Днес е денят на Свети Игнатий Антиохийский Богоносец. Живял е

...
Днес е денят на Свети Игнатий Антиохийский Богоносец. Живял е
Коментари Харесай

Игнажден е! Вижте поверията, свързани с него

Днес е денят на Свети Игнатий Антиохийский Богоносец. Живял е към от 50 до 107 година от Новата епоха.

Празникът е Игнажден. Чества се в деня на Предпразненство на Рождество Христово - 20 декември (2 януари ст. стил), дружно със Св. преподобни Йоан Кронщадски

До Ивановден не се прави помен за умрелите.

Свети Игнатий Богоносец по поверие е същото това дете, което Господ взел на ръце при Себе Си и което показал на апостолите, като споделил: " в случай че се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно ". Той бил ръкоположен от свети деятел Петър за Антиохийски свещеник, където проповядвал Христа. Завършил живота си страдалчески в Рим, където бил хвърлен на лъвовете.

Свети Игнатий е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му има латински генезис, непокътнатите нищожни сведения за него сочат, че той е с източно родословие. Твърде евентуално е да е юдей, защото от ранна възраст е общувал с някои от апостолите – Петър, Йоан или Павел, който евентуално го е кръстил. Според благочестиво поверие той е това дете, което Иисус Христос показал, до момента в който апостолите спорели за състезание, повикал го и го прегърнал, като споделил:

" Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно. Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И, който приема едно такова дете в Мое име, Мене приема. " (Мат. 18:2-5)

Свети Йоан Златоуст обаче, който прекарал част от служението си в Антиохия, в похвалното си слово за светеца загатва, че той не е виждал персонално Христос. Според текста на " Мъченичеството на Свети Игнатий " той е бил " ученикът на Свети Йоан ". Така, че евентуално е познавал и други от апостолите.

Свети Игнатий бил свещеник на Антиохия в продължение на 40 години. Мъдро управлявал паството си, без да жали писания и грижи. Усърдно проповядвал Божието слово и мнозина довел до знание на Христос. Паството наричало своя свещеник Богоносец, тъй като той самият казвал, че носи в сърцето си Бога.

В акта на мъченичеството му се загатва, че е бил " мъж апостолски във всичко " и че " грижливо управлявал църквата в Антиохия ", както и че я превел през гоненията на император Доминициян. Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият свещеник след свети деятел Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на божествените песни от два хора (антифонно пеене), което след това било признато и от другите християнски църкви.

Посланията на свети Игнатий са написани небрежно на път за Рим. В малоазийския град Смирна написа обръщение до ефеската, магнезийската, римската и тралийската черква, а от град Троада изпраща послания до филаделфийската, смирненската черква и до Поликарп, свещеник на Смирна.

По случай успехите на император Траян (98-117) в Антиохия били устроени тържества и радостния. Християните не могли да вземат присъединяване в тържествата, тъй като те били свързани с езически обреди. Съобщили за това на императора, обвинявайки изключително техния свещеник като зложелател на езическите богове. Траян, като дошъл в Антиохия, го повикал:

- Ти ли се наричаш Богоносец – запитал го той – и се противиш на нашите повеления, като се стараеш да водиш цяла Антиохия след твоя Христос?

- Аз съм – твърдо дал отговор епископът.

- Та какво е това наименование – Богоносец? – запитал царят.

- Богоносец е тоя – дал отговор Игнатий, - който носи Христа в душата си.

- Та ти носиш твоя Христос в себе си? – отново го запитал Траян.

- Наистина Го нося – споделил светият Богоносец, - тъй като в словото Божие е написано: " Ще се поселя в тях и ще вървя сред тях " (2 Кор. 6:16, Лев. 26:12).

Траян дълго се опитвал да склони Игнатия да се отхвърли от Христа, като осмивал вярата му и му обещавал почести и популярност, в случай че се отхвърли. Но на всички увещания Богоносецът отговарял, че за него е по-добре да страда за Христа, в сравнение с, като се отхвърли от него, да живее във великолепие и популярност. Съдиите, мислейки да го изобличат със личните му думи, споделили му: " Ти самичък приказваш, че твоят Бог починал. Може ли мъртвият да избави и да дарува живот? Нашите богове ние считаме безсмъртни ".

През 107 година умира страдалчески в огромен цирк в град Рим, раздран от зверове. /Марица.бг
тагове игнажден поверия
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР