Днес автомобилният гигант Volkswagen се изправя пред германския. Стотици хиляди

...
Днес автомобилният гигант Volkswagen се изправя пред германския. Стотици хиляди
Коментари Харесай

Започна мегапроцесът срещу ”Фолксваген” заради „Дизелгейт“

Днес автомобилният колос Volkswagen се изправя пред немския. Стотици хиляди притежатели на манипулирани дизелови коли изискват обезщетение четири години след експлоадирането на най-големия промишлен скандал в страната. Първото чуване стартира в Брунсуик, на към 30 километра от централата на VW в северния град Волфсбург.
Около 450 000 души са се включили към първото по рода групово правосъдно произвеждане, въведено от законодателите, след експлоадиране на абсурда „ Дизелгейт “ през 2015 година

Групата VZBV, представляваща ищците-потребители, твърди, че немският авто производител съзнателно е навредил на купувачите, като е конфигурирал програмен продукт за ръководство на мотора, който разрешава на транспортните средства да замърсяват доста повече при действителна употреба, в сравнение с в лабораторни условия. Миналата седмица основният изпълнителен шеф на VW Херберт Дийс бе упрекнат в пазарни операции заради позицията си в концерна.

В всеобщия правосъден развой най-важният въпрос за съдиите е дали Volkswagen е предизвикал щета, като е работил „ непочтено “. Клаус Мюлер от VZBV е уверен, че автомобилната компания го е сторила, до момента в който от VW споделят, че " клиентите не са понесли вреди ".

Ако концернът бъде наказан, няма да има неотложно погашение на обезщетение. По-скоро всеки притежател ще би трябвало да търси самостоятелно правата си. VW счита, че окончателното решение би могло да се вземе най-рано през 2023 година, в случай че делото бъде обжалвано пред Федералния съд. Дотогава пазарната стойност на колите може да спадне до нищожен размер, което прави изкупването по-евтино за компанията. За да избегнат сходни забавяния, от VZBV споделят, че са " отворени " за извънсъдебно съглашение, само че " в този случай VW ще би трябвало да заплати забележителна сума в последна сметка ", сподели Мюлер.

Наред с груповото произвеждане в Германия са заведени 61 000 самостоятелни каузи, някои от които са приключили с извънсъдебни съглашения.

От 2015 година, когато Volkswagen призна, че е манипулирал 11 милиона транспортни средства по света, с цел да заблуди тестванията за излъчвания, абсурдът е коствал на колоса повече от 30 милиарда евро (33 милиарда долара) санкции, компенсации и правосъдни разноски. По-голямата част от тази сума, 22 милиарда $, е отишла в Съединени американски щати, до момента в който в Германия VW до момента са платени единствено 2,3 милиарда $, разпределени в три санкции.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР