Блу Ориджин изстреля и върна ракета за трети път!
Джеф Безос, създател на книжната компания Амазон и на галактическата корпорация Блу Ориджин, оповести през днешния ден в Туитър третия следващ сполучлив полет на ракетата “Ню Шепард ” и на галактическата й капсула. Ракетата през днешния ден излетя в безпилотен режим, навлезе в космоса, след което кацна назад на Земята. Космическата капсула също се върна наред след полета.
Блу Ориджин, както постоянно правилни на традицията, не предоставиха живо лъчение от изстрелването. Безос постоянно е оправдавал тази затворена политика не с потребност от секретност, а с това, че желае да споделя достиженията си едвам откакто са се случили, защото през последните години прекалено много обещания в космонавтиката бяха направени и не бяха изпълнени, заради което галактическите запалянковци останаха мощно разочаровани.
Скоро на уеб страницата на Блу Ориджин ще бъдат оповестени публично фотоси и видео от старта. Същевременно някои фотоси и видеоматериали с по-слабо качество към този момент бяха направени от журналиста Травис Бъбеник и можете да ги изгледате в Туитър акаунта му (източник).
Основната цел на Блу Ориджин е да развие галактически туризъм. Ракетата “Ню Шепард ” не е орбитална, а суборбитална и лети на към височина малко над 100 километра, прекосявайки формалната граница сред атмосферата и космоса. Ракетата, дружно с галактическата й капсула, ще са в положение да извеждат до шестима души в галактическото пространство.
След днешния полет, равносметката на Блу Ориджин е следната: изпълнени са общо три двупосочни полета в границите на по-малко от пет месеца! Безспорно това е огромно достижение!
Всички полети до този миг са роботизирани. Очаква се в границите на една година Блу Ориджин да стартира да изстрелва в космоса и хора.




