарства, които таргетират характерни болести.
Проследяване на резултата от лечението, като се проучват измененията в патологичните параметри.

3. Превенция и ранно разкриване
Патологията оказва помощ за идентифициране на предракови положения и рискови фактори, които могат да доведат до болести:

Чрез постоянни проби като биопсии или (Pap test).
Чрез лабораторни разбори за генетични разновидности или маркери за болести.

4. Научни проучвания и нововъведения
Патолозите играят основна роля в откриването на нови способи за диагностика и лекуване:

Изучаване на молекулярната биология на ракови болести.
Разработване на нови проби за точна и бърза диагноза.
Подкрепа за клинични изпитвания на медикаменти и лечения.

5. Разбиране на епидемиологията на заболяванията
Патологията дава данни за разпространяването, аргументите и развиването на заболяванията в разнообразни популации, което е основа за публичното здраве и здравната политика.

6. Поддържане на качеството на медицинските грижи
Патологичните лаборатории подсигуряват високи стандарти на здравна диагностика, като обезпечават:

Точност на лабораторните резултати.
Надеждност при сериозни медицински решения.

Патологията е освен „ просвета за заболяванията “, само че и основата за актуалната медицина. Без нея точната диагностика, персонализираната терапия и медицинските нововъведения биха били невъзможни.

Днес е извънредно значимо да отбележим Международния ден на патологията.

Как се отбелязва денят?

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

Международният ден на патологията, отбелязван на 18 ноември, дава опция на медицински експерти, пациенти и необятната общност да се осведомят за смисъла на патологията в опазването на здравето. Ето по какъв начин нормално се отбелязва този ден:

1. Образователни събития
Лекции и семинари: Университети и медицински организации провеждат презентации, където патолози описват за работата си и най-новите разработки в сферата.
Уебинари: Онлайн лекции разрешават на хора от целия свят да се включат и да научат повече за ролята на патологията.

2. Отворени порти в лечебни заведения и лаборатории
Някои лечебни заведения и диагностични центрове отварят порти за гости, с цел да покажат по какъв начин работят патологичните лаборатории.
Демонстрации на процеса на диагностика (анализ на проби, работа с микроскоп и т.н.) се провеждат за студенти и заинтригувани лица.

3. Признание към патолозите
Медицинските общности отдават справедливо внимание на труда на патолозите и лабораторните експерти.
В обществените мрежи и медии се споделят истории за триумфи в диагностицирането и лекуването на болести с помощта на патологията.

4. Информационни акции
Публикации: Информационни публикации и видеоклипове, обясняващи по какъв начин патологията оказва помощ за избавяне на животи, се популяризират в обичайните и обществените медии.

Плакати и брошури: В здравните заведения и публичните пространства се популяризират материали за повишение на информираността за патологията.

5. Насърчаване на студентите в медицината
Много университети употребяват този ден, с цел да насърчат студентите по медицина да изберат патология като специализация.
Организират се демонстрации и срещи с практикуващи патолози, които споделят своите опит и мотивация.

6. Специални начинания за пациенти
Провеждат се безвъзмездни или понижени диагностични проучвания за ранно разкриване на болести.
Организират се срещи за пациенти и техните фамилии, където се изяснява по какъв начин резултатите от патологичните проучвания въздействат върху лекуването.

7. Социални медии и хаштагове
Денят се разпространява в обществените мрежи с хаштагове.
Специалисти и организации споделят фотоси и видеа от лаборатории, както и вдъхновяващи истории за значимостта на тяхната работа.

Целта на всички тези начинания е да се подчертае значимостта на патологията за актуалното опазване на здравето и да се оцени приносът на тези, които всекидневно работят за точна диагностика и възстановяване на живота на пациентите.

Защо е значимо да означаваме Международния ден на патологията?

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

Отбелязването на Международния ден на патологията е от извънредно значение, защото:

Повишава публичната информираност: Този ден ни дава опция да насочим вниманието към една от най-важните, въпреки и по-малко познати медицински специалности. Патолозите играят основна роля в диагностиката и лекуването на заболяванията, само че постоянно тяхната работа остава в сянка. Изразява благодарност: Това е ден, в който можем да благодарим на всички патолози за техния скъп труд и да подчертаем какъв брой значима е тяхната работа за здравето на обществото. Вдъхновява бъдещите генерации: Чрез отбелязването на този ден можем да притеглим вниманието на младежите към патологията и да ги насърчим да изберат тази забавна и виновна специалност. Подчертава смисъла на точната диагноза: Патолозите са тези, които слагат точната диагноза на болесттите, което е първата и най-важна стъпка към сполучливото лекуване. Този ден ни припомня какъв брой е значимо да имаме висококвалифицирани експерти в тази област. Насърчава развиването на патологията: Отбелязването на Международния ден на патологията може да докара до по-голяма поддръжка за научните проучвания в тази област и да подтиква развиването на нови диагностични способи.

С други думи, Международният ден на патологията е опция да отбележим значимостта на тази компетентност за нашето здраве и да изразим благодарност към всички, които работят в тази област.

Патолозите са невидимите герои на медицината, които работят зад кулисите, с цел да ни обезпечат най-хубавите грижи. Нека отбележим тяхната работа и да им благодарим за всичко, което вършат.

В честването на Международния ден на патологията се организират разнообразни събития по света, в това число конференции, семинари и просветителни стратегии. Тези събития имат за цел да образоват хората по отношение на значимостта на патологията и да насърчат съдействието сред експертите в региона.

Като цяло Международният ден на патологията служи като увещание за сериозната роля, която патолозите играят в диагностицирането и лекуването на заболявания. Техните старания освен избавят животи, само че също по този начин способстват доста за напредъка на медицинските знания и технологии.

Интересен факт

 ден на патологията 18 ноември – Международен ден на патологията

Повече от 70% от всички медицински диагнози зависят от резултатите, предоставени от патологичните проучвания.

Чествайки този ден на патологията, здравните системи акцентират, че зад всяко лекуване стои точна диагноза, направена с помощта на патолозите.

Патологията и ежедневното опазване на здравето:
Патологията е в основата на над 70% от медицинските решения, като дава сериозна информация за:

Разпознаване на инфекциозни болести.
Проследяване на хронични положения.
Оценка на успеваемостта на медикаментозно или хирургично лекуване.

Без точната работа на патолозите, диагностицирането и лекуването на доста болести би било невероятно. Тази дисциплинираност е връзката сред науката и медицината, осигурявайки данни, които избавят животи.

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР