Джамия на най-популярния площад в Истанбул се открива от президента

...
Джамия на най-популярния площад в Истанбул се открива от президента
Коментари Харесай

Откриват джамия на известния площад Таксим в Истанбул СНИМКИ

Джамия на най-популярния площад в Истанбул се открива от президента Реджеп Тайип Ердоган през днешния ден по обед, след обичайна петъчна молитва.

Строежа на джамията, която е пректирана от архитектите Сефик Биркие и Селим Даламан, стартира на 17 февруари 2017 година

Сградата може да одобри 2250 души и към нея има конферентни и изложбени зали, както и просторен паркинг.


Тя е издигната върху терен от 2500 кв. м и е със застроена обща повърхност над 16 хиляди кв. м. Молитвената зона има дървени стенни панели и творби на калиграфиста Давут Бекташ и миниатюриста Адем Туран, с надписи от Корана.

Специално изтъкани в западната провинция Маниса цветни килими са положени на пода. На стените са окачени шест калиграфски плочи с имената на Аллах, пророка Мохамед и четирите халифа - Абу Бакр, Умар, Усман и Али.

В джамията се намира най-високия 8,5 м. михраб в Турция (молитвена ниша, показваща посоката към Мека). Голям полилей с 60 лампи и диаметър 12 м осветява салона. Кубето има 28 м диаметър и височина 9 м. Двете минарета са високи по 61 м.


Джамията Таксим, ситуирана в центъра на една от най-оживените елементи на Истанбул, дава отговор на потребностите на вярващите, защото в региона имаше единствено две дребни джамии.

Монументалната сграда е ситуирана наоколо до няколко църкви, като най-близо се намира най-голямата гръцката православна черква в Истанбул " Света Триада ".

Опитите за изграждане на джамия на площад Таксим в Истанбул са правени от 50-те години на предишния век, само че нито една не е била сполучлива заради бюрократични затруднения.



Още през 1952 година е основана " Асоциация за създаване и поддържане на джамия Таксим " за да се построи на площада. Проекта е спрян през 1983 година с претекста, че „ не е в публичен интерес “.

Строителството е счетено за „ излишно “ от минали държавни управления и всеки опит за построяването ѝ се сблъскваше с яростна съпротива от страна на светския хайлайф, който твърди, че това е акт на „ ислямизация “.

Обекта е утвърден през януари 2017 година от съвета за запазване на паметниците на културата, като по този метод се отстранява последното затруднение за построяването на джамията, от дълго време мечтана от президента Ердоган.

Той, още като кмет на града от 1994 година, неведнъж настояваше за построяването ѝ, макар че се сблъска със сериозна съпротива. Президентът предложи построяването на джамия в региона, когато управляващите възнамеряваха повсеместен ремонт на площад Таксим преди четири години.

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР